Favorité 105. Lutych - Bastogne - Lutych

27.04.2019 | Marek Matějka

Favorité 105. Lutych - Bastogne - Lutych

Poslední jarní monumentální klasika Lutych - Bastogne - Lutych má nový dojezd a všichni očekávají zajímavější vývoj. Dočká se Jakob Fuglsang velkého vítězství, nebo se bude spurtovat ve skupině?

Nejstarší klasika světa konečně končí přímo v Lutychu. Dlouhá léta se končilo ve městě Ans za cílovým stoupáním Saint Nicolas, které většinou rozhodlo o vítězi. Dojezd v centru Lutychu bude na důstojnějším a hezčím místě a pořadatelé si od toho slibují především zajímavější vývoj závodu, kdy se nebude čekat na poslední kilometr. 

Od 161. kilometru začnou nejtěžší stoupání. Nejdříve Mont-le-Soie, následně Wanne, Stockeau, a Haute-Levée, ale neočekáváme útoky favoritů už zde. Je to stále hodně daleko do cíle a na Lutychu je především potřeba šetřit síly na závěr. 

Na 195. kilometru přijde stoupání Rosier, poté Maquisard, nejslavnější Redoute (219. km), Forges (231. km) a o deset kilometrů později přijde poslední stoupání Roche-aux-Faucons. Odtud zbývá do cíle 15 kilometrů a nebude snadné udržet se v úniku sám. Ale až vývoj závodu nám prozradí nový charakter Lutychu po změně trasy. 


Favorité

Obhájce vítězství Bob Jungels na startu nebude, protože se po dlážděných klasikách připravuje na italské Giro. Deceuninck - Quick-Step má i tak velkého favorita v osobě Juliana Alaphilippa. Francouzský klasikář může čekat na sprint skupiny, protože je letos velmi rychlý. A hlavně musí šetřit síly, protože v dlouhých závodech bývá v závěru hodně unavený a forma mu už trochu klesá, v březnu na Strade Bianche a Sanremu na tom byl lépe. 

Největším soupeřem Juliana Alaphilippa je letos Jakob Fuglsang. Dánský cyklista má na jaře úžasnou formu, ale na Strade Bianche a Valonském šípu byl Francouzem poražen, prootže není tak výbušný. Ze všech jarních klasik by mu měl Lutych vyhovovat nejvíc. Fuglsang potřebuje co nejtěžší trať a hlavně potřebuje utrhnout všechny rychlejší soupeře a nejlépe dojet do cíle úplně sám. Nebude to snadné, ale kdy jindy než teď? 

K dispozici bude mít extrémně silný tým. Astana startuje v sestavě: Gorka Izagirre, Ion Izagirre, Omar Fraile, Luis Leon Sanchez, Davide Villella a Alexej Lucenko. Očekáváme, že stejně jako na Amstelu bude kazašský tým pracovat na čele pelotonu, zvyšovat tempo a komplikovat život všem soupeřům.  

Michal Kwiatkowski se celé jaro připravuje na nedělní závod, je v dobré formě, ale bude to stačit? Valonský šíp mu vůbec nevyšel, poslední roky se na Lutychu trápí a Sky letos nemá v jednorázových závodech moc velkou sílu. Startovat bude i bývalý vítěz Wout Poels, ale pravděpodobně bude jen pomáhat.

Vincenzo Nibali se na Okolo Alp rozzávodil do dobré formy a kombinace závodu Okolo Alp a Lutychu většinou přináší dobré výsledky. Pro Nibaliho je Lutych velkým cílem a už zde byl blízko vítězství. Sólový triumf Vincenza Nibaliho na další monumentální klasice je vysněným scénářem pro mnoho fandů, včetně nás.

BORA - hansgrohe bude pracovat pro Maximiliana Schachmanna. Všestranný německý závodník je dobrý v kopcích a je i rychlý. Při správném složení skupiny by mohl vyhrát i ve spurterské koncovce. Ale bude mít sílu i po 256 kilometrech tvrdého závodění? 

Sunweb na Lutych vzal oba lídry, Michaela Matthewse i Toma Dumoulina. Australan Matthews se bude snažit vydržet vepředu až do spurtu, zatímco Dumoulin mu bude pomáhat, případně útočit dále před cílem. 

Vylepšit loňské třetí místo chce Romain Bardet. Francouzskému vrchaři možná více vyhovoval starý dojezd v Ansu, ale nikdy se nebojí útočit a mohlo by mu to vynést další dobrý výsledek. Útočit budou muset i Adam Yates, Valentin Madouas, Tim Wellens, Michael Woods, Alessandro De Marchi, Bjorg Lambrecht a dvojice UAE Emirates Diego Ulissi a bývalý vítěz Daniel Martin. Ir Martin je vždy jedním z velkých favoritů, ale na Valonském šípu odpadl brzo a nevypadá to moc nadějně. Počítat se s ním ale musí. 

A co čtyřnásobný vítěz a mistr světa Alejandro Valverde? Může vyrovnat rekord Eddyho Merckxe? Je to hodně nepravděpodobné. Valverde na tom letos není dobře a mezi nejužší skupinu favoritů nepatří.  

Česká cyklistika bude mít celkem velké zastoupení. Roman Kreuziger je lídrem Dimension Data, navzdory pádu na Valonském šípu. Vylepšení čtvrtého místa, které je Romanovým maximem, by bylo velkým překvapením. Startuje také Josef Černý v dresu CCC a Petr Vakoč bude pomáhat Alaphilippovi v sestavě Deceuninck - Quick-Step.  

Favorité Lutych - Bastogne - Lutych: 

∗∗∗∗∗ Jakob Fuglsang

∗∗∗∗ Julian Alaphilippe

∗∗∗ Michal Kwiatkowski

∗∗ Vincenzo Nibali, Maximilian Schachmann

∗ Michael Matthews, Romain Bardet, Adam Yates, Daniel Martin, Tom Dumoulin

Foto Sirotti


 

Marek Matějka
Všechny články autora


Mohlo by vás zajímat


Diskuze k článku

Pro přidávání příspěvku se prosím přihlaste