Emil Hekele dostal čtyři roky

06.01.2021 | Jiří Vlasák, Tomáš Ouředník

Emil Hekele dostal čtyři roky

V sobotu se pojede v Jabkenicích Mistrovství České republiky v cyklokrosu. Poslední republikový šampion titul obhajovat nebude. Emil Hekele dnes obdržel od Disciplinární komise Českého svazu cyklistiky a Antidopingového výboru ČR čtyřletý zákaz účasti na profesionálních závodech za to, že mu byly v těle nalezeny zakázané látky.

Emil Hekele na své nevině trvá: „Dopingová kontrola byla „odfláknutá“. Jakýkoliv trest je nespravedlivý. Přesto jsem dostal čtyři roky.“ A zvažuje další kroky. 

„Antidopingoví komisaři neprovedli kontrolu podle platných norem a předpisů. Deset minut neměli komisaři vzorek moči pod absolutní kontrolou. A následně do zápisu uvedli, že je všechno v pořádku. Manželská dvojice tak prokazatelně lhala. Opakovaně jsem žádal osobní účast těchto klíčových svědků, ale Antidopingový výbor mé žádosti nevyhověl. Komisaři vůbec nepřijeli, aby osobně vypovídali. Takový postoj Antidopingového výboru je pro mě zarážející, i s ohledem na to, že je výbor financován z veřejných prostředků,” prohlásil Hekele. 

Dnešní projednávání v sídle Českého svazu cyklistiky trvalo obdobně jako v prvním případě v prosinci více než 3 hodiny. 

Stopy zakázaných látek oxandrolonu, clenbuterolu byly v moči objeveny při mimosoutěžním odběru na závěr čtyřdenního reprezentačního soustředění 9. září 2020. Cyklokrosovému reprezentantovi byla při zářijovém odběru testována i krev, a to s negativním výsledkem. Vloni byl kontrolován antidopingovými komisaři celkem již čtyřikrát. Hekele v minulosti kritizoval poměry v českém cyklokrosu. 

„Jde o souhru zvláštních náhod. Pouhé čtyři osudové dny na reprezentačním srazu a z toho likvidační čtyřletý trest, tak bych to v krátkosti popsal. Můj případ může být klidně i cílenou likvidační kauzou. Laická veřejnost neznalá situace v českém cyklokrosu to těžko může pochopit. Uvažuji, že napíšu knížku, pokud na to najdu dostatek motivace a času,“ uvažuje Emil Hekele.

„Jsem vnitřně bez viny. To je pro mě důležité, že vím, že jsem nikdy žádné zakázané látky nebral. Vím, že mnoho lidí tomu nikdy neuvěří, ale mnoho dalších naopak věří, že bych to neměl zapotřebí. Beru to jako osobní křivdu,” dodal. 

„Moje cyklistické úspěchy a vzpomínky mi nikdo ale nevezme. To, že jsem vyhrál mistrovství republiky v cyklokrosu, taky nebyla náhoda. A že to bylo až po čtyřicítce? Mimo jiné jsem dvakrát přerušil kariéru a zase se vrátil. Mnoho mých konkurentů samo mezitím skončilo. Pro mě to byla několikaletá dřina, podtržená spoustou dobrých výsledků v cyklokrosu, na dráze i silnici,“ rekapituluje Hekele.

Na domácím šampionátu se mu v posledních letech dařilo. V roce 2020 se stal mistrem republiky, o rok dříve na pozici, kdy ohrožoval nejlepší v pořadí, přetrhl řetěz při výjezdu z depa a byl vyloučen, jelikož podle verdiktu rozhodčích již opustil prostor depa. V roce 2018 dojel 5. a o rok dříve na 4. místě. 

Čtyřikrát se také zúčastnil mistrovství světa. Nejlepšího výsledku dosáhl v kategorii do 23 let v roce 1999, když projel cílovou čarou na 7. místě. 

