Gravelové mistrovství světa vyhrál Belgičan Vermeersch. Štybar dojel osmý

09.10.2022 | Marek Matějka, foto UCI

Gravelové mistrovství světa vyhrál Belgičan Vermeersch. Štybar dojel osmý

Prvním elitním mistrem světa na gravelu je Belgičan Gianni Vermeersch. Po velmi dlouhém úniku ujel svému souputníkovi Danielu Ossovi a dojel si pro duhový dres. Na třetím místě skončil Mathieu van der Poel. Zdeněk Štybar dokončil na osmém místě.

V první desítce premiérového gravelového šampionátu dojeli pouze silničáři. Na rovinaté, pevné a velmi rychlé trati mnozí použili silniční kola s širšími plášti se vzorkem. Například Peter Sagan odstartoval na modelu Specialized Roubaix, který obvykle používá na monumentu Paříž - Roubaix. A okomentoval to naprosto lakonicky: "Je to rychlejší kolo než gravel. Je lepší." 

Trať v italském regionu Veneto nevyžadovala příliš terénní výbavu. Zdeněk Štybar závodil na rychlém gravelu/cyklokrosce Specialized Crux, Greg Van Avermaet použil nový rychlý gravel BMC Kaius, ale mezi nejlepšími převážely upravené silniční modely. Nejtěžší byl začátek 194 kilometry dlouhého závodu a Miguel Ángel López chtěl využít svých vrchařských schopností a útočil už po startu. Po jeho nástupu se vytvořila skupina, ve které byli Matthew Beers, Magnus Cort, Samuele Zoccarato, Daniel Oss, Gianni Vermeersch, Toby Perry, Julien Trarieux, Davide Ballerini, Nicholas Pettina, José Maria Sanchez, Greg Van Avermaet a Mathieu van der Poel.

Tento únik nebyl pro zbytek závodu příliš důležitý, ačkoliv v něm šlapali všichni pozdější medailisté. Když se závod opět sjel dohromady. Opět se začalo útočit a tentokrát se uvolnili pouze Gianni Vermeersch a Daniel Oss. Dvojice si vytvořila náskok více než pět a půl minuty před velkou skupinou asi padesáti jezdců, kterým chyběly informace o vývoji závodu. Oss startoval stejně jako Sagan na Specializedu Roubaix s pouze 32 mm širokými plášti. Vermeersch šlapal na novém Canyonu Ultimate, kam se oficiálně vejde plášť maximálně 32 mm široké obutí, ale stejně jako Van der Poel (který také použil Ultimate) do rámu vměstnal o něco širší gumy. 

Náskok Osse a Vermeersche byl obrovský a už 60 kilometrů před cílem se nemuseli obávat, že by je někdo zezadu ohrozil. Do posledního kola (27 km před cílem) vjížděli Vermeersch a Oss s náskokem 3:40. Nejblíž jim byla malá skupina, kde byli Mathieu van der Poel, Greg Van Avermaet, Magnus Cort, Andreas Stokbro, Alessandro De Marchi a Davide Ballerini.

Později se k nim přidali další jezdci a stahovali vedoucí duo, ale už bylo pozdě. Van der Poel zaútočil 15 kilometrů před cílem a odjel společně s Van Avermaetem a De Marchim, později si je doskočili Cort, Jevgenij Fjodorov a Zdeněk Štybar.

Zkušený cyklokrosař a silničář Gianni Vermeersch byl silnější než Saganův věrný domestik Daniel Oss a byl si toho vědom. V posledních deseti kilometrech závodu zaútočil a ještě před nájezdem do cílové Cittadelly bylo rozhodnuto. Belgičan si dojel pro titul mistr světa s náskokem 43 sekund před stříbrným Ossem. Van der Poel a Van Avermaet sprintovali o třetí místo. Nizozemec byl rychlejší a získal bronz. Pětici nejlepších doplnil Fjodorov. Štybar dojel na osmém místě s odstupem 17 sekund na Van der Poela.

"Singltrail ve finále byl jednou z mých nejoblíbenějších částí trati," popsal nový mistr světa rozhodující okamžik závodu, který televizní kamery nezachytily. "Prostě jsem do toho šel naplno a metr po metru jsem slyšel, že na Daniela získávám náskok. Odtud už jsem jel naplno až do cíle."

Vermeersch nemusel útočit, protože i v případném spurtu by byl velmi pravděpodobně rychlejší než italský tempař: "Trochu jsem zaváhal, protože jsem věděl, že posledních pět set metrů je pro mě ideálních. Ale také jsem věděl, že zezadu jede skupina, slyšeli jsme, že náskok je dvě minuty a třicet sekund, takže jsem chtěl jet naplno, abych si udržel náskok."

"Celý den jsme jeli na plný plyn," okomentoval dlouhý únik. "Ve chvíli, kdy jsme měli pět minut, jsem věděl, že máme velkou šanci dojet do cíle. Spolupracovali jsme, až v posledním kole z toho byl boj muže proti muži. Je to neuvěřitelné. Byla to pro mě jedna z největších šancí stát se mistrem světa. Nemůžu uvěřit, že si domů odvezu duhový dres," dodal Vermeersch.

VÝSLEDKY MS v gravelu 2022:
1. Gianni Vermeersch (Belgie)  5:10:40
2. Daniel Oss (Itálie) + 0:43
3. Mathieu van der Poel (Nizozemsko) +1:29
4. Greg Van Avermaet (Belgie) "
5. Jevgenij Fjodorov (Kazachstán) +1:39
6. Magnus Cort (Dánsko) "
7. Alessandro De Marchi (Itálie) +1:41
8. Zdeněk Štybar (Česko) +1:46
9. Davide Ballerini (Itálie) +1:53
10. Andreas Stokbro (Dánsko) +2:43 


 

  

Marek Matějka
Všechny články autora

Diskuze k článku

Pro přidávání příspěvku se prosím přihlaste


Potocký M.
Pokud jsem to dobře pochopil. Silniční kola upravená směrem k cyklokrosovému zazdila Gravel. To je taky jedna z věcí co má technicky vzato svoji logiku 👌👍😊
11.10.2022 10:13:37
piratelu
👍😀
03.11.2022 18:10:08

Podporují nás

ActiveTour
BikeTour
Canyon
Continental
Cratoni
Cube
CYKLOŠVEC
Cyklotrener
Ekoi
ENDORPHINE
ENDURA
Equinox
Fanatik
Flashsport
ForBikes
Fulcrum
HJC
Kalas
Knog
Kolokram
Koloshop
LETAPE
Lapierre
LOOK
MOJEKOLO
Penco
ProgressCycle
ROUVY
Santini
Schindler
SPKOLO
Tubolito
Veloklasik
ZOOKEE