Druhý start a druhé vítězství. Pogačar rozdrtil soupeře v úvodní etapě Kolem Andalusie

15.02.2023 | Marek Matějka, foto Sprint Cycling/UAE Emirates

Druhý start a druhé vítězství. Pogačar rozdrtil soupeře v úvodní etapě Kolem Andalusie

Tadej Pogačar potvrdil roli favorita a zvítězil v první etapě Kolem Andalusie. V posledním stoupání horské etapy se zbavil všech soupeřů a dojel s náskokem 38 sekund před Mikelem Landou, Carlosem Rodríguezem a Santiagem Buitragem.

Pogačar je na cestě k celkovému vítězství už po prvním dni jihošpanělského závodu. Tým UAE Emirates ovládl konec etapy se třemi vrchařským prémiemi první kategorie a 12 kilometrů před cílem vyslal svého lídra do útoku.

Pro UAE Emirates nebylo těžké kontrolovat průběh etapy, uprchlíci Aaron Van Poucke (Flanders-Baloise), Alex Martín (EOLO-Kometa), Gotzon Martín (Euskaltel-Euskadi) a Clément Alleno (Burgos-BH) si totiž nevytvořili velký náskok a ani útok Omara Fraileho (Ineos Grenadiers) v předposledním kopci enbyl nebezpečný. Všichni uprchlíci byli dostiženi ještě před rozhodujícím stoupáním Despiernacaballos.

Zde nasadil tým UAE Emirates sotré tempo, zejména Tim Wellens dal soupeřům do těla. Carlos Rodríguez (Ineos Grenadiers) musel řešit problémy s řazením, ale Pogačar se toho nepokusil využít. Za vlakem UAE Emirates se drželi všichni favorité, ale tento klid neměl trvat dlouho. Pět kilometrů před vrcholem zaútočil Pogačar a okamžitě roztrhal vedoucí skupinu. Nejdéle visel Santiago Buitrago (Bahrain Victorious), přesto přecenil své síly, brzo odpadl a nechal Pogačar vpředu samotného. 

Buitrago se propadl k týmovému kolegovi Mikelu Landovi (Bahrain Victorious), Rodríguezovi a Enricu Masovi (Movistar). Pogačar na ně pomalu najížděl vteřinu po vteřině, čtveřice se ve výjezdu nemohla nijak bránit, mohla pouze spolupracovat. Jenže kilometr před prémií přišla o jednoho člena, Masovi se zasekl řetěz, musel počkat na doprovodný vůz a skončil v další skupině. 

Landa, Buitrago a Rodríguez na něj nečekali a pokračovali ve stíhání Pogačara. Slovinec byl v rychlém sjezdu o něco rychlejší a do krátkého cílového stoupání najížděl s dostatečným náskokem. V posledních stovkách metrů už ani nejel naplno a užíval ovace diváků. Cílem projel s náskokem 38 sekund před triem nejbližších konkurentů. Mas dojel v další skupině se ztrátou 1:39.

V celkovém pořadí vede Pogačar se stejným náskokem jako v etapě a je také lídrem bodovací soutěže. Nejlepším vrchařem je Gotzon Martín.  


 

Marek Matějka
Všechny články autora


Mohlo by vás zajímat


Diskuze k článku

Pro přidávání příspěvku se prosím přihlaste


Podporují nás

ActiveTour
BikeTour
Canyon
Continental
Cratoni
Cube
CYKLOŠVEC
Cyklotrener
Ekoi
ENDORPHINE
ENDURA
Equator
ESI
Fanatik
Flashsport
ForBikes
Fulcrum
HJC
Kalas
Knog
Kolokram
Koloshop
LETAPE
Lapierre
LOOK
MOJEKOLO
Penco
ProgressCycle
ROUVY
Santini
Schindler
SPKOLO
Tubolito
Veloklasik
ZOOKEE