Ganna se vydává na kostky, vrcholem jara bude Roubaix

21.03.2023 | Marek Matějka, foto LaPresse

Ganna se vydává na kostky, vrcholem jara bude Roubaix

Filippo Ganna překvapil skvělým výkonem a výsledkem na prvním monumentu Milán-Sanremo a už se o něm mluví jako o černém koni i pro dlážděné klasiky. V plánu má čtyři, ale Kolem Flander mezi nimi (zatím) chybí. Ganna se totiž soustředí na Paříž-Roubaix, kde cítí mnohem větší šanci na úspěch.

Na Sanremu byl vyvoleným závodníkem svého týmu Ineos Grenadiers a po útoku Tadeje Pogačara to byl právě on, kdo dokázal nejrychleji zareagovat. Pogačara nenechal odjet ani o centimetr a v rychlém výjezdu na Poggio se udržel v elitní skupině s Mathieu van der Poelem, Woutem van Aertem a právě Pogačarem. Nedokázal odpovědět na drtivý útok Van der Poela, ale překvapil vítězstvím ve spurtu o druhé místo. Po 300 kilometrů dlouhém závodě měl stále dost sil a porazil papírově rychlejší soupeře. 

Je to pro mě povzbuzení, říká skromně pro deník Gazzetta dello Sport. Poprvé si mě Ineos vybral jako lídra týmu a to mě motivovalo. Před závodem jsem byl nervózní, ale být lídrem týmu mě také inspirovalo, uvědomil jsem si, že mám nějaký talent. Zdálo se, že si to myslí i moji týmoví kolegové, kteří pro mě v závodě odvedli neuvěřitelnou práci.

Mohu jen poděkovat sportovnímu řediteli Matteovi Tosattovi, že mě chtěl mít v týmu na Milán-San Remo. Původně to nebylo v plánu, ale stalo se a jsem rád. Teď si více uvědomuji své schopnosti. Víc si věřím. Jako jezdec se stále vyvíjím, ale s každou sezónou se zlepšuji. Příští rok se na Milán-San Remo vrátím a zkusím to znovu. Teď se chci dostat na pódium ještě o stupínek výš.

Do Belgie pojedeme s velkým sebevědomím, dodal Tosatto a naznačil, že i na kostkách bude Ganna jedním z lídrů. Letošní Sanremo bylo prvním úspěchem na monumentální klasice v jeho kariéře, dřív žádné velké výsledky nedělal a to ani na kostkách. Ale podle Daria Cioniho, jeho trenéra, Ganna přizpůsobil přípravu, aby byl v dlouhých jednorázových závodech lepší. Dříve mu chyběla vytrvalost do poslední hodiny závodu a schopnost útočit ve finále závodů. Proto se věnoval intenzitám na konci dlouhých tréninků a už na Sanremu to přineslo jednoznačný výsledek.

Podle Cioniho se tomuto tréninku věnuje už druhou sezónu, jenže loňské jaro zkazila nemoc. Ganna onemocněl poslední den etapového závodu Tirreno-Adriatico a na Sanremu a Paříž-Roubaix nebyl v ideální kondici. Právě Roubaix bude vrcholem jeho jarní sezóny, Kolem Flander nejspíš vynechá, ačkoliv zcela jisté to zatím není. Rovinatá francouzská klasika mu vyhovuje více. Krátká a strmá stoupání ve Flandrech pro něj nejsou ideální, přesto by si je měl vyzkoušet na E3 Classic, Gent-Wevelgem a Dwars door Vlaanderen. 

„Jeho hlavním cílem je Paříž-Roubaix," vysvětlil Cioni. „A my se obáváme, že pokud po E3, Wevelgemu a Waregemu pojede ještě Flandry, mohl by být v té době už za zenitem. V plánu je, že po Dwars door Vlaanderen odlétá do Švýcarska, aby se připravil na Paříž-Roubaix. Pokud však bude mít pocit, že v pátek a v neděli dokáže na kostkách držet krok s těmi nejlepšími, nenechá si "De Ronde" ujít. V neděli večer se rozhodneme."

Na Roubaix startoval třikrát a jeho nejlepším výsledkem je 35. místo, což nezní moc nadějně, jenže také patří k vítězům Paříž-Roubaix Espoirs, třiadvacítkové verze slavného závodu. V roce 2016 vyhrál 183 kilometry dlouhý závod v sólovém úniku, s náskokem 49 sekund před skupinou soupeřů. Talent pro pavé tedy rozhodně má.


   

Marek Matějka
Všechny články autora


Mohlo by vás zajímat


Diskuze k článku

Pro přidávání příspěvku se prosím přihlaste


Podporují nás

ActiveTour
BikeTour
Canyon
Continental
Cratoni
Cube
CYKLOŠVEC
Cyklotrener
Ekoi
ENDORPHINE
ENDURA
Equator
ESI
Fanatik
Flashsport
ForBikes
Fulcrum
HJC
Kalas
Knog
Kolokram
Koloshop
LETAPE
Lapierre
LOOK
MOJEKOLO
Penco
ProgressCycle
ROUVY
Santini
Schindler
SPKOLO
Tubolito
Veloklasik
ZOOKEE