Elia Viviani se vrací do Ineos Grenadiers

02.11.2021 | Marek Matějka, foto Sirotti

Elia Viviani se vrací do Ineos Grenadiers

Italský sprinter se po čtyřech letech vrací do britského celku. Zkušený závodník získal tříletou smlouvu.

Elia Viviani se po dvou úspěšných letech v Deceuninck - Quick-Step a dvou méně úspěšných sezónách v Cofidisu vrací do britské sestavy. Rychlý Ital má k přestupu stejnou motivaci jako v roce 2015, kdy odcházel do Sky. Britové mu dají možnost kombinovat silniční závody s dráhovým závodním programem. Proto také podepsal smlouvu do konce roku 2024, až do Olympijských her v Paříži.

Olympijský vítěz v omniu z Ria a novopečený mistr světa ve vylučovačce chce být nadále úspěšný i na silnici. Zatímco v Quick-Stepu se zařadil mezi nejlepší sprintery světa, v Cofidisu spadl do průměru. V Ineosu nebude mít podporu jako v Belgii, ale oproti Cofidisu by si měl polepšit. Ve francouzské sestavě nezářil, ale letos vyhrál sedm menších závodů v Itálii a Francii. To však nebylo dost s přihlédnutím ke smlouvě, jakou v Cofidisu měl. Podle zákulisních informací bral 1,9 milionu eur ročně, V Ineosu se bude muset spokojit s menšími příjmy.

"Od chvíle, co jsem tým opustil, jsem myslel na to, že se chci jednoho dne vrátit. A ten den přišel a já nemůžu být šťastnější," říká Viviani o návratu. "Během posledních let jsem neztratil kontakt s lidmi z týmu, s Davem Brailsfordem, Rodem Ellingworthem, italskými závodníky a trenéry. Jsme přátelé, zejména s Davem. Na závodech jsme s vždy bavili o cyklistice, mém týmu, sezóně a Ineosu. Je to jako kdybych se vrátit domů." 

Viviani v Quick-Stepu vyhrál osm etap Grand Tour, včetně jedné na Tour de France a vítězil na mnoha dalších závodech. Ve Sky takovou podporu neměl a britská sestava se i nadále bude soustředit především na celkové pořadí etapových závodů. Vivianiho program tím bude omezen, ale příležitostí bude mít i tak dost. "V příštím roce chci vyhrát co nejvíc závodů, protože to je úkol každého sprintera. Ale chci také pomáhat mladým závodníkům a předávat své zkušenosti. Snad budu příkladem a zkušeným závodníkem ve skupině mimořádně talentovaných mladých cyklistů." 

Ineos se dlouhodobě zaměřuje na třítýdenní závody a další etapáky, několik let neměli v sestavě sprintera, ale někteří mladí jezdci to postupně mění. Tom Pidcock patří  nejtalentovanějším klasikářům světa, výjimečně dobrý je také Ethan Hayter, který umí vyhrát hromadný i klasikářský dojezd. Nově přichází také Ben Tulett z alpecin - Fenix, od kterého se také očekávají velké věci v jednorázových závodech. Vivianiho zkušenosti a cit pro závod by mohly být platné i jim. "Vážíme si ho jako závodníka, který umí vyhrávat, ale vážíme si i jeho osobnosti. Každému týmu přináší hodně a doufáme, že bude inspirovat, motivovat a učit naše mladé závodníky," dodává Rod Ellingworth. 

Viviani ve Sky v minulosti dostal hodně prostoru pro dráhovou přípravu a díky tomu získal v roce 2016 olympijské zlato. Letos přidal bronzovou medaili, ale tím ještě nekončí. V Paříži 2024 chce opět zlato a proto si vybral Ineos. "Smlouvu mám až do Paříže 2024. Letos jsem si totiž uvědomil, co pro mě Olympiáda znamená. A jsem rád, že jdu do týmu, který mě bude podporovat. Viděl jsem Filippa Gannu, jak dokázal kombinovat silniční sezónu a dráhové závody. Také si vzpomínám na Rio jako by to bylo včera a jak moc mi tým pomohl."

"Mám za sebou dva těžké roky a díky Olympijským hrám jsem zpět ve formě, mám zpět sebevědomí a sebedůvěru. Díky tomu bronzu věřím, že se můžu vrátit na vrchol. Myslím, že tohle je ten nejlepší tým, v jakém můžu být."


  

   

  

    

Marek Matějka
Všechny články autora


Mohlo by vás zajímat


Diskuze k článku

Pro přidávání příspěvku se prosím přihlaste