De Lie porazil Pedersena a vyhrál úvodní etapu Etoile de Bessèges

01.02.2023 | Marek Matějka, foto Sirotti

De Lie porazil Pedersena a vyhrál úvodní etapu Etoile de Bessèges

Přesně před rokem se Mads Pedersen radoval z vítězství v první etapě Etoile de Bessèges, ale letos mu obhajobu triumfu překazil Belgičan Arnaud De Lie. V dojezdu do krátkého a strmého stoupání byl mladý závodník Lotto Dstny překvapivě silnější.

Do dlouhého úniku se vydali Ayco Baestians (Alpecin-Deceuninck), Jean-Louis Le Ny (Nice Métropole Côte d'Azur) a notorický uprchlík Simon Pellaud (Tudor). Získali více než tříminutový náskok před pelotonem. Na začátku etapy se peloton rozpadl na terezínu a šedesát kilometrů před cílem museli být závodníci opět v pozoru. Boční vítr tentokrát využila skupina asi třiceti jezdců, kde nechyběly ani velké hvězdy Mads Pedersen (Trek-Segafredo), Arnaud De Lie, Michal Kwiatkowski (Ineos Grenadiers), Pavel Sivakov (Ineos Grenadiers), Benoit Cosnefroy (AG2R Citroen) a další.

Peloton rozdělený na dvě skupiny se dlouho naháněl a vše se sjelo až 10 kilometrů před cílem. Do závěrečného stoupání Côte de la Tour (700 metrů, 8,2 %) se pustil kompletní, ale už dost unavený peloton. Pedersen držel výhodnou pozici v popředí a jako první zaútočil. Jenže De Lie okamžitě zareagoval a přidal se taky Cosnefroy. Tito tři se drželi pohromadě až do posledních metrů, kde De Lie využil své rychlosti a porazil bývalého mistra světa. Cosnefroy skončil třetí a druhou skupinu se ztrátou tří sekund dovezl do cíle další slavný klasikář Dylan Teuns (Israel-Premier Tech). 

Teprve dvacetiletý De Lie má na úplném začátku silniční sezóny skvělou formu. Ve Francii si připsal už druhé vítězství, před deseti dny vyhrál jednorázovku Clàssica Valenciana. "Tento dojezd jsem si prohlédl už v pondělí a všiml jsem si, že 500 metrů před cílem se stoupání trochu zmírní. Právě tam Mads Pedersen zaútočil," uvedl De Lie v cíli. "Zapadl jsem za něj a stále jsem se cítil dost silný na to, abych zaútočil sám. Je fantastické začít sezonu v takové formě a už dvakrát vyhrát. Nic z toho by však nebylo možné bez silného týmu, který za mnou plně stojí. Velká pochvala patří mým spoluhráčům, protože jsme dnes jeli přesně podle plánu."

Petr Kelemen (Tudor) dokončil na 48. místě se ztrátou 30 sekund. 


Marek Matějka
Všechny články autora


Mohlo by vás zajímat


Diskuze k článku

Pro přidávání příspěvku se prosím přihlaste


Podporují nás

ActiveTour
BikeTour
Canyon
Continental
Cratoni
Cube
CYKLOŠVEC
Cyklotrener
Ekoi
ENDORPHINE
ENDURA
Equinox
Fanatik
Flashsport
ForBikes
Fulcrum
HJC
Kalas
Knog
Kolokram
Koloshop
LETAPE
Lapierre
LOOK
MOJEKOLO
Penco
ProgressCycle
ROUVY
Santini
Schindler
SPKOLO
Tubolito
Veloklasik
ZOOKEE