Emil jezdil i na dráze a silnici. Má mj. titul mistra České republiky ve stíhačce družstev na 4 km z roku 1997 a 9. místo na ME do 23 let ve stíhacím závodě jednotlivců o rok později. V silničním etapovém závodu Okolo Chorvatska skončil v témže roce na 8. místě. 

Jeho trest je škodou nejen pro něj, ale i českou cyklistiku, cyklokros zvláště. Neboť mu mohl ještě leccos dát. Zvláště v situaci, když podle aktuální startovní listiny a přihlášek můžeme na startu sobotního šampionátu očekávat pouze kolem dvacítky mužů. 

Žít se dá dobře samozřejmě i bez profesionální cyklistiky. Takže Emile, jen to nejlepší do dalších let!

Jiří Vlasák
Všechny články autora


Mohlo by vás zajímat


Diskuze k článku

Pro přidávání příspěvku se prosím přihlaste


defekt
4. a 5. místo se vzhledem k úrovni českého cyklokrosu snad ani nepočítá mezi úspěchy.
06.01.2021 18:59:09
kolojede
Dlouhodobá skládačka ve věci "Hekele" není pro mne důvěryhodná. Velmi to zavání zbavení se nepříjemného podivného "exempláře", který mnoha způsoby poukazuje na úpadek české cyklistiky, ale v širších souvislostech i českého sportu. Dlouhodobě je zřejmé, že pro ČSC a tím myslím i pro jeho jednotlivé disciplíny nejsou výsledky našich sportovců důležité a podpora k tomu vedoucí, je ze strany ČSC zanedbatelná až nulová. ČSC, respektive ti odpovědní sledují jiné (vlastní) cíle a zájmy, než vytvoření podmínek pro úspěchy českých sportovců. Proč utrácet za přípravu reprezentantů, když peníze jdou použít lépe, třeba na výplaty funkcionářů a nebo na zakázky externích firem. Toto samozřejmě platí i pro ovládnutí jednotlivých sportovišť úzkou skupinou, či dokonce jednotlivci, kteří si klubových sportovišť dělají vlastní kšeft.
07.01.2021 8:58:56
David M.
Dobře mu tak, sice bych byl v těchto případech pro daleko přísnější tresty , nejlépe doživotní zákaz činnosti a úhrada způsobené škody za podvodné jednání... Doping se nesmí vyplácet nikomu! 4 roky zákaz je docela výsměch poctivým sportovcům. Snad má Hekele v sobě alespoň kousek cti a sebereflexe a vracet se nebude. Čistému sportu zdar!!!
07.01.2021 14:21:01
Jaroslav
Podvádí se úplně všude a systém by s tím měl tak trochu počítat. Sportovec nebo jím jmenovaná osoba by měl být přítomna od předání vzorku po jeho zapečetění (asi to tak je). Na analýzu vzorku B by mohl a měl dohlížet jím delegovaný odborník. Samozřejmostí by mělo být, že kompletní analýzu obdrží bez odkladů také závodník, aniž by o to žádal. Určitě by nebyl problém vzorek C, který by měl k dispozici sportovec a tento vzorek by případně analyzovala jím určená laboratoř. Jestliže je možné manipulovat se vzorky v jedné zemi, musíme předpokládat, že je to možné všude, stejně jako vliv vyšších zájmů. To že při disciplinárním řízení nemusí být všichni aktéři je přinejmenším zarážející ale asi bohužel běžné.
07.01.2021 17:59:36
Zdenek
Emil Hekele řekl jasné výhrady při odebírání vzorku na dopingový test , nechápu proč se k tomu z funkcionářů nevyjádří , zase budou vznikat spekulace , někde bude asi chyba , na dokázání dopingu musí být snad jasný důkaz ??????????????????????????????????????
08.01.2021 16:39:43
hanns
Emil Hekele je borec.Titulek mel znit-E.Hekele dostal nabidku byt 4roky clenem ve vedeni ceske cyklokrosu.vek i pristup na to mà.
08.01.2021 23:34:27