Šestici reprezentantů v dresu s českou trikolorou povede sportovní ředitel Petr Kubias. 

Do reprezentačního výběru se dostala šestice závodníků Martin Bárta (1), Kryštof Král (2), Pavel Šumpík (3), Adam Pešek (4), Štěpán Zahálka (5) a Jan Bittner (6). Jde o mladou sestavu, ve které loňským rokem Závod míru jeli jen Bárta s Bittnerem. „Určitě máme cíle nejvyšší. Bárta má zkušenosti ze zahraničí a laufa má i Šumpík, když teď o víkendu jako prvoročák dojel stříbrný na West Bohemia. Tihle dva se utkají o roli lídra. Kryštof Král je navíc jedním z nejrychlejších sprinterů v Evropě, takže s ním se budeme snažit o etapové vítězství. Jednoznačně se tedy budeme snažit promlouvat do celkového pořadí,“ věří svému týmu Petr Kubias, který má navíc k ruce další českou šestici. Letos na závodě míru se pořadatelům podařilo prosadit dva mix týmy – belgický Cannibal B Victorious a český R. Kreuziger Cycling Academy složený z jezdců - Josef Vlk (109), Richard Kobr (110), Robert Kobr (111), Václav Ježek (112), Jan Podařil (113) a Jan Faltýnek (114). Dalším výjimečným týmem je pak regionální tým Saska. Na startu s nimi bude stát míněná jedenadvacítka reprezentačních výběrů z celého světa. Mezi nimi jsou i dva medailisté z loňského mistrovství světa na dráze z izraelského Tel Avivu – člen stříbrného německého stíhacího týmu Leon Arenz a stříbrný stíhač Dán Theodor Storm.  

Na startu letošního ročníku ale nechybí ani loňský bronzový muž celkové klasifikace Nor Jorgen Nordhagen nebo celkově osmý Holanďan Mees Vlot. „Startovní pole je bezesporu pořádně nabité. V pelotonu je i Američan Andrew August, který v uplynulém víkendu suverénně vyhrál 3. ročník prestižního závodu juniorů Grand Prix West Bohemia kategorie UCI 1.1 v Kyšicích u Plzně. Čekat tedy můžeme atraktivní souboje,“ poznamenal Svatopluk Henke starší, který Závod míru vedl téměř třicet let a letos štafetu předal svému synovi. 

Nejen jemu ale i dalším domácím fanouškům jistě bude chtít udělat radost odchovanec pořadatelského týmu CK Slavoj Terezín Štěpán Zahálka, bratr úřadujícího elitního mistra republiky Matěje. „Jsem trochu nervózní, ale jak se závod rozjede, tak to určitě opadne. Moc se těším. S bráchou si děláme legrácky. Je to můj vzor, ale chci tu být lepší než on, takže se trochu špičkujeme. Nemám ale žádný závazek, mohu tady jen překvapit,“ pronesl s úsměvem Štěpán Zahálka, který si je, stejně jako celý peloton vědom, že Závod míru juniorů může být vstupenkou do světa „velké“ cyklistiky. Příkladem je z posledních let třeba dvojnásobný vítěz Tour de France z let 2020 a 2021, Slovinec Tadej Pogačar, nebo loňský vítěz Vuelty, Belgičan Remco Evenepoel, který se rok po svém vítězství na ZMJ (2018) stal nejmladším jezdcem profesionální série UCI World Tour, když uzavřel smlouvu s týmem Deceuninck–Quick-Step. 

Po dlouhých sedmadvaceti letech přijel národní tým Kanady, který tu naposledy startoval v roce 1996, po 15 letech dorazili Švýcaři a po 5 letech reprezentanti Spojených států amerických. Po roční přestávce bude součástí májových etap také družstvo Ukrajiny.

Letošní 51. ročník Závodu míru juniorů odstartuje ve čtvrtek ve 14:40 hodin na litoměřickém Mírovém náměstí a skončí po téměř čtyřech stech kilometrech a čtyřech etapách nedělním dojezdem v Terezíně. Letos ho diváci budou moci opět živě sledovat v on-line přenos a živou fotoreportáž přinese také RoadCycling.cz už dnes od 14:45.    

51. ročník – Závod míru juniorů 2023 - fakta a čísla:

Pořadatel: CK Slavoj Terezín

Termín: 4. 5. - 7. 5. 2023

Ředitel závodu: Ing. Svatopluk Henke, Ph.D.

Velitel trati: Jan Sedlák

Hlavní rozhodčí: Coccioni Sandro (ITA)

Celková délka: 388,7 km

Zahraniční týmy: 

Potvrzeno 24 šestičlenných týmů reprezentujících zemi: ČR, Belgie, Dánsko, Estonsko, Francie, Itálie, Kanada, Lucembursko, Maďarsko, Německo, Nizozemsko, Norsko, Polsko, Rakousko, Slovensko, Slovinsko, Srbsko, Švédsko, Švýcarsko, Ukrajina, USA.

Česká účast:

Reprezentace ČR: Martin Bárta (1), Kryštof Král (2), Pavel Šumpík (3), Adam Pešek (4), Štěpán Zahálka (5) a Jan Bitner (6).

R. Kreuziger Cycling Academy: Josef Vlk (109), Richard Kobr (110), Robert Kobr (111), Václav Ježek (112), Jan Podařil (113) a Jan Faltýnek (114).