Dráhový šampión Bábek končí reprezentační kariéru

10.02.2023 | TZ, foto archiv Tomáš Bábka

Dráhový šampión Bábek končí reprezentační kariéru

S cyklistikou začínal relativně pozdě, až v pubertě v klubu Favoritu Brno, ale poté jí věnoval veškeré své úsilí. Dvakrát se účastnil olympijských her (Peking 2008, Tokio 2020), získal dvakrát titul mistra Evropy, je vicemistrem světa a vítězem světových pohárů i Evropských her. Stal se Králem české cyklistiky. Splnil si sen a závodil i v Japonsku, odkud jeho milovaný keirin pochází. Domácích mistrovských titulů bylo 37, vždyť první získal už před 20 lety. Teď se Tomáš Bábek loučí s reprezentační kariérou.

Brněnský rodák se po nabité reprezentační kariéře rozhodl posunout do další životní etapy, na kterou se usilovně poslední roky připravoval. Nenastoupí tedy do kvalifikačních závodů pro Paříž 2024 a to je i důvodem, proč ho fanoušci neuvidí na mistrovství Evropy v Grenchenu. S cyklistikou jako celoživotní vášní své kroky bude spojovat dál. „Chci dát šanci mladým, dlouho jsem se na to chystal a cítím, že já i oni jsme připraveni. Musím jim poděkovat, že mě poslední roky hecovali. Splnil jsem si spoustu snů a teď je čas, aby si je plnili i další, včetně mě, jen v jiné oblasti,“ vysvětluje Bábek.

Jeho další plány jsou jasné. Chce krásy a adrenalin dráhové cyklistiky ukazovat široké veřejnosti. Na brněnském velodromu tedy jeho cesta bude pokračovat dál v rámci projektu Akademie dráhové cyklistiky, který nabízí možnost nasednout na dráhový speciál a prosvištět klopenou zatáčkou. „To nadšení lidí  se těžko popisuje. Prožívám euforii z překonání vlastního strachu vždy s nimi. To se musí zažít a člověk se o pozitivní emoce musí podělit,“ přibližuje mistr Evropy z roku 2016 své plány.

Pro Bábka, který kromě úspěchů na mezinárodní scéně, zažil i velké pády, byla příprava na život po ukončení reprezentační kariéry důležitým životním prvkem. „Jsem přesvědčený o tom, že sportovec si na své cestě volí, jak ke kariéře přistupuje a co může nabídnout do jeho dalšího života. Celou dobu jsem počítal s tím, že to skončí a připravoval se na to. Vím, že  sportovní mindset a zkušenosti, disciplínu i odhodlání, dokážu využít v praxi a proto mé další kroky povedou do světa byznysu a managementu,“ prozrazuje Bábek, který už ve výběrovém řízení získal vedoucí pozici v odvětví mimo sport.

S fanoušky, sponzory, zástupci médií a podporovateli se chce osobně rozloučit v závodním dresu. A to v sobotu 17. června při tradičním Grand Prix Brno, které pořádá Dukla Brno a na kterém se sejdou dráhaři z celého světa. „Bude to můj poslední závodní keirin a těším se na to. Teď jsem byl v Berlíně u toho, když se loučil Maximilian Levy a bylo to emotivní, takže mám představu jak by to mělo probíhat. Bude to každopádně show, rád bych všem osobně poděkoval a všechny zvu,“ s úsměvem přibližuje Bábek.
Mohlo by vás zajímat


Diskuze k článku

Pro přidávání příspěvku se prosím přihlaste


Podporují nás

ActiveTour
BikeTour
Canyon
Continental
Cratoni
Cube
CYKLOŠVEC
Cyklotrener
Ekoi
ENDORPHINE
ENDURA
Equator
ESI
Fanatik
Flashsport
ForBikes
Fulcrum
HJC
Kalas
Knog
Kolokram
Koloshop
LETAPE
Lapierre
LOOK
MOJEKOLO
Penco
ProgressCycle
ROUVY
Santini
Schindler
SPKOLO
Tubolito
Veloklasik
ZOOKEE