Ineos 2021 - příliš mnoho lídrů?

29.11.2020 | Marek Matějka, foto Sirotti, LaPresse

Ineos 2021 - příliš mnoho lídrů?

Ineos Grenadiers se v souboji s Jumbo - Visma nehodlá snadno vzdát. V příštím roce bude mít nejširší soupisku favoritů na celkové pořadí pro třítýdenní závody. Má hned čtyři lídry a spoustu mimořádně kvalitních domestiků.

Ineos Grenadiers (dříve Sky) dominuje celkovému pořadí Tour de France od roku 2012. Za posledních deset letech vyhráli jezdci britské sestavy sedmkrát Tour de France, dvakrát Giro d´Italia a dvakrát Vueltu. Jenže jejich nejúspěšnější závodník Chris Froome odchází a na jeho místo zatím nenastoupil stejně spolehlivý lídr. Jaké možnosti Ineos Grenadiers v příštím roce má?      

Lídři na Grand Tours:

Richard Carapaz (27),Tao Geoghegan Hart (25), Geraint Thomas (34), Egan Bernal (23)

V nejlepším případě se příštím roce pojedou tři třítýdenní závody, ale Ineos má čtyři lídry na celkové pořadí, čtyři bývalé vítěze Grand Tours. Vítěze Tour Thomase a Bernala a vítěze Gira Carapaze a Geoghegana Harta. 

Pro Ineos má Tour de France jasnou přednost, od Tour se vše odvíjí. Takže je třeba mít co nejvíce kvalitních jezdců v nejlepší formě na startu Grand Boucle. Ve Francii na závodníky čekají dvě časovky. Nejlepší volbou by teoreticky byl Geraint Thomas, ale bude ve 35 letech konkurenceschopný? Proti Tadeji Pogačarovi, Primoži Rogličovi, možná Remcu Evenepoelovi a dalším?    

Egan Bernal lečí problémy se zády a zatím to s ním nevypadá tak nadějně, jako loni v létě, když ve 22 letech ovládl Tour de France. Přesto má ze čtyř lídrů největší talent. Bude to ještě dlouho trvat, není to na měsíc nebo dva, ale na dlouho. Zabere mi hodně času, abych byl bez bolesti. Ale před příští sezónou zůstávám ambiciózní. Budu mít nové cíle," říká Bernala naznačuje, že Tour možná nebude jeho hlavním závodem.    

Naopak Richard Carapaz si chce Tour vyzkoušet i na celkové pořadí. A je to po vítězství na Giru a druhém místě na Vueltě logické: Teď už víme, že můžeme snít o Tour de France. jsem o tom přesvědčen a bude to můj nový cíl v blízké budoucnosti." Carapaz zvládl velmi složitý rok po přestupu z Movistaru skvěle. Navzdory ne zrovna ideální přípravě byl vidět na Tour i Vueltě.    

Tao Geoghegan Hart překvapil vítězstvím na Giro d´Italia ale příští rok pro něj bude mimořádně těžký. Musí všechny přesvědčit, že jeho vítězství nebyla jen náhoda a štěstí a že ve větší konkurenci by neuspěl. Angličan si ale konkurenci uvnitř tým Ineos moc nepřipouští: Nevím, jaká bude moje pozice a je mi to jedno. Chci si to teď užít a zůstanu stejný, stále bude profesionální a odhodlaný, jaký jsem vždy byl."

Doufám, že mám před sebou ještě deset let profesionální kariéry a v každém roce chci bojovat o vítězství na třítýdenním závodě," dodává.  

Geoghegan Hart v příštím roce pravděpodobně dostane příležitost být lídrem na třítýdenním závodě, ale možná ve spolupráci s dalším lídrem.Má však jednu velkou výhodu, je mladý Brit a to je pro Ineos velmi cenné. Jeho marketingový potenciál je větší než v případě Jihoameričanů.   

Domestici do hor:

Adam Yates, Rohan Dennis, Richie Porte, Dani Martinez, Ivan Sosa, Laurens De Plus, Andrej Amador, Sebastian Henao, Jonathan Castroviejo

V konkurenci Jumbo - Visma musí Ineos posílit i mezi domestiky do hor. A podařilo se jim to víc než dobře. Pro příští sezónu přicházejí Adam Yates, Dani Martinez a Richie Porte. Ti všichni mají za sebou výbornou sezónu v týmech, kde byli lídry, ale v Ineosu budou na Grand Tours nejspíš už jen domestiky. 

