Holé Vrchy slaví 70. výročí. Ve středu se zde jede první Toi Toi Cup

26.09.2022 | TZ, foto Jaroslav Svoboda

Holé Vrchy slaví 70. výročí. Ve středu se zde jede první Toi Toi Cup

Na české poměry zcela výjimečné výročí slaví pořadatelé cyklistických závodů na Holých Vrších. Ve středočeské obci se závodí nepřetržitě už sedmdesát let. Letos to bude cyklokrosový pohár. Jak to vše začalo?

Závodit se bude už ve středu 28. září, na státní svátek. První neoficiální pokus o uspořádání závodů sahá až do roku 1950. Jednalo se spíše o akci místních nadšenců, která se opakovala i další rok. Prvotní úspěch povzbudil pořadatele a poslední červencový víkend roku 1952 se pan Ladislav Kubín rozhodl uspořádat první oficiální cyklistický závod. Od té doby se v této obci nepřetržitě závodí neuvěřitelných 70 let. 

Mnohdy to nebyla snadná cesta, ale díky pracovitosti i tvrdohlavosti zakladatele závodů a nestora české cyklistiky pana Kubína, se dnes Tělovýchovná jednota Sokol Holé Vrchy může pyšnit výjimečnou tradicí.

Obávané Kubínovy schody.

Kromě pořádání silničních a cyklokrosových závodů se pan Kubín věnoval také mládeži. Někteří mladí závodníci se hlásili sami, další talenty si vyhledal sám, když v okolních školách pořádal náborové závody. Právě tam objevil budoucího reprezentanta v cyklokrosu Vladimíra Kyziváta. 

Na Holých Vrších začínali svoji sportovní kariéru paralympionik Jan Čapek, mistr Evropy, dvojnásobný mistr světa a paralympijský medailista na silnici i dráze, Petr Dlask, medailista ze světového šampionátu v cyklokrosu, jeden z našich nejlepších cyklokrosařů a později reprezentační trenér, bratři Jiří a Radek Polničtí, Robert Boček či Robert Kuhn a řada dalších.

Na náročné trati se konaly i nominační závody, například v roce 1981 před šampionátem ve španělské Tolose, kde Miloš Fišera získal duhový dres. V roce 1983 tělovýchovná jednota Sokol uspořádala Mistrovství ČSSR v silničním závodě žen. V roce 1984 a 1993 byly Holé Vrchy průjezdovou obcí Závodu míru, včetně vrchařské prémie. Náročnost trati si vyzkoušeli nejlepší čeští reprezentanti, například Jiří Ježek, Jaroslav Kulhavý, Zdeněk Štybar a v roce 2004 také trojnásobný mistr světa v cyklokrosu, Belgičan Mario De Clercq.

Tradiční Benyho klopenka.

Dvakrát se na Holých Vrších předávaly cyklokrosové mistrovské dresy, a to při Mistrovství republiky v letech 1999 a 2019. Obnovily se i náborové závody pro děti a mládež, letos se konal už třetí ročník.

Na start středečního závodu se postaví  v 9:15 mládežnické kategorie, ve 13:00 odstartují ženy a ve 14:30 muži Elite a U23. Závod mužů odvysílá Česká televize v přímém přenosu na stanici ČT sport. Přihlášeno je více než 300 závodníků ve všech kategoriích.

Podél trati bude rozmístěno dvanáct kamer České televize a v prostoru cíle velkoplošná obrazovka pro diváky přímo v místě konání. Občerstvení bude připraveno na třech místech vždy poblíž tratě, aby fanoušci nepřišli o nic důležitého. Nově je pro diváky připravena Fan Zona, kde mohou závodníky sledovat na umělých překážkách, v místě je připraveno i občerstvení s hudbou.
Mohlo by vás zajímat


Diskuze k článku

Pro přidávání příspěvku se prosím přihlaste