Elkov Author zářil na Tour of Bihor

11.06.2019 | TZ

Alois Kaňkovský zvítězil v závěrečné etapě Tour of Bihor v Rumunsku, zatímco jeho stájový kolega Karel Hník obsadil celkové třetí místo a celý Elkov Author zvítězil v týmové soutěži.

Na rumunské Tour of Bihor UCI 2.1 byly druhý den na programu hned dva závody. První se jel jako dvou kilometrová časovka jednotlivců, ve které obsadili 6. místo Michael Kukrle a 7. místo Alois Kaňkovský. Ačkoliv dopolední časovka nadělila startovní pole do vteřinových odstupů, pak hlavní dělení mělo přijít v odpolední části.

Odpoledne měřila etapa 156 km a končila ve výšce 1250 metrů nad mořem, kam se stoupalo prakticky z nulové výšky. V etapě se nejprve do úniku pustil Michael Kukrle, který v pětičlenné skupině držel pozici až na úpatí cílového kopce, které leželo na 140. kilometru. V tu chvíli se začal rozpadat i do té doby kompaktní peloton, ve kterém se začalo útočit.

Na tuto chvíli čekali Karel Hník a Michal Schlegel, kterým ostatní závodníci připravili dobré pozice. Zhruba 7 kilometrů před cílem a tedy v půlce celého stoupání, dostihla skupina na čele Michaela Kukrleho a pokračovala dál k cíli. Ze skupiny poté osamocen nastoupil Kolumbijec Daniel Muñoz z Androni Giocattoli - Sidermec a vzdálil se od vedoucí skupiny. Za ním nakonec zůstalo devět jezdců z nichž útočil ještě Rakušan Markus Freiberger. Karel Hník, poté co mu Michal Schlegel připravil závěrečný spurt, přivedl do cíle zbylou skupinu a obsadil třetí místo, které si vybojoval i průběžně. V první desítce se průběžně držel i osmý Michal Schlegel, který v etapě dokončil na 10. místě.

Alois Kaňkovský nenechal nikoho na pochybách a po skvělém týmovém výkonu dovedl v závěrečné etapě Tour of Bihor celý peloton do cíle a zvítězil. Karel Hník díky hromadnému dojezdu bez problému udržel konečné třetí místo.

V úmorném vedru se na poslední 183 kilometry pustili závodníci do urputného závodění. Rychlé tempo jim vydrželo až na 35. kilometr, kdy přišel šestikilometrový kopec. V něm unikla trojice jezdců, kteří se pustili do úniku a začali si budovat náskok. Ten sice dosáhl až na odstup čtyř minut, ale když peloton rozjel stíhací jízdů, tak se čas začal rychle krátit. Vysoké teploty i tempo na začátku i konci etapy celkem unavilo peloton což hrálo do karet týmu Elkov Author pro úplný závěr etapy.

"Poslední etapa se dojížděla v opačném gardu než první, kterou jsem lehce podcenili a přišli o pódiové umístění. Proto kluci vše pohlídali a nastoupili už dva kilometry před cílem a do nejčlenitější části jsme vjeli na úplném čele. Poté, co mi připravil pozici Franta Sisr, na mně byl poslední kilometr, ale měl jsem dnes velmi dobré nohy a věřil jsem si.  Dnešní vítězství i celkový výsledek jednoznačně odráží skvělou práci celého týmu,” popsal svůj triumf Alois Kaňkovský.

Díky hromadnému dojezdu se neměnilo ani celkové pořadí, takže si Karel Hník udržel třetí místo a Michal Schlegel obsadil osmou pozici. Elkov Author vyhrál i soutěž týmu a v dobrém rozpoložení se v pondělí přesunul na další závod první kategorie Kolem Maďarska.