Geoghegan Hart byl naší tajnou zbraní, lituje Thomas odstoupení týmového kolegy

18.05.2023 | Marek Matějka, foto LaPresse

Geoghegan Hart byl naší tajnou zbraní, lituje Thomas odstoupení týmového kolegy

Místo radosti z dalšího růžového trikotu pro Gerainta Thomase, se v řadách týmu Ineos Grenadiers rozlil smutek po odstoupení Taa Geoghegana Harta. Třetí muž celkového pořadí musel být 69 kilometrů před cílem naložen do sanitky a britskému týmu zbývá jediný lídr. Zraněný je také Pavel Sivakov, doposud osmý muž celkové klasifikace.

Když závodníky na Giro d'Italia nepokosí covid, postará se o to počasí a pády. Účastníků Gira rychle ubývá, do cíle 11. etapy se dostalo jen 139 jezdců. Mezi nimi chyběl Tao Geoghegan Hart, jeden z hlavních favoritů, vítěz ročníku 2020. Osmadvacetiletý Angličan doplatil na nenápadný pád daleko před cílem. Ve sjezdu na mokrém asfaltu se nejdříve poroučel Alessandro Covi, přes něj padal Geraint Thomas a další.   

Bojovali jsme o dobrou pozici. Přede mnou spadl někdo z UAE a naštěstí pro mě jsem lehl právě na něj. Kluci za mnou ale spadli také. Sivakov je v pořádku, ale také to trochu schytal. Roglič šel taky k zemi. Byl to špatný moment. Odstoupení Geoghegana Harta je velká ztráta, byl naší tajnou zbraní. Vždycky si mohl odpočinout hned po etapách, zatímco já jsem musel dávat rozhovory. Byl tedy v dobré pozici a v dobré formě, popisuje celou situaci Thomas. 

Myslím, že tohle je prostě Giro, pořád se toho tolik děje, je to i těmi mokrými silnicemi. Je to pro nás velká velká ztráta, ale musíme se vzpamatovat a soustředit se na zbytek závodu. Jak jste viděli, na konci etapy došlo k dalšímu velkému pádu a měl jsem štěstí, že jsem se mu vyhnul. V cíli jsem viděl Rogliče a měl velkou ránu na boku. Tento závod nám dává zabrat," dodal Thomas. 

Geoghegan Hart zůstal ležet na silnici, sténal a kroutil se bolestí a křičel i při nakládání do sanitky, která ho odvezla do nemocnice. Sivakovovi se podařilo vstát a navzdory bolesti sedl na své Pinarello a pokračoval v závodě. Nedokázal jet příliš rychle, jeho jediným cílem bylo dokončit etapu, celkové pořadí bylo na vedlejší koleji. Před etapou držel velmi slibné osmé místo se ztrátou 2:15 a pro Ineos byl esem v rukávu pro případný útok v horách. To už neplatí, do cíle se dostal se ztrátou téměř 14 minut a mezi nejlepšími už určitě Giro nedokončí. Pokud ho vůbec dojede.  

Normálně v takto dlouhých etapách na Giru nehrozí žádné nebezpečí, i když bylo špatné počasí. Ale dnešek se pro nás změnil ve velmi špatný den. Ztratili jsme Geoghegana Harta, Sivakov tvrdě spadl a Thomas byl také na zemi. To je sport, ale konec Geoghegana Harta je smutný. Byl ve své nejlepší formě, řekl po etapě Matteo Tosatto, sportovní ředitel Ineosu. 

Málokdo má s profesionální cyklistikou tak bohaté zkušenosti jako Matteo Tosatto, na nejvyšší úrovni závodil dvacet let, byl důležitým pomocníkem legendárních závodníků Alessandra Petacchiho, Paola Bettiniho, Alberta Contadora a dalších. Ovšem i jeho předčasný konec Geoghegana Harta na Giru zasáhl. Ve vteřině je Giro pryč. Není to snadné. Měl velké bolesti. Nesměl jsem se dotknout jeho nohy. Teď čekáme na zprávy z nemocnice, doufám, že to dopadne dobře. Zítra budeme pokračovat, ale pro kluky je to těžké.


Marek Matějka
Všechny články autora


Mohlo by vás zajímat


Diskuze k článku

Pro přidávání příspěvku se prosím přihlaste


Potocký M.
Tak jak cyklistiku roky sleduji a provozuji. Tak vnímám v posledních několika málo letech jistou úměru mezi technickými novinkami na kolech a množstvím pádů. Tak že na tom že se závodníků nikdo neptá . . . bude nejspíš více pravdy než si někteří jsou ochotni připustit 🤔
19.05.2023 10:25:09

Podporují nás

ActiveTour
BikeTour
Canyon
Continental
Cratoni
Cube
CYKLOŠVEC
Cyklotrener
Ekoi
ENDORPHINE
ENDURA
Equator
ESI
Fanatik
Flashsport
ForBikes
Fulcrum
HJC
Kalas
Knog
Kolokram
Koloshop
LETAPE
Lapierre
LOOK
MOJEKOLO
Penco
ProgressCycle
ROUVY
Santini
Schindler
SPKOLO
Tubolito
Veloklasik
ZOOKEE