Martin Kohout o svém vítězství rozhodl ve stoupání 1 kilometr před cílem, když měl nejvíce sil z vedoucí čtveřice. Čtvrtý do cíle dospurtoval nejaktivnější muž závodu Michal Kollert, který strávil více než polovinu závodu v úniku a zvítězil v obou vrchařských prémiích.

Závodilo se hned od prvního okruhu. Už na 30 kilometru se ve stoupání kolem větrné elektrárny z pelotonu oddělila trojice Michal Kollert (Here To Win team), Adam Sekanina (TJ Favorit Brno) a Filip Endler (LAWI Stars - GIANT), kterou se několikrát neúspěšně pokoušel dostihnout Richard Habermann (TJ Kovo Praha). Trojice spolupracovala a vybudovala si před hlavním polem až čtyřminutový náskok. Na 70 kilometru z první trojice odpadl Filip Endler a tým LAWI Stars spolupracoval na dostižení uprchlíků. To se jim podařilo na 110. kilometru, ale ihned se začalo naplno závodit a vepředu zůstala sedmička nejlepších, ze které postupně odpadl Petr Swaczyna (CK Feso Petřvald), následně loňský vítěz Václav Nežerka (LAWI Stars - GIANT) a nakonec i Richard Habermann (TJ Kovo Praha).

Do posledního sedmikilometrového okruhu vjela pohromadě vedoucí čtveřice ve složení Michael Boroš (Pauwels Sauzen - Vastgoedservice), Petr Hampl (TJ Favorit Brno), Michal Kollert (Here To Win team) a Martin Kohout (TJ Kovo Praha), která si to rozdala v posledních kilometrech. Nejprve to zkusil Michal Kollert, ale nejsilnějším se překvapivě ukázal být Martin Kohout, který v náročném závodě ušetřil nejvíce sil a zvítězil před papírovými favority Michaelem Borošem a Petrem Hamplem.


Závod Dukovanské okruhy byl zároveň vypsán jako Mistrovství kraje Vysočina. Mistrem kraje Vysočina se stal Richard Habermann, který obsadil celkové 5. místo. Talentovaný mladík, který přešel od hokeje k cyklistice, je schopný hned první rok v mužské kategorii závodit s těmi nejlepšími a to i přesto, že s cyklistikou začal až v juniorské kategorii. Mezi juniory získal titul Mistr kraje Vysočina David Kulhánek (CK MTB Maraton), mezi kadety Dominik Molák (Vysočina Cycling) a mezi staršími žáky získal titul Tomáš Řetický ze Žďáru nad Sázavou.

Dukovanské okruhy nejsou jen závodem jen pro elitní jezdce, ale startuje zde i mládež a hobby kategorie. Na start letošního ročníku se postavilo celkem 168 závodníků. Děti závodili na krátkém sedmikilometrovém okruhu a ostatní startovali na 37 kilometrů dlouhém okruhu rozděleni do dvou startovních vln. Všechny výsledky naleznete na webu závodu Dukovanské okruhy 2018.

Závod je oceňován hlavně mládežnickými kluby, protože je málo možnosti, kdy mohou mladší kategorie startovat ve větší skupině závodníků, aby si osvojili dovednosti pohybu v pelotonu. Z tohoto důvodu nerozdělujeme kategorie hobby a mládeže do více startovních vln. Bohužel je zde také větší nebezpečí zranění závodníků, protože se v této startovní vlně pohybují závodníci s menšími zkušenostmi s jízdou ve skupině.

V letošním ročníku se stal nepříjemný úraz jednoho ze zúčastněných. Všichni doufáme, že bude v pořádku a přejeme mu brzké uzdravení a návrat na kolo.

Podrobněji k závodu ve fotogalerii Jaroslava Svobody:

loading...

Foto Jaroslav Svoboda/jsphoto.cz