Z národního parku až do Glasgow

5. června začala cesta ženského profesionálního pelotonu Velkou Británií. Ta odstartovala na netradičním místě na okraji přírodního parku North York Moors a skončila 8. června v centru skotského Glasgow. Na startu největšího britského závodu hvězdy jako Lorena Wiebes, Anna Henderson nebo Charlotte Kool a Ally Wollaston. Svoji zástupkyni měla i česká cyklistika v podobě Kristýny Burlové v dresu Ceratizit-Wnt.

V první etapě se ale neradovala jak Kristýna Burlová, tak žádná ze zmiňované čtveřice závodnic. V kopcovité zkoušce vypálily rybník všem adeptkám na etapové prvenství mistryně Mauriciusu Kimberley Pienaar a olympijská vítězka ze Spojených států amerických Kristen Faulkner. Obě závodnice se od pelotonu odpoutaly necelých 40 kilometrů před cílem a dokázaly spolupracovat až do samotného závěru. V něm byla silnější Kimberley Pienaar, která si po triumfu na Liege-Bastogne-Liege připsala druhé vítězství v letošní sezóně.

Stejně jako v první etapě, i v té druhé málokdo odhadl správně jméno vítězné závodnice. Klasikářský závěr pátečního dne u městečka Saltburn-by-the-Sea totiž nejlépe zvládla kanadská profesionálka v dresu týmu Picnic-PostNL Mara Roldan. Teprve jednadvacetiletá cyklistka ukázala v kopcovitém terénu skvělý potenciál a nechala za sebou soupeřky jako je Riejanne Markus, Cecilie Uttrup Ludwig nebo Sarah van Dam. 

Díky umístění v nejlepší desítce druhé etapy se do vedení celého závodu dostala Kristen Faulkner. Na třetí a čtvrté místo se pak v boji o celkové vítězství vyšvihla dvojice Ally Wollaston a Cat Ferguson. Mladičká Britka na domácích silnicích v prvních dnech závodu zářila a fanoušci tak měli o napětí do závěrečných bojů postaráno.

Hlavní vyzývatelkou Cat Ferguson byla ve zbývajících dvou dnech především Novozélandská sprinterka Ally Wollaston v dresu stáje FDJ-Suez. První kolo souboje o celkové prvenství ve třetí etapě se startem i cílem v městečku Kelso vyšlo lépe devatenáctileté superstar ze Skiptonu Cat Ferguson, jenž dokázala to, o čem sní snad všichni sportovci. Zvítězit na domácí půdě. Závodnici španělského Movistaru se to povedlo a do posledního dne vstupovala v dresu pro vedoucí jezdkyni závodu s náskokem tří sekund před Ally Wollaston.

O vítězce se muselo rozhodnout v závěrečné čtvrté etapě namotané v centru Glasgow. Jednalo se o rovinatou etapu, která na papíře seděla Novozélanďance Ally Wollaston. Velkou roli proto hráli i bonifikační sekundy. Cat Ferguson jich nasbírala šest, kdežto Wollaston šestnáct. Sen mnoha britských fanoušků se tak rozplynul. Zatímco se Nizozemka Lorena Wiebes radovala z etapového vítězství v Glasgow, Ally Wollaston a celý tým FDJ-Suez slavil celkový triumf.

Domácí hřiště pod Alpami

Jen pár dní po dramatickém konci závodu Okolo Velké Británie, byl pořadateli odstartovaný další etapovák kategorie Women’s World Tour. Tentokrát se ale místo zvlněného terénu britské vysočiny závodilo v podhůří švýcarských alp. Náročný terén, který byl skvělou přípravou na červencové Giro d’Italia, tak přilákal spoustu skvělých vrchařek, včetně těch mířících za růžovým trikotem v Itálii.

Na startovní čáru úvodní etapy se ve čtvrtek 12. června kromě Češky Kristýny Burlové postavily těžké váhy v podobě Katarzyny Niewiadoma, Demi Vollering, Niamh Fisher-Black, Cédrine Kerbaol nebo Blanka Vas. Mezi černé koně závodu se řadily Urška Žigart, Yara Kastelijn nebo domácí želízko v ohni Marlen Reusser. Třiatřicetiletá rodačka z Jegenstorfu závod Okolo Švýcarska už jednou ovládla a její výkony na španělských závodech ukazovala, že by si triumf na domácí scéně mohla zopakovat.

