El Día Menos Pensado - dokument o týmu Movistar na Netflixu

31.03.2020 | Marek Matějka, foto Netflix

El Día Menos Pensado - dokument o týmu Movistar na Netflixu

Netflix zveřejnil slibovaný dokument o loňské sezóně týmu Movistar. Zákulisí španělského celku je vyneseno na světlo světa v šesti dílech seriálu El Día Menos Pensado.

Dokumenty ze zákulisí silniční cyklistiky jsou poměrně vzácné a tak je mimořádně zajímavé nahlédnout za oponu. Navíc v týmu, který loni prožil velké úspěchy i mnohé neúspěchy a vnitřní konflikty. Netflix přináší spoustu vynikajících dokumentů a tak jsme s nadšením podívali i na tento. Ke zhlédnutí ZDE.  

Dokument se zaměřuje na čtyři lídry loňské sestavy, na světového šampiona Alejandra Valverdeho, vítěze Giro d´Italia Richarda Carapaze, Naira Quintanu a Mikela Landu. Tito závodníci jsou hlavními postavami dokumentu, ale velké role mají také sportovní ředitelé Max Sciandri, José Luis Arrieta, Chente García Acosta a Pablo Lastras a samozřejmě také ředitel Eusebio Unzue. 

Zatímco první dva díly nejsou kdovíjak záživné, od třetího dílu, který je zaměřený na vítězství Richarda Carapaze na Giru, to začne být mnohem zajímavější. Z filmařského pohledu (pokud si můžeme dovolit náš laický názor) to rozhodně není geniální dílo, střih je trochu zvláštní a některé situace nejsou moc dobře vysvětleny. Dokument může být celkem matoucí, zejména pro diváka, který se v silniční cyklistice neorientuje a nezná fakta. Velký vliv na to má překlad a kvalita titulků. Překlad má dost chyb, někdy diváka vyloženě zmate. Dokument je ve španělštině a podle anglických novinářů nepomůže ani přepnout na titulky anglické, ani ty nejsou bez chyb.

Například dokumentární seriál o Formuli 1 Drive To Survive, který je také ke zhlédnutí na Netflixu, je natočený lépe (opět podle našeho laického názoru). je       

Ale pro nadšeného fandu silniční cyklistiky je v dokumentu spousta zajímavých situací a informací. El Día Menos Pensado ukáže, jaké charaktery slavní závodníci mají. Zatímco Carapaz je otevřený a sympatický, Landa je hodně ambiciózní, ale také nejistý, Valverde sebevědomý a Quintana chladný, ale v některých okamžicích velmi zranitelný. 

A zajímavé jsou charaktery i sportovních ředitelů. Nervózní Arrieta je zcela jiný, než brutálně přímý Lastras, který je nečekanou hvězdou celého dokumentu. Acosta je veselý a přátelský, zatímco Sciandri uvolněný. V celém dokumentu je znát, že v Movistaru nepanovala v průběhu celé sezóny dobrá atmosféra. 

Dokument El Día Menos Pensado přišel ve správnou chvíli. Pro fanouška cyklistiky je to aspoň malé rozptýlení, když se závody nejezdí.        
Mohlo by vás zajímat


Diskuze k článku

Pro přidávání příspěvku se prosím přihlaste