Když byl uveřejněn itinerář 2. ročníku Tour de France Femmes, zdálo se být zřejmé, že o vítězce rozhodne závěrečné stoupání 7. etapy do proslulého pyrenejského průsmyku Tourmalet. S předkrmem jménem Col d´Aspin. Annemiek van Vleuten vyhrála loni a letos pět tzv. grandtour v řadě. Ovšem šestá potvrdila, co silně naznačoval průběh letošní sezony již od začátku jara – světová cyklistika má novou královnu. Obhájkyně prvenství objevila vyzývatelku, jakou loni neměla. Demi Vollering byla od března téměř neporazitelná a ve stoupání do Col du Tourmalet to potvrdila a dominovala.

Ovšem taktická bitva se na Aspinu a Tourmaletu odehrála. A tvrdá. Demi Vollering po rozhodující etapě přiznala, že byla ráno nervózní a celý její tým ji musel povzbuzovat a dodávat sebevědomí. Vždyť je celou sezonu tak silná, proč by se měla čehokoli obávat… Na Col d´Aspin rozjel tempo Movistar, vystřídaly se Paula Patiño i Lianne Lippert a Annemiek van Vleuten šla do trháku. Nevyšel. A možná to byla chyba, ne, zcela jistě to byla chyba, Movistar příliš brzy vystřílel náboje a Annemiek van Vleuten zůstala v roli westernové střelkyně s prázdným koltem. Přes Col d´Aspin jela vpředu trojice Katarzyna Niewiadoma, Annemiek van Vleuten a Demi Vollering. Polka ve sjezdu suverénně ujížděla, dvě Nizozemky nespolupracovaly, prohodily několik vět, napětí bylo znát, vždyť Movistar a SD Worx proti sobě nejezdí právě nejsportovnějším způsobem. Annemiek van Vleuten sjezd popsala: „Řekla jsem jí, že jestli nepojede, nepojedu také, a prohrajeme obě. Odpověděla, že má za sebou dvě týmové kolegyně a počká na ně.“ Katarzyna Niewiadoma měla najednou náskok až 50 sekund. Jenže Demi Vollering se držela týmového plánu a zůstávala klidná, věděla, že zezadu přijede Marlen Reusser. A švýcarská kolegyně jí pomohla v úvodních kilometrech Tourmaletu, než přišel nezadržitelný nástup, na který obhájkyně prvenství neměla odpověď a na 5,5 km ztratila dvě a půl minuty.

Stáj SD Worx ovládla letošní TdFF. Čtyři její cyklistky (Lotte Kopecky, Lorena Wiebes, Demi Vollering a Marlen Reusser) dokázaly vyhrát etapu, to je polovina z celkových osmi. Do žlutého dresu žádnou soupeřku nepustily – Lotte Kopecky vyhrála úvodní etapu a žlutý dres po Tourmaletu předala své kolegyni Demi Vollering. V celkové klasifikaci obsadily Demi Vollering a Lotte Kopecky první a druhé místo. Navíc Lotte Kopecky vybojovala zelený trikot, bodovací soutěž vyhrála s téměř stobodovým náskokem. Mimochodem, loni dosáhl tým na 19 vítězství, v letošní sezóně jich má koncem července již 53 (!), Demi Vollering nejvíce ze všech – 15, Lotte Kopecky 10, Lorena Wiebes 9 a Marlen Reusser 7.

Přesto… V průběhu úvodních šesti etap před matem na Tourmaletu a dominantní časovkou nezažili v SD Worx pouze světlé momenty. Naopak. Po čtyřech dnech odstoupila nemocná Lorena Wiebes, právě před dvěma spurterskými etapami, v nichž byla díky své rychlosti favoritkou na vítězství. V obtížné čtvrté etapě skončila Demi Vollering druhá a dávala najevo zklamání, že se jí nepodařilo získat etapové prvenství a nějaký přesvědčivý náskok na největší soupeřky. A nejhorší přišlo následující den. Defekt daleko před cílem, sportovní ředitel Danny Stam nezachoval chladnou hlavu a v obavách ze ztráty času (není divu po Vueltě Femenina…) vedl Demi Vollering za svým autem až příliš viditelně v rozporu s pravidly. Rozhodčí potrestali Demi Vollering 20 sekundami, což znamenalo sestup z druhého na sedmé místo. Danny Stam vše zhoršil verbálními útoky vůči rozhodčím a byl ze závodu vyloučen. V SD Worx tresty nepřijali, vnímali nespravedlnost, a bylo otázkou, zda i na Demi Vollering, která prohlásila, že nechápe, co udělala špatně, nezanechá situace negativní následky. Nestalo se, poslední dva dny se jely v její režii, triumfovala na Tourmaletu a v závěrečné časovce dokonce obsadily stupně vítězů pouze cyklistky SD Worx. Nakonec se potvrdily předpoklady, šest dnů šlo o to, neztratit na soupeřky ani sekundu, nebo co nejméně. A na Tourmaletu už to bude Annemiek van Vleuten vs Demi Vollering tváří v tvář. Ovšem mnohé překvapily dvě a půl minuty rozdílu. 

