Dennis porazil favority ve 2. etapě Tour Down Under a dostal se do vedení

19.01.2023 | Marek Matějka, foto Sirotti

Dennis porazil favority ve 2. etapě Tour Down Under a dostal se do vedení

Domácí Rohan Dennis zvítězil v zatím nejtěžší etapě Tour Down Under a posunul se do celkového vedení. Dennis v závěru etapy odskočil soupeřům z čelní skupiny, zatímco dosavadní lídr Alberto Bettiol prohrál souboj s křečemi a Michael Matthews měl smůlu.

2. etapa Tour Down Under s cílem ve Victor Harbor byla těžká profilem (2400 metrů převýšení), ale také kvůli větru. Do úniku se vydali pouze Manuele Boaro (Astana Qazaqstan) a Johan Jacobs (Movistar). Ale ve vývoji závodu nehráli velkou roli. Naopak vítr do vývoje zasáhl už po 50 kilometrech. Terezíny rozjely týmy Jayco AlUla a UAE Emirates. Ve vedoucí skupině nechyběl nikdo z velkých favoritů, Michael Matthews (Jayco AlUla) dokonce získal bonusové sekundy na prémii a opět snížil odstup do vedoucího Bettiola. 

Jenže tím se jeho štěstí vyčerpalo. Peloton se opět sjel a do cesty se všem jezdcům postavilo stoupání Nettle Hill s vrcholem 22 kilometrů před cílem. Matthews měl před tímto 2,5 kilometru dlouhým výjezdem technický problém, musel měnit kolo, ztratil kontakt s čelem závodu a přišel také o šanci na celkové vítězství. 

Sestřih 2. etapy Tour Down Under: 

Vpředu se totiž na nic nečekalo, do útoku zavelel Jay Vine (UAE Emirates), přidal se Simon Yates (Jayco AlUla) a do vedoucí skupiny si dojeli také Rohan Dennis (Jumbo Visma), Jai Hindley (Bora-Hansgrohe) a Mauro Schmid (Soudal Quick-Step). Tato velmi silná pětičlenná skupina měla náskok pouze kolem 20 sekund, ale v pelotonu už nebyl žádný tým schopný reagovat.  

Yates vpředu nestřídal, protože jeho týmu situace nevyhovovala. Vine, Hindley, Dennis a Schmid přesto navyšovali náskok. Mezitím se Bettiol musel v hlavním poli zastavit kvůli silným křečím a ztratil spoustu času a také nervy, protože se rozčílil na doprovodný motocykl a hodil po řidiči hodil bidon. Náskok vedoucí skupiny se sice s blížícím se cílem snižoval, ale vydržel až na pásku. V závěrečném kilometru zaútočil Hindley, ale Dennis dokázal zareagovat, všem soupeřům ujel a zvítězil s náskokem 2 sekund před Vinem, Schmidem a Yatesem. Hindley ztratil 5 sekund. Peloton přivedl Caleb Ewan (Austrálie) se ztrátou 11 sekund.

"Byla to těžká práce," řekl Dennis v cíli etapy. "Snažil jsem se dostat do vedoucí skupiny a potom jsem doufal, že Yates nezaútočí. Věděli jsme, že Simon nebude spolupracovat. Je škoda, že jsme se nemohli závodit i s Blingem (Matthews, pozn. redakce), nikdy není příjemné ztratit kvůli technice. Všechno pro mě dobře dopadlo. Nečekal jsem, že mi to vyjde až na pásku. Byl to také trochu záludný dojezd a pro skupinu bylo těžké ho kontrolovat."

Do čela průběžného se dostal Dennis s náskokem pouze 3 sekund před Vinem. Třetí místo drží Magnus Sheffield (Ineos Grenadiers), který dnes dojel v hlavním poli a ztrácí 12 sekund. časové ztráty na dalších pozicích nejsou velké a pořadí se ještě bude nepochybně měnit. Američan je také nejlepším mladým závodníkem, zatímco bodovací soutěž nově vede Ewan a vrchařskou Vine.  

  

 

Marek Matějka
Všechny články autora


Mohlo by vás zajímat


Diskuze k článku

Pro přidávání příspěvku se prosím přihlaste


Podporují nás

ActiveTour
BikeTour
Canyon
Continental
Cratoni
Cube
CYKLOŠVEC
Cyklotrener
Ekoi
ENDORPHINE
ENDURA
Equinox
Fanatik
Flashsport
ForBikes
Fulcrum
HJC
Kalas
Knog
Kolokram
Koloshop
LETAPE
Lapierre
LOOK
MOJEKOLO
Penco
ProgressCycle
ROUVY
Santini
Schindler
SPKOLO
Tubolito
Veloklasik
ZOOKEE