Druhý pohárový závod v Kyjově s mnoha otazníky

18.04.2019 | Libor Matějka

Druhý pohárový závod v Kyjově s mnoha otazníky

Byl v režii především zahraničních závodníků. Trať v Kyjově je tvrdá, na polovinu dubna asi příliš tvrdá a pro mládež nesmyslná.

V Kyjově se tradičně pořádá závod dohromady s mládežnickým pohárem. Byl bych pro, kdyby mladé závodníky zajímal i závod mužů a závodu samotnému by udělali kulisu. Jenže závod Elite se jel v neděli odpoledne a tak trenéři, rodiče a závodníci žákovských a dorosteneckých kategorií spěchali domů. Kulisu neudělali a diváci nepřišli. Možná by to vypadalo v cílovém kopci jinak, kdyby pořadatelé víkendový program otočili a mládež zůstala při sobotním programu v místě. A také by přišli ti poslední skalní fanoušci, kteří dali v neděli přednost sledování závodu Paříž - Roubaix. Já v neděli napočítal na okruhu jen čtyři diváky, jeden pár na kolech a pana Bártu s panem Margitou. Ve směru propagace a marketingu jsou závody Českého poháru stále absolutně impotentní. Horší scénáře v programu a propagaci snad už nejde ani vymyslet. 

Ale k samotnému závodu Elite a U23

V Kyjově je tvrdá trať, i na muže asi až příliš, tedy především na termín v polovině dubna. Sportovně přitažlivější by pro jaro bylo něco profilově méně náročnějšího a závodně atraktivnějšího.

Ve své podstatě to byl "pochod smrti", jak se říkalo v mém mládí. Všichni museli šetřit, nezávodit a čekat. Odjely skupiny, vytvořily se dvě rozhodující desetičlenné a potom to byl boj o přežití. Bohužel domácí celky podcenily vytvoření té první, kde byli tři členové slovenské Dukly a čekaly na to, že vepředu všem "dojde". Jenže hradecký Elkov Author zde byl jen ve třech a Topforex - Lapierre s dalšími početnými celky si únik pustil příliš daleko. V závěru sice docházelo těm vepředu, ale docházelo i jejich pronásledovatelům. A tak se bojovalo nejen se soupeři, ale i se svým zbytkem sil.

Náskok uprchlíků podcenili i Vacek s Ťoupalíkem

Adam Ťoupalík, Karel Vacek a Petr Kelemen byli tři nejsilnější čeští cyklisté v závodě. Kelemena postihl defekt, který nešlo rychle vyřešit a musel závod vzdát.

Byl v té chvíli na nadějné pozici a mohl ohrozit závodníky na čele. Vacek možná příliš hýřil silami ve výjezdu do Strážovic, ale bez efektu. A spolu s Ťoupalíkem už toho sami nemohli víc zvládnout, když všem rapidně ubývalo sil.

Krásný výkon a výsledek Jakuba Bittnera

Užasný výsledek a především výkon předvedl Jakub Bittner z týmu Forman Cinelli, byl nejsilnějším českým cyklistou v rozhodujících okamžicích závodu. A navíc byl i tím, kdo byl ochoten tvořit závod. Jeho páté místo nejlepšího českého závodníka bylo naprosto zasloužené.

Banskobystrická Dukla vytvořila závod

Dukláci od našich východních sousedů se vydali do úniku ve třech a to bylo rozhodující. Udržovali tempo a celili spolupráci první skupiny. Ta šetřila v kopcích a na peloton získávala ve chvílích, kdy ten taktizoval na rovinách a v protivětru. V pelotonu se rozjíždělo tempo většinou jen ve strážovickém kopci, což všechny stálo hodně sil a na rozhodující stíhačku potom scházely. Chybou početnějších celků bylo, že neobětovaly nikoho na udržování tempa a těm vepředu často darovaly vteřiny a minuty náskoku zadarmo.


Pro mládež byl závod nesmyslný

Potěšilo, jak početné pelotony se sešly v mládežnických kategoriích. Jenže těžká trať ty pelotony rychle zdecimovala, jelo se na výkonnost a nezávodilo se. Pro mladé cyklisty a cyklistky by mělo být nejdůležitější, aby se v závodech učili závodit, pohybovat v pelotonu, orientovat ve složitých situacích, a to těžká trať nedovolila. Asi by měl mít větší slovo ve skladbě sezóny a výběru tratí metodik svazu.

Foto Josef Vaishar/cycling.photography  

Libor Matějka
Všechny články autora


Mohlo by vás zajímat


Diskuze k článku

Pro přidávání příspěvku se prosím přihlaste


Podporují nás

ActiveTour
BikeTour
Canyon
Continental
Cratoni
Cube
CYKLOŠVEC
Cyklotrener
Ekoi
ENDORPHINE
ENDURA
Equator
ESI
Fanatik
Flashsport
ForBikes
Fulcrum
HJC
Kalas
Knog
Kolokram
Koloshop
LETAPE
Lapierre
LOOK
MOJEKOLO
Penco
ProgressCycle
ROUVY
Santini
Schindler
SPKOLO
Tubolito
Veloklasik
ZOOKEE