Historie převodů na jízdních kolech - 1. díl

06.08.2018 | Muzeum kol v Boskovštejně

Historie převodů na jízdních kolech - 1. díl

V první řadě bychom se chtěli omluvit za "menší" pauzu v našich článcích pro čtenáře Roadcycling.cz. Prostě sezóna, dovolené...

V našem posledním článku jsme dokončili téma Historie pružení jízdních kol do počátku MTB scény a dnes se pomalu začneme věnovat pravděpodobně mnohem zajímavějšímu tématu - a to historii převodů jízdních kol. Tématu, který zajímal konstruktéry snad od úplného začátku vývoje jízdního kola.

Cesta k dnešním technologiím však byla dost a dost trnitá. Vedla mnoha slepými, ale o to úžasnějšími cestami. Cestami, které byly vymyšleny někdy již před mnoha lety a dnes se k nim znovu vracíme, jako k úžasnému objevu 21. století. Pravda, v mnohem sofistikovanějští podobě. 

Pro dnešek uveďme jeden příklad, který získal v letošním roce na výstavě ve Friedrichshafennu prestižní cenu Eurobike Award 2018 (foto v úvodu článku).

Nádherné a pokrokové řešení, po uvedení do praxe naprostá úžasnost. Ale zdá se i vám podoba s pohonem kola  anglické značky Quadrant a jejího modelu Cross Roller z roku 1897 náhodná.....? 

Mimochodem i toto kolo si můžete prohlédnout v muzeu jízdních kol na Boskovštejně.

Předchozí díly historického seirálu.

Foto: Ceramicspeed.com, Štěrba BikeMohlo by vás zajímat


Diskuze k článku

Pro přidávání příspěvku se prosím přihlaste