Aby se závodníci po etapáku Tour Down Under a před jednorázovým závodem Cadel Evans Great Ocean Road Race nenudili, připravili jim australští pořadatelé závod Surf Coast Classic. 159 kilometrů dlouhou trať z Lorne do Torquay podél jižního pobřeží Austrálie. Rovinatý profil nahrával hromadnému dojezdu, přesto jsme v úniku viděli několik závodníků a ne ledajakých.

Bauke Mollema, Natnael Tesfazion (oba Lidl-Trek), Jonas Rutsch (EF Education-EasyPost), William Eaves (ARA Skip Capital) a Zac Marriage (Team BridgeLane) spojili síly a vyrazili kupředu. Jejich únik vydržel dlouho, Mollema, Tesfazion a Rutsch byli dostiženi až čtyři kilometry před cílem, ale už dlouho bylo jasné, že vývoj závodu má peloton pod kontrolou. Vše směřovalo k hromadnému dojezdu.

Sam Welsford, nejlepší sprinter Tour Down Under, se svým týmem Bora-Hansgrohe na startu chyběl, takže šanci měli ostatní špičkoví sprinteři. Především Caleb Ewan (Jayco AlUla) měl co napravovat, ale úspěšný nebyl ani tentokrát. Souboj o vítězství svedl zkušený Elia Viviani (Ineos Grenadiers) s Biniamem Girmayem (Intermarché-Wanty). 

GErKHhEWYAAxYLu.jpeg

Viviani začal spurtovat první a už měl vítězství na dosah, ale Girmay svůj sprint načasoval ještě o trochu lépe a dojel si pro první vítězství po více než sedmi měsících. Naposledy se radoval v polovině června v 2. etapě Okolo Švýcarska. "Měli jsme v plánu kontrolovat závod od samého začátku a to se nám podařilo dokonale," řekl třiadvacetiletý lídr Intermarché-Wanty po dojezdu. "Nejprve jsme nechali Simoneho Petilliho udávat tempo v pelotonu a poté jsme nechali Liliana Calmejana, aby v posledních 20 kilometrech stáhl náskok jezdců v úniku."

"Věděli jsme, že je důležité to dobře rozjet v superrychlém finále. Proto Tom Paquot, Georg Zimmermann, Dion Smith a Madis Mihkels zajistili, že jsem mohl v závěrečných metrech vyrazit z háku týmu Ineos. Díky perfektní práci všech mých týmových kolegů jsem si mohl zasprintovat pro své první vítězství v sezóně," poděkoval svým parťákům. "Třetí rok v řadě se mi podařilo zahájit sezonu vítězstvím, což je výborné pro naše sebevědomí." Navíc může podruhé zvítězit už v neděli na WorlTour jednorázovce Cadel Evans Great Ocean Road Race, kde bude podobně velká konkurence. 

Závodili také dva čeští cyklisté, Mathias Vacek (Lidl-Trek) byl ze svého týmu nejlepší, skončil patnáctý, Pavel Bittner (DSM-Firmenich PostNL) pomohl týmovému kolegovi Emilsovi Liepinšovi k devátému místu v cíli a sám projel cílem na 21. příčce.