Kdo je 26letá Demi Vollering? Květinářka… Někdy před šesti lety dokončila studium květinového designu, pracovala jako floristka, a teprve se začínala naplno věnovat cyklistice, jezdila tehdy za Restore Cycling, později za Swabo Ladies. Ovšem, je to Nizozemka, kolo je pro ni přirozený způsob pohybu, na kole jezdila od malička a rozdávala si to již jako nesmělé dítě s kluky. Závodila i v rychlobruslení, ale cyklistika jednoznačně převážila. Když začala pracovat v květinářství, už už ztrácela víru, že se naplní její sen stát se profesionální cyklistkou. S podporou a důvěrou lidí kolem sebe to dokázala. V roce 2019 se objevila v opravdové profesionální stáji, jejího talentu si všimli v Parkhotel Valkenburg. Stala se cyklistkou na plný úvazek a každým dnem se zlepšovala. Její výkonnost šla strmě nahoru. Najednou stála na startu velkých závodů a neztratila se. Třetí místo na Lutych – Bastogne – Lutych, páté na Valonském šípu, na nováčka parádní výsledky. Už v květnu přišlo první profesionální vítězství v prologu na Festivalu Elsy Jacobs. Postavila se na start Gira d´Italia, udivila ve vrchařských etapách a skončila celkově na 13. místě. Byla nominovaná na mistrovství světa, což je v Nizozemsku vzhledem k široké konkurenci úspěch, a sezonu zakončila triumfem na Giro dell´Emilia. V Parkhotel Valkenburg zůstala ještě následující sezonu, a přestože v ní na žádné prvenství nedosáhla, její potenciál neunikl pozornosti SD Worx a přestup do nejvyššího patra cyklistiky byl hotov. Již v prvním roce v nejsilnější stáji ženského pelotonu triumfovala Demi Vollering na Lutych – Bastogne – Lutych, vyhrála poprvé etapový závod (Women´s Tour) a skončila třetí na Giru d´Italia (vyhrála Anna van der Breggen, v roce 2021 jezdila v SD Worx poslední sezonu). V loňském roce se Demi Vollering nejednou dívala na záda pouze Annemiek van Vleuten. A letos si s ní pořadí vyměnila, včetně TdFF má na kontě již 15 prvenství, tentokrát ona ukazuje záda, a nejen Annemiek van Vleuten. Všem.

Duel dvou nizozemských vrchařek byl středobodem Tour de France Femmes, ale nezapomeňme na další nádherná představení. Byl to náročný ročník v Centrálním masívu a Pyrenejích. V paměti zůstane Julie van de Velde a její heroická snaha v úniku ve třetí etapě, spurtující Lorena Wiebes se přes ni přehnala až těsně před cílem. O den později její týmová kolegyně z Fenix-Deceuninck únik do úspěšného emotivního konce dotáhla. A další den se radovala ze sólového vítězství Ricarda Bauernfeind, Němci mají talentované vrchařky, vždyť teprve 20letá Antonia Niedermaier vyhrála horskou etapu na Giru d´Italia. Emma Norsgaard o sobě tvrdí, že již není spurterkou jako v minulosti, a tak ji Movistar vyslal ve spurterské 6. etapě do brzkého úniku. A ona ho dokázala dotáhnout do vítězství jen pár metrů před spurtující Charlotte Kool. Po šesti etapách měl Movistar dvě etapová prvenství (Lianne Lippert a Emma Norsgaard) a ve španělské stáji se těšili na další. Už nepřišla, radostná nálada byla sedmý den pryč.

Loni i letos byla před startem Tour de France Femmes otázkou účast na Giru d´Italia Donne. Mezi oběma závody je pouze dvoutýdenní pauza. Ovšem již loni Annemiek van Vleuten a Marianne Vos dokázaly, že je náročný program nezastaví, regenerace byla dostatečná. První vyhrála přesvědčivě cenný double, druhá ovládla dvě etapy v Itálii a dvě ve Francii. Letos byla Annemiek van Vleuten na italské grandtour suverénní, jenže ve Francii tentokrát skončila až čtvrtá a všechny tři cyklistky na stupních vítězů v Itálii nestartovaly. Příští rok se kalendář změní, mezi Girem a Tour bude měsíc. 

Nuže, zase za rok. O 3. ročníku Tour de France Femmes je známo, že se pojede od pondělí 12. srpna do neděle 18. srpna 2024. Je to pouze sedm dnů, ale mělo by se do nich vměstnat osm etap, protože v úterý 13. srpna se předpokládají dvě etapy, jednou z nich bude časovka. Ženy asi nikdy (?) nepojedou třítýdenní grandtour, ovšem nepochybně by TdFF slušelo prodloužení na devět deset etap, jak se jezdí Giro d´Italia. Zatím se toho nedočkáme. Po Paříži a Clermont-Ferrandu bude třetím startovním místem nizozemský Rotterdam. Není divu, Nizozemky jsou mimořádnou silou ženského pelotonu a předpokládá se i významný zájem místních fanoušků. Zbytek trasy bude odhalen v Palais des Congrès v Paříži 25. října. A zdá se být pravděpodobné, že po Vogézách loni, Centrálním masívu a Pyrenejích letos… se dočkáme slavných alpských stoupání. Alpe d´Huez? 

Demi Vollering po svém vítězství na Tour de France Femmes myslela i na budoucnost: „Doufám, že takový velkolepý závod inspiruje mladé dívky, aby se věnovaly cyklistice.“