Všichni tři můžou dostat příležitost na jiných závodech, například na týdenních, ale pro Ineos jsou cenní zejména jako domestici do hor. A to platí i o Rohanu Dennisovi, který je navíc velmi všestranný, je špičkovým časovkářem a může pracovat na rovině. Podobně univerzální je také Andrej Amador, který se první rok v Ineosu dostal do sestavy na Tour a Vueltě.       

Laurens De Plus byl v loňském roce důležitým mužem v sestavě Jumbo - Visma a byl jedním z nejlepších domestiků světa. Letos byl zraněný, ale jeho potenciál je velký v Ineosu se může opět prosadit mezi nejlepší pomocníky. 

Horští pomocníci Ineosu by teoreticky mohli ovládnout celou sezónu kratších etapových závodů. Porte, Yates, De Plus, Martinez, Sosa i Dennis umí vyhrávat. Síla britského týmu v tomto ohledu bere dech.  

Další domestici:

Filippo Ganna, Jonathan Castroviejo, Dylan van Baarle, Luke Rowe, Ben Swift, Michal Kwiatkowski, Eddie Dunbar, Jhonatan Narvaez, Salvatore Puccio, Brandon Rivera a další.

Žádná sestava na třítýdenní závod nemůže být složená jen z vrchařů. Důležití jsou také tempaři, muži, kteří se o lídry starají na rovinách, terezínech, v týmových časovkách. I těch mají v Ineosu dostatek. Michal Kwiatkowski patří dlouhodobě k nejlepším domestikům ve všech terénech. Na Giru byl velmi platný Filippo Ganna, spoustu zkušeností mají Luke Rowe, Dylan van Baarle, Ben Swift a Salvatore Puccio.   

Ineos má celkově mnohem širší škálu špičkových domestiků, než jakýkoliv jiný tým. Jumbo - Visma má velmi dobře vyladěnou sestavu na Tour de France, ale na Giru a Vueltě to už tak slavné nebylo. Britové mají větší počet vynikajících vrchařů i tempařů. Čistě teoreticky můžou vyhrát všechny třítýdenní i týdenní závody WorldTour v kopcích. Prakticky je to sice nemožné, ale i tak se rozdíl mezi Ineosem a slabšími týmy WorldTour opět o něco zvětšil. 

Naděje:

Tom Pidcock, Pavel Sivakov, Ethan Hayter, Carlos Rodriguez 

Ineos Grenadiers má v současnosti v kádru několik velmi talentovaných jezdců. Zaměřit se na mladé závodníky funguje u skoro všech týmů, stačí najít opravdu talentované jezdce. Britové sice nedokázali získat Tadeje Pogačara a Remca Evenepoela, dva nejlepší mladé závodníky, ale od příštího roku můžou začít s obrušováním a tvarováním Toma Pidcocka. 

21letý všestranný cyklista září mezi elitou v cyklokrosu, v kategorii U23 na horských kolech a na stejné úrovni na silnici. V juniorech byl mistrem světa v časovce, ale je především klasikář, kde může využít své rychlostní předpoklady. Loni vyhrál Paříž - Roubaix Espoirs a skončil třetí na Mistrovství světa v kategorii U23. Letos ale vyhrál i malé Giro, velmi náročný závod v horách. V kopcích se mu daří díky drobné postavě, ale bude mezi nejlepší vrchaře patřit i mezi profesionály? 

Na celkové pořadí třítýdenních závodů se v budoucnu chystá Rus Pavel Sivakov. Také on je bývalým vítězem malého Gira a loni zazářil mezi profesionály vítězstvími na Okolo Alp a Kolem Polska. Letos měl být klíčovým horským domestikem na Tour de France, ale už v první etapě spadl a zbytek závodu se trápil. Těžko říct, zda se v Ineosu někdy prosadí na pozici lídra Grand Tours. 

Brit Ethan Hayter lídrem na třítýdenních závodech s největší pravděpodobností nikdy nebude. Je to totiž velmi rychlý závodník a nadějný klasikář. 22letý rodák z Londýna letos vyhrál Giro dell´Appennino a byl druhý na Memorialu Marca Pantaniho. Loni slavil dvě vítězství na malém Giru a jedno vítězství na Tour de l´Avenir.    


   

  

 

Marek Matějka
Všechny články autora


Mohlo by vás zajímat


Diskuze k článku

Pro přidávání příspěvku se prosím přihlaste