Enric Mas přichází do Movistaru jako lídr na Grand Tour

06.11.2019 | Jiří Vlasák, foto: Sirotti

Enric Mas přichází do Movistaru jako lídr na Grand Tour

Sezóna 2020 je v historii Movistaru přelomová. Odchází trio jezdců s nejvyššími ambicemi na Grand Tour: Nairo Quintana, Richard Carapaz a Mikel Landa, a nahrazuje je skupina převážně mladých jezdců, včele s 24letým Enricem Masem.

Mas bude příští sezónu součástí nového triumvirátu pro Grand Tour, spolu s veteránem Alejandro Valverdem a ambiciózním 26 letým Marcem Solerem, který už letos dával viditelně najevo, že se mu role čistého domestika přestává zamlouvat. 

Enric Mas, kterému bude v lednu 25 let, neprožil příliš povedenou poslední sezónu v Deceuninck-QuickStep. Sice se dokázal umísťovat do desítky v řadě etapových závodů (4. na Algarve, 9. v Katalánsku, 11. v Baskicku, 9. ve Švýcarsku), ale tam, kam směřoval jeho hlavní sezónní cíl, na Tour de France, kde debutoval, se mu nedařilo a skončil až 22.

Alespoň trochu si spravil chuť až v úplně posledním závodu sezóny i seriálu World Tour podniků, když ovládl čínský Tour of Guangxi. “Chtěl jsem se rozloučit tím nejlepším způsobem a jsem rád, že se to podařilo.“ 

Přitom rok předtím vyvolal výraznou vlnu optimismu, když dokázal dojet 2. na Vueltě za vítězným Simonem Yatesem a začalo se o něm mluvit jako o hvězdě budoucích Grand Tour. "Je lepší dostat tuhle lekci teď než později. Tahle zkušenost mi do budoucna bude prospěšná,“ komentuje neúspěch na Tour Enric Mas. 

Když připočteme jeho roční působení v české farmě Quick-Stepu nesoucí název Klein Constantia, tak strávil celkem čtyři roky v týmu vedeném Patrickem Lefeverem.  

Pochvaluje si dobu strávenou v tomto špičkovém týmu a speciálně vzpomíná na osobnost Philippa Gilberta: „Každý den, kdy jsem byl s ním, jsem se naučil něco nového. Pokud vidíš, kolik let byl na vrcholu a stále vyhrává, je to něco úžasného. Získat v jeho věku tříletou smlouvu, je velmi obtížné, ale on to dokázal. Je to profesionál od hlavy až k patě, jedinečný společník a skvělý člověk. Je to mistrovská třída.“ 

V Movistaru se Enricova role významně změní. Dosud nebyl tým postaven kolem něho, takže i odpovědnost byla menší. Nyní bude mířit na Grand Tour jako lídr podporovaný celým týmem. „Jsem schopen tuto odpovědnost unést,“ říká cyklista, který deklaruje, že vždy chtěl čelit velkým výzvám. 

Pokusím se převzít roli od dosavadních lídrů, kteří z Movistaru odcházejí, a uvidím, jak se mi to bude dařit. Co mohu slíbit, je, že do toho dám veškeré své síly a schopnosti.“Mohlo by vás zajímat


Diskuze k článku

Pro přidávání příspěvku se prosím přihlaste


Kid_A
Do Movistaru jde i fuglsang. To bude zajimave:-))
06.11.2019 14:49:24
Kid_A
Beru zpet. Jakob chtel moc penez:-)
06.11.2019 16:20:26