Girmay má letos velké plány, čeká ho debut na Kolem Flander, Roubaix a Tour

26.01.2023 | Marek Matějka, foto LaPresse

Girmay má letos velké plány, čeká ho debut na Kolem Flander, Roubaix a Tour

S jídlem roste chuť. To nepochybně platí o Biniamu Girmayovi, který loni vyhrál svou první velkou klasiku Gent-Wevelgem a etapu na Giro d’Italia a letos se vydá na ještě větší závody. V plánu jsou monumenty Kolem Flander a Paříž-Roubaix a také Tour de France.

Letošní debut už má za sebou. Stejně jako loni začal na Challenge Mallorca a začal dost podobně jako před dvanácti měsíci. Zatímco loni vyhrál druhý závod roku, letos se dostal na pódium už v prvním závodě. Jakožto největší favorit Trofeo Ses Salines - Alcudia nebyl úplně spokojený s třetím místem, ale s formou ano. Cítím se dobře, s tím jsem spokojený. V týmu vládne dobrá nálada po výhře Ruie Costy v prvním závodě, všichni jsou motivovaní něco předvést.v

Girmay je největší hvězdou belgické stáje a proto se toho od něj očekává nejvíc. A ani on sám se nezdráhá mít velké cíle. Nemá důvod si nevěřit, vždyť už ve 22 letech patří mezi světovou špičku. A chce vyzkoušet závody, na které se zatím nedostal. Pro rok 2023 jsme si pečlivě naplánovali tři monumenty a Tour de France. Po mé loňské premiéře na Milán-Sanremo a Giru d'Italia, se opravdu těším na Kolem Flander, Paříž-Roubaix a Tour de France. Jsou to populární závody, které v Eritreji všichni sledují v televizi a o účasti na nich jsem snil už jako dítě, říká v rozhovoru pro nizozemský web In de Leiderstrui.

Girmay loni zazářil především ve spurtech po těžkém průběhu závodu. To se týká i klasik, na Gent-Wevelgem se dostal do vedoucí skupiny a v dlouhém spurtu po téměř 250 kilometrech porazil mnohem zkušenějšího Christopha Laporteho. Ve 21 letech to byl šokující výsledek. Následoval debut na Giru a vítězství ve spurtu v konkurenci Mathieu van der Poela. Opět po těžkém průběhu etapy. A aby toho nebylo málo, mezi nejlepšími dojel i v dalších prestižních jednorázovkách, na Milano-Torino (10.), Sanremu (12.), E3 Prijs (5.), Bretagne Classic (6.), GP Québec (3.) a Velké ceně Valonska (2.). 

„Mojí ambicí je být každý rok lepší, ale nechci na sebe tlačit. Společně s týmem máme vizi, že budeme myslet na dlouho dopředu," vysvětluje Girmay. "Můj rychlý vývoj mi dodal velkou důvěru v mé schopnosti, v kolegy, kteří mě obklopují, a v zaměstnance týmu, kteří mě vedou. Mám velkou radost, když vidím, že všichni společně usilovně investují do mého rozvoje.

Girmay působí klidně a rád si nechá poradit od zkušenějších kolegů: „V této sezóně jsem obklopen klasikáři s mnoha zkušenostmi. V plánu jsou tréninky ve vlámských Ardenách a průzkum tratí. Cílem je umožnit mi v následujících měsících udělat další krok. Máme kvalitní tým.


 

Marek Matějka
Všechny články autora


Mohlo by vás zajímat


Diskuze k článku

Pro přidávání příspěvku se prosím přihlaste


Podporují nás

ActiveTour
BikeTour
Canyon
Continental
Cratoni
Cube
CYKLOŠVEC
Cyklotrener
Ekoi
ENDORPHINE
ENDURA
Equinox
Fanatik
Flashsport
ForBikes
Fulcrum
HJC
Kalas
Knog
Kolokram
Koloshop
LETAPE
Lapierre
LOOK
MOJEKOLO
Penco
ProgressCycle
ROUVY
Santini
Schindler
SPKOLO
Tubolito
Veloklasik
ZOOKEE