Enric Mas chce na pódium Tour de France

28.06.2020 | Marek Matějka, foto Sirotti

Enric Mas chce na pódium Tour de France

Enric Mas rozhodně není před druhým startem letošní sezóny skromný. Španělský vrchař bude lídrem sestavy Movistar na Tour de France a má v plánu skončit na pařížském pódiu.

Enric Mas je letos prvním rokem hlavním lídrem týmu Movistar pro třítýdenní závody. Španělskou sestavu měl na Tour de France vést už před vypuknutím pandemie a tato role mu zůstala i po ní. Na Tour a na domácí Vueltu se vydá společně s Alejandrem Valverdem, který bude nejen jeho mentorem, ale také záložním lídrem. 

Pro Mase je to velká příležitost, ale také obrovská zodpovědnost. Movistar je vždy velmi ambiciózní a Tour de France je nejdůležitějším závodem roku. Úspěchem bude pouze umístění v prvním trojici. Ale to bude mimořádně složité. Zatím mezi největší favority nepatří. 

"Podařilo se mi dokončit na pódiovém místě na Vueltě, ale uvědomuji si, že to nelze srovnávat s Tour de France. Zúčastnil jsem se Tour pouze jednou, zatímco moji soupeři mají mnohem více zkušeností. A přesto si věřím na pódium. Trasa letošní Tour mi připomíná Vueltu 2018,“ říká Mas o svých ambicích. 

V roce 2018 překvapil skvělou výkonností na Vueltě, kde se v průběhu třech týdnů zlepšoval a nakonec to dotáhl k etapovému vítězství a druhému místu celkově za Simonem Yatesem. V týmu Deceuninck - Quick-Step neměl ideální podporu v kopcích, přesto to zvládl a vysloužil si roli lídra na Tour de France 2019. Jenže celá loňská sezóna nestála za moc a Mas na Tour nakonec musel pomáhat Julianu Alaphilippovi.  

Náladu si vylepšil až na úplném konci, kdy vyhrál Kolem Kuang-si, ale čínský etapák ma daleko k prestižnímu podniku a na tento úspěch se rychle zapomnělo. Aby dostál své pověsti největšího španělského talentu a nástupce Alberta Contadora, je potřeba uspět na Tour de France. Jenže v konkurenci týmu Ineos a Jumbo - Visma je Movistar mnohem slabší a Mas mezi nejužší okruh favoritů rozhodně nepatří. 

"Ale stále budeme mít velmi silný tým. Můžeme využít souboje mezi těmito týmy. Nezapomeňte, Ineos a Jumbo-Visma začínají se třemi lídry," doufá pětadvacetiletý cyklista v příznivý vývoj závodu. Jak přesně toho chce využít není zcela jasné. Záležet tak bude především na jeho vrchařských schopnostech.       

Důležitý bude také závodní program před startem Tour de France a Mas chce využít každé příležitosti. Začne na Kolem Burgosu, po pěti etapách na severu Španělska zamíří na Critérium du Dauphiné a poté na španělské mistrovství.   

„Budu mít dost závodních dní před Tour. Myslím, že tam přijedu s dobrou formou. Možná mi v Burgosu bude ještě něco chybět, ale myslím, že už na Dauphiné budu silný. Bude to velký boj už tam, stejně jako na Tour."


Marek Matějka
Všechny články autora


Mohlo by vás zajímat


Diskuze k článku

Pro přidávání příspěvku se prosím přihlaste