ČEZ Lipno Sport Festival napíše v letošní roce již dvanáctou kapitolu. ČEZ Kolem Lipna se však pojede teprve podruhé. A jak říká Kateřina Neumannová, loňský ročník považují organizátoři za spíše nultý. Kromě zážitku pro účastníky, kterých se v dost nepříznivém počasí vydalo na dlouhou i krátkou trasu víc jak 200, totiž pomohl vychytat některé organizační detaily a to i na základě zpětné vazby od samotných účastníků.

Dvě trasy tentokrát o délce 60 a 20 km zůstávají, ale byly oproti ročníku 2022 upraveny. Náročná stoupání kolem Vítkova hrádku si účastníci užijí dokonce dvakrát, ale cíl je situován po dlouhém sjezdu od Medvědího vrchu a závěrečné rovinaté části podél vodní nádrže u přívozu ve Frýdavě.

Poučili jsme se z toho, že cíl poblíž Vítkova hrádku byl komplikovaný organizačně a zároveň daleko od startu. Letos bude cíl u přívozu ve Frýdavě a účastníci budou mít jako součást startovního čísla zajištěn přívoz do Frymburka, čímž se dojezd do místa startu výrazně zkrátí a navíc to může být pro někoho i nevšední zážitek,“ okomentovala úpravu trasy Kateřina Neumannová.

ČEZ Lipno Sport Festival je skutečným festivalem v pravém slova smyslu. Od 11. do 20. srpna si tu budou moci užít všichni bez rozdílu pohlaví a věku včetně rodin s dětmi takové množství sportovních, rekreačních i kulturních akcí, že jen je vyjmenovat by zabralo hodně místa. Vyřešíme to tedy odkazem na www.lipnosportfestival.cz, kde si lze nalistovat, co všechno organizátoři připravili pro účastníky v loňském roce a postupně si nacházet, co připravují pro letošní ročník.

Významnou sportovní součástí bude výše zmiňovaný ČEZ Kolem Lipna. Ten je naplánován hned na druhý den po zahájení festivalu, tedy 12. srpna.

Start je situován do centra celého festivalu, tedy Mariny Lipna nad Vltavou. Odmávnuto startérem pro obě trasy bude v 11:00 hodin. Detaily k akci lze nalézt pochopitelně také na webových stránkách ČEZ Lipno Sport Festivalu, zde uveďme jen to nejpodstatnější: převýšení dlouhé trasy činí 1037 metrů a krátké 330 metrů, start i cíl obou tras je totožný, kdo nepůjde výhradně za výsledkem a veškeré gely si poveze s sebou, ten se v případě dlouhé trasy může zastavit na čtyřech bufetech a energetické zásoby doplnit i za cílem.

Srpen je sice relativně ještě daleko, ale kdo bude mít zájem o ubytování, ten by měl začít pracovat na jeho zajištění co nejdříve. „Lipno a okolí nabízí dostatek lůžek, včetně kempů. Ubytování je ale třeba řešit včas, nacházíme se v prázdninové lokalitě a zájem je veliký,“ upozorňuje Katka Neumannová. A ví, co říká. Jen loni prošlo festivalem na 50 tisíc účastníků.

Sportovním lákadlem jsou samotné trasy a možnost zasoutěžit si. Proti soupeřům, ale často proti sobě samému. Anebo si pohodově vyjet třeba s celou rodinou a pojmout to jako spíše akci společenskou. Právě ti, co mají rádi i ten druhý rozměr, bývají potěšeni, když se potkají se známými osobnostmi sportovního i společenského života. Pokud vynecháme samotnou Katku Neumannovou, loni byl v tomto směru největším lákadlem ČEZ Kolem Lipna Jarda Jágr, za kterým sem cestovali i zájemci z Rakouska. Ale nebyl jediný.

Na startu byl třeba olympijský medailista Martin Jakš se svými dvěma dcerami,“ připomněla Kateřina Neumannová a asi její motivace jmenovat právě Martina nebyla náhodná. Stejně jako Kateřina byl Martin dlouholetý člen české reprezentace v běhu na lyžích coby součást bývalé „zlaté éry“ českého mužského běžeckého lyžování, reprezentovaného jmény jako Lukáš Bauer, Martin Koukal a Jiří Magál. Právě s nimi získal Martin bronzovou medaili ve štafetě na Olympijských hrách ve Vancouveru v roce 2010. A pokud by si na Martina chtěli „dělat nárok“ i cyklisté, tak byť zprostředkovaně mohou. Je totiž švagrem Romana Kreuzigera.

Olympijskou medaili, jak je všeobecně známo, má ve své sbírce i Kateřina Neumannová. Každé vítězství českého sportovce zahřeje každého českého v dobrém slova smyslu vlastence na duši. Jsou ale vítězství výjimečná, protože je provází výjimečný příběh či okolnosti. A k nim patří doběh závodu na 30 km volnou technikou na olympiádě v Turíně v roce 2006. Nejen tím, že Kateřina ze zdánlivě beznadějné pozice vydolovala zlato, ale i setkání s první gratulantkou bezprostředně za cílem, jíž byla její malá dcerka.

Od té doby odteklo z lipenské přehrady spoustu vody, Lucie dospěla, pomáhá tedy mamce v rámci pořadatelské agentury Zadov Sport & Fun s.r.o.? „Dcera začala studovat management sportu, tak se pomalu začíná zapojovat. Má ale hodně svých povinností ve škole, k tomu dělá atletiku, tak moc času nemá. V budoucnu se doufám zapojí víc,“ těší se mamka Kateřina.

Spousta času uběhla ale všem, včetně Kateřiny. Ne každý zvláště pak vrcholový sportovec zvládne přechod k životu bez každodenního značného fyzického zatížení. Jak je na tom Kateřina?

Loni jsem jela dlouhou trasu, jako organizátorka akce jsem závod chtěla prožít z pozice přímého účastníka. Na start závodů se ale stavím bez ambicí, nemám bohužel moc času trénovat sama sebe. Je ale pravda, že když mám na sobě startovní číslo, neumím jet na pohodu,“ uvádí trochu skromně, protože pokud byste ji potkali, o její fyzické kondici byste moc nepochybovali. „Dokázala bych si to představit i lepší, jak jsem už říkala, času sama na sebe mám málo. Naštěstí ale snad stále vypadám jako sportovec, za což jsem ráda.“

Příležitostí, kde se o tom můžeme přesvědčit, bude mj. ČEZ Lipno Sport Festival a pro nás cyklisty speciálně ČEZ Kolem Lipna. Prvním předpokladem je zanést si do diáře datum 12. srpna 2023.