Jakobsen a Groenewegen opět vítězí

22.07.2021 | Marek Matějka, foto Deceuninck - Quick-Step Cycling Team / Getty Images

Jakobsen a Groenewegen opět vítězí

Potkali se poprvé na startu etapového závodu od loňského incidentu na Okolo Polska. A hned se vrátili k tomu, co pro ně dříve bylo běžné, k vítězstvím. Nizozemští sprinteři Fabio Jakobsen a Dylan Groenewegen ovládli první dvě etapy závodu Okolo Valonska.

Nebyly to snadné měsíce ani pro jednoho z nich. Když Dylan Groenewegen zkřížil Fabiu Jakobsenovi cestu v rychlém dojezdu 1. etapy Okolo Polska, změnilo to života oběma. Jakobsen se musel léčit z vážného zranění obličeje, má za sebou mnoho operací a těžkých chvil. Dylan Groenewegen dostal za svůj čin několikaměsíční zákaz činnosti, musel čelit výhrůžkám smrtí a výčitkám veřejnosti.

Nyní jsou oba zpět v dobře formě. Groenewegen má za sebou Giro d’Italia, Jakobsen zvládl už tři etapové závody včetně Critérium du Dauphiné. Na startu závodu se poprvé setkali už na domácím mistrovství. A pozdravili se, ačkoliv je jasné, že nejlepší kamarádi z nich už nebudou.

A netrvalo to dlouho a opět oba vítězí. Groenewegen vyhrál první etapu Okolo Valonska a byla to pro něj emotivní chvíle, jak přiznal v rozhovoru po etapě pro web Wielerflits: “Hodně jsem si ulevil, když vidím, že to zase jde. V mém soukromém životě se toho stalo hodně, ale tvrdě jsem pracoval a je hezké, že to vyšlo. Bylo to velmi těžké období. Samozřejmě kvůli té nehodě, ale také v soukromí, po narození syna. Naštěstí je to teď dobré. Také po smrti dědečka to nebylo snadné. Vrátit se zpět je velmi pěkné.“

Groenewegen ocenil podporu týmu Jumbo - Visma, v etapě i v předchozím roce: "Tým byl vždy plně za mnou a jsem jim za to vděčný. Hodně mi to pomohlo. Od Okolo Belgie se ve spurtech cítím dobře, ale někdy se kousky skládačky musí spojit a dnes se to stalo. Chci si to užít.”

A přesně o den později se pohádka o návratu nejlepších nizozemských sprinterů naplnila. V pozměněné etapě na okruhu v Zolderu zvítězil Fabio Jakobsen. Porazil Fernanda Gaviriu a přesvědčil všechny, že je zpět: “Musím poděkovat mnoha lidem, veškerému zdravotnickému personálu, rodině, přítelkyni, týmu. Bez nich bych tu nebyl. To není jen moje vítězství, ale také jejich.“

"Díky lékařům z Polska a Nizozemska. Nebylo to vždy snadné a hodně to bolelo, zejména operace. Ale přesto jsem chtěl zase jezdit na kole a myslel jsem si, že to ještě zvládnu. Jsem moc rád, že jsem to dokázal, protože je samozřejmě rozdíl mezi tím, když si o něčem myslím, že to zvládnu a tím, opravdu to udělat. Myslím, že jako sprinter jsem zpět. Mám to v sobě.”

K Groenewegenovi nechová zášť, aspoň ne na první pohled: "Oba jsme nějakou dobu byli mimo hru a nebylo to pro nás snadné. Je škoda, že se to všechno stalo, ale skutečnost, že jsem zde vyhrál, ukazuje, že to stále v sobě mám. Určitě ještě nejsem na úrovni, na které jsem býval. Myslím, že to zvládnu ještě lépe. Teď se pokusím toho dosáhnout.“

Groenewegen před svým krajanem smekl čepici. “Když jsem nevyhrál sám, jsem moc rád, že to dokázal Fabio. Byla to pro nás oba drsná doba, ale mnohem víc pro Fabia. Je to můj soupeř - a naštěstí jsme opět soupeři - ale je to soupeř, kterého mám rád,” říká Groenewegen pro Wielerflits.

"Také si myslím, že se navzájem zlepšujeme. Obdivuji, že opět vyhrává. Klobouk dolů před ním.”


Marek Matějka
Všechny články autora


Mohlo by vás zajímat


Diskuze k článku

Pro přidávání příspěvku se prosím přihlaste