Na jedné straně stojí závodníci, pro které jsou časovky hlavní náplní jejich kariéry, tedy především Filippo Ganna a Stefan Küng a na druhé straně jezdci s mnohem širším záběrem, v čele s Woutem van Aertem, Remcem Evenepoelem a Tadejem Pogačarem. 

Dlouhé rovné úseky a těžký závěr

Silniční šampionát na chvíli opustil ulice Glasgow a individuální časovky se konají o pár kilometrů dál, na silnicích v okolí města Stirling. Dojíždí se na hradě Stirling, který je významným místem skotské historie a především skotského boje o nezávislost. 

Trať je převážně rovinatá, bez složitých technických úseků, pouze v dojezdu na hrad se kilometr stoupá do prudkého kopce a navíc se jede po dlažbě. Závod kategorie U23 ukázal, že trať je rychlá a v posledních stovkách metrů se dá ztratit hodně času.

Podle Pogačara je asfalt, po kterém se bude závodit, hrubý a pomalý. Trať si vyzkoušel ve středu. „Je docela dlouhá,“ směje se třetí muž silničního závodu. „Také není super rychlá kvůli pomalému asfaltu. Každopádně to bude hodně těžké." 

„Je to trochu nuda,“ myslí si Küng. „Je to úplně něco jiného než silniční závod. Tam bylo možná 45 zatáček, teď jsou tam čtyři, a to na trati dlouhé téměř 50 kilometrů. V cíli budou bolet nohy, to je jisté. Líbí se mi druhá část. Ta první je skoro až nudná, protože musíte být neustále aerodynamický, hlavu dát dolů, a navíc si dávat pozor, abyste nejeli ani moc rychle. Bude to těžké,“ říká Švýcar, který byl loni jen o tři vteřiny horší než Tobias Foss. 

Van Aert byl kritický k okruhu silničního závodu, ale trasa časovky se mu líbí: „Mohlo by na tratí být víc zatáček, protože změny tempa mám rád, ale je to příjemná trať na rozdíl od smíšené časovky družstev, kde trať nebyla dělaná pro jízdu na časovkářském kole. Je to skutečná časovkářská trať s dlouhými rovinkami. Zda je to trať pro mě? Jaká trať není pro mě?“

Trať si pochvaluje i další horký favorit, Remco Evenepoel: „Mělo by mi to vyhovovat mnohem víc než loňský šampionát. Miluji ty dlouhé rovinky.“ Evenepoel však nemá moc zkušeností s tak dlouhými chronometry, bude to pro něj nevýhoda? „Jen jednou jsem jel delší časovku. Takže budu muset začít trpělivě, protože finále je záludné. V posledních dvaceti kilometrech se neustále jede nahoru a dolů. Je to také trochu techničtější než v závodě U23. V první části hraje velkou roli aerodynamika, je tam jen pár zatáček a dlouhé úseky na pět až deset minut. Tam se mohu co nejvíce zmenšit. Nejdůležitější část je ale za obrátkou,“ dodává Evenepoel. 

Dočká se Van Aert duhového trikotu?

Právě Belgičani jsou dva největší favorité časovky, ale těmi byli také v nedělním závodě s hromadném startem a nakonec na Mathieu van der Poela nestačili ani s kolektivní převahou. „V neděli jsme viděli létajícího Holanďana, teď snad uvidíme létajícího Belgičana,“ směje se Evenepoel. 

Ani jeden z Belgičanů dosud na duhový trikot z časovky nedosáhl. Evenepoel má už tři medaile, v roce 2019 skončil druhý a v posledních dvou letech pokaždé třetí. Van Aert byl druhý v letech 2020 a 2021, pokaždé za Filipem Gannou. 

Van Aert moc neřeší, kdo jsou jeho největší konkurenti. „To je těžké říct. Remco zcela určitě patří mezi kandidáty, Ganna a Küng budou určitě také dobří. Küng byl v neděli pátý, to mluví za vše. A očekávám i nějaké další.“ 

Evenepoel považuje za největšího favorita svého krajana: „Když jsem viděl, jak se mu v neděli dařilo, je jasné, že je ve vrcholné formě. Takže pro mě je velkým favoritem. Bylo by hezké, kdybych se mohl utkat s Rogličem a Vingegaardem. Nejsem tu ale proto, abych ohromoval své soupeře z Vuelty. Jen chci jednou vyhrát všechny dresy a tenhle mi ještě chybí. Bylo by hezké, kdyby se někdo, kdo váží 63 kilo, stal mistrem světa v časovce.“ 

Současná forma je nepochybně na straně Van Aerta, měla by mu vyhovovat i trať. Evenepoel v nejlepší formě je stěží k poražení, ale tu teď nemá. Kdyby měl stejnou kondici jako v úvodní časovce na Giro d’Italia, nikdo by mu nestačil. Jenže v silničním závodě nevypadal přesvědčivě, takže se sice řadí mezi favority, ale jedničkou je spíš Van Aert. 

Ganna kombinuje časovku s dráhovými závody a ani on se nezdá být ve své nejlepší formě. Na dráze sice vyhrál individuální stíhačku, ovšem v minulosti zajížděl lepší časy. Možná se připravoval cíleně na mnohem delší časovku a v pátek si dojede pro třetí titul, ale zatím se zdá, že je až čtvrtým největším favoritem za Van Aertem, Küngem a Evenepoelem, v tomto pořadí. Ganna letos vyhrál tři individuální časovky, na Okolo Valonska porazil týmového kolegu Joshe Tarlinga o pouhých 8 sekund na 33 kilometrech. Tarling je sice obrovský talent, ale také mu je pouze devatenáct let. 

Přes Tarlinga se dostáváme k outsiderům mistrovské časovky. Současný britský mistr mezi ně totiž určitě patří. Tarling je loňským mistrem světa v časovce juniorů, zcela přeskočil kategorii U23 a okamžitě získal domácí titul. Na medaili ve světové konkurenci asi stačit nebude, ale vyloučit se to rozhodně nedá. 

Britové nasadí také Gerainta Thomase, který je v plné přípravě na španělskou Vueltu a nikdo vlastně neví, jak na tom v současnosti je. Thomasovi by měla vyhovovat délka časovky a když si správně rozloží síly, je kandidátem na medaili. 

Šanci na medaili má také Pogačar. Slovinec není specialistou na šampionáty, časovky v etapových závodech mu jdou mnohem lépe a není jasné, zda dokázal dostatečně zregenerovat po nedělním závodě. Pokud mu závod sedne, mohl by prohnat i největší favority. Loni byl šestý, vylepší tento výsledek? 

Mezi širší okruh favoritů patří dvojnásobný šampión Rohan Dennis z Austrálie, Dánové Mikkel Bjerg a Kasper Asgreen, Ital Mattia Cattaneo, Francouz Rémi Cavagna, Norové Søren Wærenskjold a Tobias Foss, Portugalec João Almeida a Švýcar Stefan Bissegger. 

Češi nominovali domácího mistra Jakuba Otrubu a Mathiase Vacka. Pro Otrubu je to velká příležitost na sebe upozornit na velké scéně, letos se mu daří, na Czech Tour byl skvělý a vynikající formu si určitě udržel, ale dostat se do první desítky je s velkou pravděpodobností nereálné. Vacek bude ve velmi dlouhé časovce sbírat zkušenosti.  

Startovní listina: