Jorgenson vyhrál na Džabal Hatt. Hirt ztratil 19 sekund

13.02.2023 | Marek Matějka, foto Pauline Ballet/A.S.O.

Jorgenson vyhrál na Džabal Hatt. Hirt ztratil 19 sekund

Američan Matteo Jorgenson byl nejsilnější v dalším vrchařském dojezdu Kolem Ománu na Džabal Hatt. Závodník Movistaru měl nejvíc sil v posledních desítkách metrů a posunul se do celkového vedení. Jan Hirt odpadl z čelní skupiny v posledním kilometru a ztratil 19 sekund.

O všem se rozhodlo v psoledních dvou kilometrech etapy. Stoupání Džabal Hatt sice měří 4,6 kilometru a v průměru má 7,7 %, ale posledních asi 1500 metrů se stoupá okolo 12 %. Uprchlíci byli dostiženi těsně před kopcem a tým Bora-Hansgrohe nasadil ostré tempo pro vrchaře Emanuela Buchmanna a Ciana Uijtdebroekse. Na čele tak zůstali jen nejodolnější závodníci a po nájezdu do posledního kilometru se čelní skupina roztrhla kvůli útoku Mattea Jorgensona (Movistar). Američan neunikl, ale utrhl několik soupeřů. Ve druhé skupině bohužel zůstal Jan Hirt (Soudal Quick-Step) s lídrem závodu Jesúsem Herradou (Cofidis) a favorizovaným Alexejem Lucenkem (Astana Qazaqstan).

Vpředu se na čelo opět posunul Jorgenson, v posledních stovkách metrů do toho dal všechno a nechal za sebou bojujícího Belgičana Mauriho Vansevenanta (Soudal Quick-Step) s náskokem 2 sekund a třetího Geoffreye Boucharda (AG2R Citroen), který s dalšími čtyřmi jezdci ztratil 3 sekund. Zcela vyčerpaný Herrada se do cíle dostal s odstupem 16 sekund a přišel o trikot vedoucího závodníka. Další 3 sekundy za ním projel cílem Hirt. 

"Je to zvláštní pocit, opravdová úleva. Začnete si myslet, že nejste dost dobří na to, abyste vyhrávali závody, ale dnes jsem to konečně dokázal," řekl Jorgenson po svém prvním profesionálním vítězství. "Závěrečné stoupání bylo docela prudké, ale rozhodl jsem se zaútočit už dřív, abych otestoval soupeře. Neskočili mi hned do háku a pak už jsem věděl, že mám dobré nohy. Cítil jsem se opravdu dobře. Ve sprintu jsem nastoupil 200 metrů před cílem."

"Musím opravdu poděkovat týmu. Celý den jsme jeli dobře vpředu díky Mathiasi Norsgaardovi a Imanolu Ervitimu. Pak mě Max Kanter dostal do dobré pozice pro závěrečné stoupání a můj kamarád z Portorika Abner González odvedl skvělou práci. Byl ještě trochu unavený z cesty, ale držel mě pěkně stranou od větru," dodal Jorgenson.

Jen malou chvíli poté, co se český cyklista dostal do cíle, sfouknul silný vítr bariéry v cílové rovince do silnice a zbrzdil několik závodníků. Pořadatelé vše rychle uklidili a další jezdci už nebyli ohroženi.  

Jorgenson vede dvě etapy před koncem závodu s náskokem 6 sekund před Vansevenantem a 14 sekund před Bouchardem. Hirt na 15. místě ztrácí 34 sekundy, ale o konečném pořadí ještě není rozhodnuto, protože kopcovitá je také následující etapa nejtěžší etapou je závěrečná s cílem na Džabal Achdar, kde Hirt před rokem zvítězil.  


Marek Matějka
Všechny články autora


Mohlo by vás zajímat


Diskuze k článku

Pro přidávání příspěvku se prosím přihlaste


Podporují nás

ActiveTour
BikeTour
Canyon
Continental
Cratoni
Cube
CYKLOŠVEC
Cyklotrener
Ekoi
ENDORPHINE
ENDURA
Equator
ESI
Fanatik
Flashsport
ForBikes
Fulcrum
HJC
Kalas
Knog
Kolokram
Koloshop
LETAPE
Lapierre
LOOK
MOJEKOLO
Penco
ProgressCycle
ROUVY
Santini
Schindler
SPKOLO
Tubolito
Veloklasik
ZOOKEE