Emil Hekele – případ zakázané látky

27.10.2020 | Jiří Vlasák, foto: archiv Emila Hekele

Emil Hekele – případ zakázané látky

Slíbili jsme, že záležitost ohledně nálezu zakázané látky v těle aktuálního mistra České republiky v cyklokrosu budeme průběžně sledovat. Zde jsou nejaktuálnější informace, které je možné v této chvíli zveřejnit.

Obrátili jsme se na kompetentní osoby na Českém svazu cyklistiky a zjistili jsme následující.

Odběry vzorků u sportovců na zjištění užití zakázané látky provádí Antidopingový výbor ČR. O odběrech vůbec neinformuje příslušný sportovní svaz a není to jeho povinností. To znamená, že Svaz nemá přehled o počtu a datech jednotlivých odběrů u kteréhokoli cyklisty registrovaného u ČSC. Pouze, pokud je zjištěna v těle sportovce zakázaná látka, informuje Antidopingový výbor o této skutečnosti příslušný Svaz.

5. října tohoto roku tak Český svaz cyklistiky obdržel informaci, že v těle Emila Hekele taková látka byla zjištěna. Svaz postupoval podle dané normy. Dopisem informoval sportovce o zjištěné skutečnosti a vyzval ho, aby se ve lhůtě pěti dnů k této záležitosti vyjádřil.

Sportovec má možnost už v tuto chvíli ze sebe toto podezření setřást, ale je to spíše možnost teoretická. Musel by se totiž již v této fázi prokázat tzv. kontaminovaný produkt, tedy že se látka dostala do jeho těla bez jeho vědomí.

Emil Hekele se do stanovené lhůty písemně směrem ke Svazu vyjádřil. Zároveň požádal o přezkoumání vzorku B. Jde samozřejmě o vzorek z totožného odběru, při němž v prvním případě byla nedovolená látka zjištěna.

Svaz poté, co přijal vyjádření sportovce, mu podle regulí pozastavil činnost, o čemž ho informoval druhým dopisem. Taktéž tuto informaci obdržela komise disciplíny, aby – kdyby se závodilo – mu nebylo umožněno startovat, pokud by se Emil o takový start pokoušel.

V případě, že by se vzorek B ukázal jako negativní, disciplinární řízení se zastaví. V opačném případě zasedne disciplinární komise. Je tříčlenná, zasedají v ní zástupci Svazu, a v případě dopingu přibírají ještě zástupce Antidopingového výboru, aby byla zajištěna plně odborná stránka věci.

Nutno poznamenat, že na rozdíl od občanského práva je tady otázka důkazního dokazování obrácena. Sportovec musí dokázat, že je nevinen.

Jestliže se mu to podaří, je očištěn. Pakliže nikoli, následuje trest zákazu činnosti v době trvání čtyř let. To v případě, že jde o první prohřešek. Pokud by šlo o opakovaný přestupek, následuje sazba osm let a při třetím pokusu doživotní zákaz.

Nyní je celá kauza ve stádiu čekání na výsledek přezkoumání vzorku B.

O jakou látku se jedná, nelze v této chvíli podat informaci.

