Cyklistická legenda Luděk Kubias slaví sedmdesátku

04.07.2022 | Plzeňský deník, Foto: archiv rodiny a Jan Brychta

Cyklistická legenda Luděk Kubias slaví sedmdesátku

Letí to. Někdejší úspěšný cyklista, trenér, obchodník a organizátor závodů Luděk Kubias, jedna z legend československé cyklistiky, dnes slaví 70. narozeniny.

Převzato z Plzeňského deníku

Cyklistice propadl Luděk Kubias jako kluk a kolům zůstává věrný dodnes, i když si asi nejvíc užívá klidný život ve Všerubech u Plzně, kde zakotvil.

K závodění přitáhly rodáka z Vamberka věhlas Závodu míru a triumfy populárního Jana Smolíka. Svou kariéru začal Kubánec, jak mu přezdívají, kousek od domova v České Třebové, ale nejúspěšnější léta prožil v Plzni. Do policejního týmu narukoval v roce 1972 a zůstal už natrvalo. Jeho spolujezdci byli mj. František Prchal, Svatopluk Henke, Antonín Bartoníček, Ladislav Ferebauer nebo Zdeněk Janda.

„Doma jsme se přetahovali hlavně s brněnskou Duklou," vzpomíná závodník, proslulý v koncovkách závodů svou dravostí, ale i chytrostí. Důkazem je Kubiasovo vítězství při kritériu v Pardubicích, kde bez větší podpory dokázal porazit tehdejší sovětskou sbornou v čele s kapitánem Osokinem a rychlým Suchoručenkovem. „Pro Sověty šlo o generálku před Závodem míru. Spurt rozjížděli pro Suchoručenkova, ale já jim do toho vpadl," vybavuje si Kubias. Start v květnových etapách po silnicích tehdejšího Československa, Polska a NDR (východního Německa) sice Kubiase minul, ale velké triumfy v jeho sbírce přesto najdete. „Vyhrál jsem závody Okolo Skotska, Okolo Hesenska, třetí jsem byl na prestižní Bohemii," říká. Cení si rovněž mistrovského titulu z roku 1979. „Stříbro vybojoval Jirka Škoda, třetí byl Slovák Čaprnka," vzpomíná Kubias. Vynikající jezdce vedl v Plzni i jako trenér. „Jezdci jako Roman Kreuziger starší nebo nedoceněný Luděk Štyks, který má čtyři domácí tituly, patřili k top závodníkům. Z těch mladších to byli Lubor Tesař, Franta Trkal, Jarda Bílek nebo Venca Toman, také několikanásobný mistr,“ jmenuje největší osobnosti.

Cyklistice se věnují i synové Jakub a Petr – nyní šéf Roman Kreuziger Cycling Academy.

loading...Mohlo by vás zajímat


Diskuze k článku

Pro přidávání příspěvku se prosím přihlaste


Podporují nás

ActiveTour
BikeTour
Canyon
Continental
Cratoni
Cube
CYKLOŠVEC
Cyklotrener
Ekoi
ENDORPHINE
ENDURA
Equinox
Fanatik
Flashsport
ForBikes
Fulcrum
HJC
Kalas
Knog
Kolokram
Koloshop
LETAPE
Lapierre
LOOK
MOJEKOLO
Penco
ProgressCycle
ROUVY
Santini
Schindler
SPKOLO
Tubolito
Veloklasik
ZOOKEE