Dovolená na kole bez starostí

17.05.2021 | TZ Slavia pojišťovna

Dovolená na kole bez starostí

Patříte mezi milovníky jízdy na kole? Cyklojízda se u nás řadí mezi nejoblíbenější sporty, avšak skýtá mnohá rizika. Rizika, která jízda na kole představuje, by si měl každý cyklista uvědomovat a pokud je to možné, tak je i co nejvíce eliminovat. Řešením může být pojištění občanské odpovědnosti od Slavia pojišťovny.

Jízda na kole má mnoho výhod, přispívá ke zdravému životnímu stylu, a navíc šetří životní prostředí, má však i své stinné stránky. Rizika, která jízda na kole představuje, by si měl každý cyklista uvědomovat a pokud je to možné, tak je i co nejvíce eliminovat. Řidiče aut v případě nehody jistí povinné ručení, nebo také případně havarijní pojištění, avšak cyklisté většinou pojištění nejsou. 

Škody způsobené cyklisty se pohybují i v řádech milionů Kč ročně a patří mezi nejčastější důvody plnění v rámci pojištění odpovědnosti z činností v běžném občanském životě. Nejčastěji se jedná o plnění za újmu na zdraví a také o škody na majetku. 

Z tohoto důvodu je na místě zvážit, jak se proti nečekaným karambolům chránit. Řešením může být pojištění odpovědnosti od Slavia pojišťovny, to vás bude jistit i v dalších nemilých situacích všedních dní. 

A jak může vypadá taková typická nehoda? Cyklista jede rychle, v zatáčce nebo při předjíždění nezvládne řízení a srazí se s autem nebo jiným cyklistou projíždějícím v protisměru. Odškodnění je po viníkovi požadováno jak v případě, kdy cyklista poraní chodce nebo dalšího cyklistu na cyklostezce, tak v situaci, kdy se střetne s motorovým vozidlem v běžném dopravním provozu na silnici. 

Cyklisté by si měli dávat pozor také na konzumaci alkoholu. Je důležité mít na paměti, že pokud způsobíte škodu pod vlivem alkoholu, pojišťovny mají právo své plnění krátit nebo náhradu neposkytnout. 

Pojištění odpovědnosti, které cyklisty před uvedenými riziky dokáže ochránit, nabízí většina pojišťoven a pohybuje se v řádech stokorun za rok. Proto je vhodné uvážit, zda riziko nepojistit se stojí za následky, které mohou pro cyklistu nastat v případě způsobených škod. 

Přicházející slunečné dny jsou ve znamení zahájení cyklistické sezóny. Proto je rozhodně důležité nepodcenit přípravu. Pro posílení bezpečnosti a předcházení nehodám je důležité, aby byl cyklista dobře vidět. Na kolo oblékejte pestrobarevné oblečení, používejte reflexní pásky a před cestou zkontrolujte povinnou i doporučenou výbavu kola.

Jízdní kolo by mělo být před zahájením jízdy vybaveno:

  • zadní odrazkou červené barvy, která může být kombinována se zadní červenou svítilnou
  • přední odrazkou bílé barvy
  • odrazkami oranžové barvy na obou pedálech
  • na paprscích kol nejméně jednou boční odrazkou oranžové barvy na každé straně kola
  • dvěma na sobě nezávislými účinnými brzdami s odstupňovaným ovládáním brzdového účinku, dětské kolo pro děti předškolního věku by mělo být vybaveno protišlapací brzdou – nemusí být vybaveno přední brzdou
  • volné konce řídítek musí být zaslepeny
  • matice nábojů kol musí být uzavřené, nejsou-li křídlové případně rychloupínací.

Doporučené vybavení jízdního kola:

  • účinné blatníky
  • zvonek
  • kryt řetězu

Více informací o pojištění odpovědnosti z činností v běžném občanském životě naleznete na webu Slavia pojišťovny.Mohlo by vás zajímat


Diskuze k článku

Pro přidávání příspěvku se prosím přihlaste


F1
WTF? co to dělá na serveru o závodní silniční cyklistice? Mám si snad dát na SPD Sl pedály Ultegra žluté odrazky? a oranžové do výpletu? jak je mám dostat mezi 20 plochých drátů?
21.05.2021 12:59:28