Co odhalila Etna?

11.05.2018 | Marek Matějka

Co odhalila Etna?

První horský dojezd třítýdenních závodů toho vždy hodně naznačí, ale na příliš otázek neodpoví. Letošní první dojezd Giro d'Italia na Etnu byl velmi zajímavý, ale v celkovém pořadí velké změny neudělal.

Etapa byla především taktickou bitvou. Do velkého úniku se dostal i Esteban Chaves, patřící do širšího výběru favoritů a zamotal tím hlavu nejednoho sportovního ředitele. V pelotonu dlouho pracoval jen tým BMC, ale v závěru se přidala i Astana. Ostatní významné celky šetřily síly, žádný zájem o stíhání neprojevily sestavy Sunweb, Bahrain Merida, Groupama-FDJ, ani Sky.

Astana se snažila připravit pozici pro Miguela Angela Lopeze, který si chtěl po několika ztrátách v úvodních etapách polepšit. Jenže v kopci nejsilnější nebyl, tím byl Simon Yates, který jako jediný dostihl Chavese a společně protnuli cílovou pásku. Týmu Mitchelton-Scott vyšlo vše dokonale, ale ostatní lídři si z toho velkou hlavu nedělají. Do konce Gira zbývá 15 etap a spousta velkých kopců. 

Simon Yates byl velmi silný, po každém útoku byl vepředu a stále připraven. Dokázal v mírnější pasáži kopce nastoupit, ale v tu chvíli nešlo tolik o vrchařské schopnosti, ale spíše o umění klasikářsky vsadit. Yates je také velmi dobrý klasikář a má výborný nástup. Zařadil se mezi hlavní favority, ale zvládne opakovaná dlouhá stoupání v třetím týdnu? 

Nečekaní hrdinové

Etna odhalila současnou formu nejlepších závodníků a několik jich příjemně překvapilo. Yatesův výkon byl excelentní, ale také Domenico Pozzovivo si vedl výborně, útočil a působil v pedálech lehce. Zkoušel to i George Bennett a stále se držel v popředí. A dařilo se Richardu Carapazovi z Movistaru. Udržel se hlavních favoritů, oblékl se do bílého dresu a dokázal, že Movistar i bez největších hvězd může udělat výborný výsledek. Koneckonců ani Carlos Betancur si nevedl špatně, padesátiminutová stoupání nejsou jeho silnou stránkou a přitom ztratil jen 57 sekund a je celkově 11. 

Ztráty lídrů příležitostí zástupců?

Špatný den měl tým BORA-hansgrohe. Nejdřív musel kvůli nemoci vzdát domestik Rüdiger Selig a následně se v cílovém stoupání nedařilo Davide Formolovi. Italský cyklista byl určen lídrem na celkové pořadí, ale ztratil hned v úvodu závodu přes pět minut. Nejlépe na Etnu vyjel Patrick Konrad, ztratil jen 1:23, ale vydrží v popředí celé tři týdny? 

Také v Dimension Data mají náhradního lídra. Louis Meintjes nevydržel tempo favoritů už deset kilometrů před cílem a ztratil 3:30. První desítka se mu proto vzdálila, ale zatím není třeba nic vzdávat, závod je ještě hodně dlouhý. Mnohem lépe se etapa vydařila Benu O'Connorovi. Australan dojel s odstupem jen 43 sekund, ačkoliv mu pomohla přítomnost v dlouhém úniku. O'Connor je nyní i jedním z adeptů na bílý dres, ale je to jeho první Grand Tour a vydržet tři týdny bude těžké. 

Froome nevyhraje 

Ano, je odvážné a předčasné tvrdit, že Chris Froome, nejlepší specialista na dlouhé etapáky na světě, Giro nevyhraje. Ale zdá se nám nepravděpodobné, že by se v průběhu závodu dramaticky zlepšil a na konci stál na nejvyšším stupni. Froome se na Etně necítil nejlíp, několikrát musel dotahovat, bojoval a netaktizoval, ale rozhodně něco na nejlepší ztrácel. Je vlastně dost obdivuhodné, jak situaci zvládl a nic na hlavní soupeře s výjimkou Yatese neztratil. Jenže pochybnosti vyvolává i forma celého týmu. V cílovém stoupání Froomovi brzo zbyl jen Kenny Elissonde, Wout Poels brzo odpadl a Davida de la Cruze a Sergia Henaa vyslali sportovní ředitelé do úniku. Froome nemá takovou podporu, na jakou je zvyklý. 

Dumoulin sebevědomý, ale nikoliv neporazitelný 

Tom Dumoulin je od loňského celkového vítězství velmi sebevědomý závodník a má proč. Na Etně se chtěl vrátit do růžového dresu, ale i on poznal své limity. Nejdříve bez větších problémů stahoval pokusy o únik, ale později už mu síly docházely a ocitl se na chvíli v úzkých. Pokud se dlouhá stoupání pojedou aktivně, bude se útočit a měnit tempo, může to být pro Dumoulina problém. Přesto zůstává hlavním favoritem. 

Aru v defenzivě 

Fabio Aru není v ideální formě. To dokonce sám přiznává, ale zároveň dodává, že jeho cílem je být nejlepší na konci Gira, ve třetím týdnu. Na Etně se jen bránil útokům, zůstával vzadu s Froomem a několikrát společně dotahovali soupeře. Taktika v závěru etapy mu byla nakloněna a nic neztratil. Může tedy být spokojený, ale jestli forma nepřijde, těžko bude bojovat o pódium. 

Dennis se v popředí neudrží 

Rohan Dennis bojoval statečně. V náročném kopci to má se svou váhou těžké, oproti jezdcům s šedesáti a méně kily je to vždy těžké. Růžový dres sice neudržel, ale je šestý se ztrátou jen 53 sekund a to je velmi dobré umístění. Je to však teprve začátek Gira a očekáváme další propad pořadím. Dennis zatím nikdy žádný výsledek v celkovém pořadí na Grand Tours neudělal. Nejlépe byl 84. na Vueltě 2014. Statistika tedy mluví jasně a Dennis se ani tentokrát pravděpodobně v první desítce neudrží. Pokud se udrží, bude to velké překvapení. 

Nejtěžší chvíle teprve přijdou 

Nic z výše uvedeného platit nemusí. Giro má za sebou jeden týden závodění a jedinou horskou etapu. O vítězi se rozhodne až později, ale současná situace naznačuje, že by to mohl být velmi zajímavý ročník. Mitchelton-Scott je nyní na koni a je to asi nejsilnější tým, ale Tom Dumoulin a Thibaut Pinot teprve předvedou, co v nich je. A snad se zapojí i Fabio Aru, Miguel Angel Lopez, George Bennett, Domenico Pozzovivo a další. 

Jezdci na celkové pořadí si neodpočinou.  Dojezdy na kopci jsou připraveny i na sobotu a neděli. 

Foto SirottiMohlo by vás zajímat


Diskuze k článku

Pro přidávání příspěvku se prosím přihlaste