Marlen Reusser udělala důležitý krok za druhým celkovým vítězstvím v závodě Okolo Švýcarska hned v první etapě. Ta měla start i cíl ve známém lyžařském resortu Gstaad. Závodnice se tak musely prokousat náročným terénem. Především úvodních 40 kilometrů etapy bylo opravdu nahoru a dolů. Reusser je ovšem v těžkých stoupáních jako doma a skvěle si počínala také v druhé rovinatější polovině úvodní zkoušky, kdy v boji o první místo přespurtovala Demi Vollering. Třetí Katarzyna Niewiadoma už nabrala větší ztrátu téměř minuty a třičtvrtě.

Sto šedesát jedna kilometrů a nastoupáno více než dva tisíce a tři sta výškových metrů. To byla vizitka druhé etapy z Gstaadu do Oberkirchu. Pokud chtěla domácí ikona Marlen Reusser dále pomýšlet na snový výsledek, nemohla si v pátek 13. června vybrat slabý den. A to se jí povedlo, když dorazila do cíle společně s Demi Vollering se ztrátou 3 minut a 13 sekund na etapovou vítězku z úniku Nizozemku Amber Kraak. Pouze Katarzyně Niewiadoma se podařilo stáhnout půl minutu ze své ztráty na duo v čele celkové klasifikace.

Ve třetí etapě si mohly jezdkyně pomýšlející na triumf v celém závodě trochu oddechnout. Na trase byly totiž pouze dvě ne tak náročná stoupání a závěr etapy byl převážně z kopce a po rovině. Toho chtěly využít některé sprinterky v pelotonu, protože bylo jasné, že v posledním dni to bude především o vrchařských kvalitách. Nejlépe si v dojezdu třetí etapy do Küssnachtu nakonec počínala Italka Elisa Balsamo z týmu Lidl-Trek, která protla cílovou čáru před druhou Mischou Bredewold.

Právě Küssnacht byl městem, v němž se v neděli rozhodovalo o vítězce pro rok 2025. Na závodnice čekalo sto třicet kilometrů okolo místních jezer. Kromě toho také dvojnásobný přejezd přes vrchol Michaelskreuz, ke kterému vedlo téměř čtyřkilometrové stoupání s devíti procentním sklonem. Se závěrečnou etapou si nejlépe poradila právě Marlen Reusser a dala tak razítko na své celkové vítězství v závodě. O druhé místo v etapě svedly souboj Katarzyna Niewiadoma a Demi Vollering. Druhá jmenovaná sice v poslední zkoušce skončila třetí, v celkové klasifikaci byla ale ona tou šťastnější z této dvojice.

Premiéra v Dánsku

Premiérový ročník má za sebou nová dánská klasika s názvem Copenhagen Sprint. Závod, jehož trať byla namotaná na největším ostrově Dánska, se okamžitě dostal do kalendáře Women’s World Tour. Stejně tak jeho mužská verze. Cyklistická veřejnost měla proto od tohoto závodu nemalá očekávání.

To, jaký profil měla trať závodu pro rok 2025, se dalo dobře poznat podle startovní listiny. Vrchařky, aby diváci na startu pohledali. Za to se na dánských silnicích představily Chiara Consonni, Elisa Balsamo, Daria Pikulik, Sofie van Rooijen nebo Charlotte Kool. V pelotonu nechyběla ani žijící sprinterská legenda Lorena Wiebes. Závodu se zúčastnily i dvě české jezdkyně Kristýna Burlová a Tereza Neumanová.

Diváci podél trati měli štěstí. Závodnice předvedly v sobotu 21. června zajímavou podívanou, a na rozdíl od jiných rovinatých klasik, nedojel peloton pohromadě. Souboje sprinterských vlaků hlavní skupinu notně protřídily a o vítězství nakonec bojovala pouze šestnáctka závodnic.

Z této skupiny byla vůbec nejrychlejší sprinterkou Lorena Wiebes z týmu SD Worx-Protime, a jak je jejím zvykem, nedala žádné soupeřce šanci. Nejblíže byla šestadvacetileté Nizozemce Italka Elisa Balsamo a stupně vítězů doplnila další závodnice z Apeninského poloostrova Chiara Consonni. Kristýna Burlová zaznamenala solidní čtyřiadvacáté místo.

[https://www.procyclingstats.com/widgets/result.php?h=c955eb15171b4698158affa5035e1e590e4ab535" width="520" height="320"]