Ellen van Dijk mistryní Evropy

11.09.2021 | Marek Matějka, foto Sirotti

Ellen van Dijk mistryní Evropy

Nizozemsko obhájilo evropský titul v závodě s hromadným startem. Ellen van Dijk si dojela pro svůj první kontinentální titul v silničním závodě. Využila početní převahy nizozemského týmu. Druhá skončila Liane Lippert a třetí Rasa Leleivyte.

Silné Nizozemky tentokrát využily kolektivní převahy a slaví další vítězství na evropském šampionátu v italském Trentu. Překvapivě zvítězila specialistka - časovkářka Ellen van Dijk. Čtyřnásobné mistryni Evropy v časovce a bývalé mistryni světa ve stejně disciplíně kryly v rozhodujících chvílích záda reprezentační kolegyně Annemiek van Vleuten a Demi Vollering, které ve skupině pronásledovatelek pokrývaly každý útok.

107 kilometrů dlouhý závod začal být zajímavý ještě před polovinou závodu. Bez velkého úniku se opakovaně útočilo a 55 kilometrů před cílem zaútočily Ellen van Dijk, Italka Soraya Paladin, Francouzka Aude Biannic a Němka Romy Kasper. Ellen van Dijk chtěla spolupracovat, ale od soupeřek se moc velké pomoci nedočkala. 4 okruhy před cílem měla skupina náskok 40 sekund před hlavním polem. Nizozemky v pelotonu pracovaly na čele pelotonu, což se moc neslučovalo se snahou Ellen van Dijk uniknout pelotonu. Navíc už 50 kilometrů před cílem odpadla z hlavního pole Marianne Vos a ženy v oranžových dresech měly o jednu favorizovanou závodnici méně.

Nestabilní byla také čelní skupina. Nejdříve odpadla Francouzka Biannic, ve stoupání Povo také Němka Kasper a Nizozemka Van Dijk s Italkou Paladin držely 35 kilometrů před cílem náskok 30 sekund. Náskok ale postupně opět rostl a k akci v pelotonu byly donuceny Němky. Ellen van Dijk se pokusila zbavit italské soupeřky nejdříve na rovině a poté ve stoupání 23,5 km před cílem, což se povedlo.

Tím se zcela změnila dynamika závodu. Ellen van Dijk pokračovala sama a všechny velký týmy musely reagovat. Ve stoupání útočily Němka Liane Lippert a Italka Elisa Longo Borghini. Ale k vedoucí závodnici se nedostaly. Liane Lippert byla v kopci nejlepší, přesto se k ní vrátily Longo Borghini, Polka Kasia Niewiadoma, Běloruska Alena Amialiusik, Švýcarka Marlen Reusser, Italka Marta Cavalli, Litevka Rasa Leleivyte a Nizozemky Annemiek van Vleuten a Demi Vollering. 

Nastala zajímavá situace. Zatímco Ellen van Dijk pokračovala svým vlastním tempem, skupina pronásledovatelek se téměř zastavila, protože nikdo nechtěl tahat. nakonec se musel obětovat domácí Elisa Longo Borghini pro dobro své týmové kolegyně Marty Cavalli. Jenže v přímém souboji s Ellen van Dijk si moc dobře nevedla a když si 10,5 km před cílem ze skupiny vystoupila, měla vedoucí závodnice náskok 48 sekund. 

Marta Cavalli nezaútočila, skupina se opět zastavila a odstup se zvedal. 9,5 km před cílem to v posledním kopci vyzkoušela Liane Lippert, dojela si ji Kasia Niewiadoma, ale bohužel pro ně také Annemiek van Vleuten. Skupina se opět zastavila a sjela dohromady. 8 kilometrů před cílem, v klesání, nastoupila Marlen Reusser. Pokrýt ji měla Demi Vollering, ale nezvládla to a zachránit situaci musela opět Annemiek van Vleuten. 

Skupina se opět zastavila a už bylo jasné, že si Ellen van Dijk dojede pro velké vítězství. Ze skupina ještě dvakrát nastoupila Kasia Niewiadoma, ale bez velkého efektu. Ellen van Dijk dokončila s náskokem 1:18. Ve spurtu o stříbrnou medaili byla nejlepší Liane Lippert, třetí dojela Rasa Leleivyte, čtvrtá skončila Niewiadoma a pátá Vollering. 

Ellen van Dijk byla z nečekaného úspěchu nadšená: "Nedokážu tomu uvěřit. Soustředím se teď spíš jen na časovky, tady jsem chtěla jen pomoci týmu a najednou jsem mistryně Evropy na silnici. Do posledního okruhu jsem nevěřila, že bych mohla vyhrát. Nevím, co na to říct."  

Češky Nikola Nosková, Nikola Bajgerová a Jarmila Machačová závod nedokončily. 


  

   

  

Marek Matějka
Všechny články autora


Mohlo by vás zajímat


Diskuze k článku

Pro přidávání příspěvku se prosím přihlaste