Chris Froome byl hvězdou z nejzářivějších v letech 2011 až 2018, když ze čtrnácti účastí na Grand Tours vytěžil jedenáct pódiových umístění, z nichž čtyři byly na nejvyšším stupínku na Tour, dva na Vueltě a jedno na Giru.

Jeho hvězda zhasla jako když otočíte vypínačem v půlce sezóny 2019. To při prohlídce trati časovky Critéria de Dauphiné narazil kvůli příliš riskantní jízdě do zdi a způsobil si mnohočetná zranění, která ho na půl roku vyřadila ze závodů. Od té doby – s výjimkou 12. etapy Tour de France 2022, když z devítičlenného úniku dorazil na vrchol Alpe d´Huez na 3. místě – nezajel prakticky vůbec nic.

Nic na tom nezměnil ani přestup z Ineosu do Israel-Premier Tech v roce 2021. V čemž jistě sehrála roli i marketingová hodnota jeho jména. V prvních dvou letech ho tým poslal na Tour a loni i na Vueltu, ale o bývalé slávě si mohl nechat jenom zdát. Propadl se do výsledkového suterénu, o čemž jsme se mohli přesvědčit mj. i na letošní Czech Tour.

Přesto mu majitel týmu dává prostor a má s ním podepsánu mnohamilionovou smlouvu ještě na další dva roky. A Froome, kterému bude v květnu 39 let, stále mluví o motivaci k návratu na výsluní.

1089062217.jpg

Nedávno si ale docela naběhl. To když se nechal slyšet, že objevil možnou příčinu jeho výkonnostních problémů. Po odchodu z Ineosu, kde jezdil Pinarello, přesedlal v týmu Israele na Factor.

"Nejdřív jsem si myslel, že je to věkem," řekl v rozhovoru pro Cyclingnews Froome, který začal mít údajně problémy se zády po dvou až třech hodinách v sedle. "Ale pak jsem začal pochybovat o své pozici na bicyklu a začal jsem srovnávat. Stále jsem měl jedno ze svých starých kol z doby, kdy jsem jezdil v týmu Sky, resp. Ineos, takže jsem mohl porovnávat dvě různá kola. Zjistil jsem, že mám velký rozdíl v dosahu, tedy vzdálenosti mezi špičkou sedla a řídítky. Moje nové kolo bylo o tři centimetry delší.“

Rozdíl v cyklistické pozici objevil letos v létě poté, co nebyl vybrán na Tour de France. „Vzal jsem své staré kolo ke specialistovi a objevili jsme velmi velké rozdíly mezi mými pozicemi. A to se nebavíme o milimetrech. Nyní jsme však provedli změny. Co se výšky sedla týče i dosahu."

A tuhle úpravu vnímá jako novou naději ke zvýšení výkonnosti. "Je to pro mě něco pozitivního. Všiml jsem si, že mě to hodně motivuje, protože to může být součást skládačky, chybějící dílek k vysvětlení neschopnosti dosáhnout požadované úrovně.“

757672593.jpg

Tohle veřejné prohlášení nenechalo klidným velkého šéfa Israel-Premier Tech Sylvana Adamse. "Zní to, co říká, důvěryhodně? Dává smysl, aby někdo, kdo vyhrál sedm Grand Tour, tvrdil, že jeho pozice v sedle je o centimetry mimo, nebo co to říká? Zní to věrohodně od někoho, kdo vypadne ze skupiny hned v prvním stoupání?“ řekl v podcastu pro Radio Cycling.

"Byli jsme k Chrisovi velmi štědří, pokud jde o pomoc, snažili jsme se mu poskytnout nejlepší možné vybavení, nejlepší možné podmínky," pokračoval Adams. "Může mluvit o své cyklistické pozici jak chce, ale to ho stále nevybere na Grand Tour. To se stane pouze tehdy, bude-li schopen konkurovat a prokázat, že má odpovídající výkonnost. A to vůbec nemluvíme o vyhrávání Grand Tour, ale jen o tom být užitečným týmovým kolegou.“

Diplomatické servítky si vůbec nebral před ústa bývalý dánský cyklista Michael Rasmussen, který sám má na kontě účast na deseti GT, ale také dvouletý distanc, když na sociální síti X uvedl: „Co je to za kravinu. To je jen spousta keců. Každý profesionální cyklista, který stráví na kole tisíce hodin, okamžitě pocítí, kdyby k takové změně došlo. Froome by na své současné úrovni nebyl ani na svém Pinarellu z roku 2015 v první dvacítce ani na Okolo Rwandy.“