Jiří Vlasák
Všechny články autora


Mohlo by vás zajímat


Diskuze k článku

Pro přidávání příspěvku se prosím přihlaste


Silničář
Smutné je, že člověk který vše a každého v české cyklistice hanil tak je chycen na doping.
28.10.2020 11:11:08
K12
Zatím bych to asi ještě nebral jako hotovou věc dokud se to neuzavře, každopádně ať bude přistižen nebo né, nic to nemění na tom, že o českém cyklistickém svazu mluvil vždycky pravdu je to stejně prohnilá organizace jako FAČR!
28.10.2020 12:19:55
Potocký M.
Co je a co není logické? Nejdříve se napíše, zde citace - Emil Hekele vstoupil do nové sezóny v mistrovském dresu s velkou ostudou. A následně se píše o tom že dopoval a on je povinen dokázat že ne. To je stejný jako když bychom to postavili následovně. Ať laboratoř dokáže že neudělala chybu při rozboru vzorku. Nebo ať ČSC dokáže . . . . Absurdní je minimálně to že něco co není uzavřené je předhozeno veřejnosti aby ta část lidí které Emil vadí, měla nějaké argumenty. Zároveň tomu ale tlaskají lidé kteří před třiceti lety žili v režimu že na co jste neměli doklad o koupi tak na vás mohla veřejná bezpečnost nahlížet jako na člověka co to ukradl. Celkově tento způsob linčování sportovců se mě jeví poněkud podivný.
28.10.2020 15:19:32
Dvora
Kdovi jak to bylo, ale tady uz je pro Emila konec jakychkoliv nadeji na start jeste tento rok. Skoda, ze takhle na konec mu to zneprijemnili, ale mohlo by to byt horsi. Vice o techto praktikach napriklad zde: odkaz Kdyz neni clovek Chris Froome, tak nema sanci.
29.10.2020 12:55:34
Potocký M.
Dvora@ to co je v článku pod odkazem co jsi zadal je bohužel životní realita. Vždy se najde šlověk či skupina lidí která za účelem hmotného zisku pokřiví cokoliv co by mělo být ku prospěchu všech. A je jedno zda se to týká sportu nebo čehokoliv jiného. V tomto případě sportovci jsou už dlouhé roky pouze figurkami na šachovnic jiných. Nezapomenu například na úžasné nasazení jezdců při T.d.F. kteří řádově 2-3 kilometry před cílem přešli na turistickou jízdu včetně ohlížení. Tehdy jsem tomu nerozuměl, nějakých dvěstě metrů před cílem se přes ně převalila skupina z které vzešel vítěz. Tito dva vůbec nereagovali. Laboratoře které mají hlídat čistotu sportu dnes pracují na základě zadání a požadavků těch kteří se starají o sledovanost a vydělávání neskutečných částek. Součástí toho jsou lidé kteří o závodech a tedy závodnících rozhodují. Což předvedl rozhodčí který Emila vyloučil. Podmínky jedné a druhé strany nejsou rovnocené. Do očí bijící je případ L.A. Jedni a ti samí na něm vydělávali když mu byli nakloněni a následně když změnili scénář. Protože kdyby ukončil kariéru tak nějak přirozenou cestou na základě svého rozhodnutí. Skončil by z něj defakto příjem peněz. Tak že to zařídili jak to známe a vydělávli na něm dál a asi i déle. Domnívám se že je třeba připomenout. L.A. investoval nemalé částky do lidí kteří mají hlídat čistotu sportu, to jest i do těch laboratoří. Všichni věděli že to tak nemůže být do nekonečna, věk nezastvíš. Je tedy na čase vzít na vědomí to že Emila bylo třeba zastavit protože nebyl vůči svazu a rozhodčím dostatečně uctiví. To zda něco bral či ne se veřejnos nikdy nedozví. Je docela možné že jeho tekutiny žádný laborant ani neviděl natož aby s nima pracoval. Toto nemám na mysli pouze ve vztahu k jeho osobě.
30.10.2020 11:51:12
Silničář
Pane Potocký co to zde konspirujete. Emil Hekele je buřič to ano ale, že by někomu vadil a ten někdo ČSC vynakládal úsilí a finance na dle Vás k jeho zničení to už je velká fantas magorie.A nebo ,že jeho vzorky nikdo nezahlédl. Asi jste nikdy neabsolvoval žádnou dopingovou kontrolu. Rozvíjíte zde své nepodložené dedukce.
31.10.2020 7:57:50
Potocký M.
Silničář@ osobně tím textem jsem vyjádřil určité pochybnosti o tom zda to vše funguje jak nám to je předkládáno. Ani ve snu mne nenapadlo, natož abych to vyjádřil textem či nahlas že někdo vynaložil (ČSC) finance na zničení Emila. Taky jsem se nevyjádřil o jeho vzorcích ve smyslu - žádný laborant je zcela určitě neviděl. To co jsem vyjádřil je řekněme úvaha nad tím systémem a jeho důvěryhodností z hlediska sportovců a nás již léta jen přihlížejících. A to nejen na základě toho co jsem kdy četl, nebo jsem si vyslechl a to třeba i osobně. S pokřivením čehokoliv dobrého (systému) se setkáváme i v běžném životě. Kdokoliv odevzdá vzorek, tak po jeho odevzdání nad ním nemá žádnou kontrolu. Pokud mu je následně řečeno že dopoval má velice malé možnosti se obhajovat. Jednak z hlediska finančního a následně tu zásadně chybí presumpce neviny do jednoznačného uzavření případu. Kdo sport (minimálně jen cyklistiku) a dění okolo něj sleduje desítky let a pravidelně, musí zákonitě začít vnímat že tu je něco jinak než nám je předkládáno. Byl poměrně dlouho medializován případ člověka co závodil na kole a měl užít doping. Nejen jeho vynaložené úsilí a peníze ho dovedli k tomu že příčinou všeho byli sportovní potravinové doplňky které obsahovali i to co nebylo uvedeno na obalu. Mezi tím postiženým došlo dle veřejných informací k nějakému finančnímu vyrovnání. O všem to vše trvalo nějaký rok kdy ten dotyčný měl prostě zákaz. Samotný zákaz je pro sportovce velký trest a byl trestán za něco co nemohl ovlivnit. Pokládám tedy otázku proč má sportovec v tomto úhlu pohledu menší práva než ti co vykonají daleko horší věci vůči někomu jinému, nebo výrazné a nevratné škody na zdraví a majetku. Proč sporovec předáním vzorku zásadně ztrácí kontrolu nad tím co se s ním děje. Nejen se vzorkem ale i jím samotným to jest sportovcem (člověkem). Osobně bych to viděl následovně. V okamžiku odběru se vzorek dělí na dva. Jejich uzavření musí být zapečetěno komisřem a zároveň sportovcem. A ten vzorek ve vlastnictví sportovce poslouží pro případ potvrzení či vyvrácení obvinění ale akreditovanou laboratoří kterou si vybere on, postižený sportovec. Ještě stále se domníváte že to co jsem již napsal je řekněme naprosto mimo mísu? A týká se konkrétně jen Emila?
02.11.2020 13:07:41
piratelu
Úplně souhlasím s názorem pana Potockého... Bohužel je to tak.. Armstrong, Ulrich., Zabel... Dohnáni ke dnu. Virenque, Aldag (sportovní ředitel ve World Teamu), Pantani se prostě neřeší. To jsou legendy...
03.11.2020 22:09:13