Josef Černý 2. v konečném pořadí Kolem Murcie

15.02.2020 | Marek Matějka, foto Sirotti

Josef Černý dojel v druhé etapě Kolem Murcie opět na třetím místě a v konečném pořadí dosáhl skvělé druhé pozice. Etapu vyhrál domácí Luis Léon Sánchez, celkové vítězství získal Xandro Meurisse.

Česká cyklistika má další velký úspěch ve španělském etapovém závodě Kolem Murcie. Před deseti lety zde vyhrál František Raboň, před osmnácti a sedmnácti lety byl dvakrát druhý Jan Hruška a před pěti lety skončil Zdeněk Štybar celkově třetí. Letos slaví Josef Černý (CCC), který dojel v obou etapách na třetím místě a v konečném pořadí obsadil druhou pozici.

Černý měl vynikající pozici po úvodní etapě, ve které dojel jen 11 sekund za Xandrem Meurissem (Circus - Wanty Gobert) a s obrovským náskokem přes 16 minut před hlavním polem. Svou pozici ale musel bránit ve velmi těžké, horské etapě do města Murcia.

A vedl si přímo skvěle. Etapu vyhrál Luis Léon Sánchez (Astana), stejně jako loni, ale v celkovém pořadí měl velkou ztrátu a do boje o dres lídra zasáhnout nemohl. Jen 7 sekund za ním dojela skupina, kterou přivedl Bask Omar Fraile, čímž podtrhl úspěch Astany a třetí skončil Černý. Místo za ním dokončil Xandro Meurisse a obhájil trikot lídra. Kanaďan Adam De Vos (Rally), průběžné druhý muž celkového pořadí, nebyl v kopcích dost silný, vpředu chyběl a Černý se díky tomu posunul na konečné druhé místo. Třetí skončil Lennard Kämna (BORA - hansgrohe).

Závod se měl rozhodnout v dlouhém výjezdu na Collado Bermejo. Zde už 73 kilometry před cílem útočil Alejandro Valverde (Movistar). Ke španělskému mistrovi se později přidal Kämna, který byl velmi nebezpečný pro Meurisseho a Černého, protože v předchozí etapě byl v úniku a ztrácel pouze 17 sekund.

20 kilometrů před cílem měli Valverde a Kämna náskok 1:05 před šestičlennou skupinou pronásledovatelů ve složení Fraile, Sánchez, Černý, Meurisse, Matteo Trentin (CCC) a Vicente Garcia de Mateos (Aviludo - Louletano).

Ale Valverde a Kämna dlouho v úniku nevydrželi a začalo se opět závodit o etapu a celkové vítězství. Nejsilnější a nejchytřejší byl zkušený Luis Léon Sánchez a dojel si pro etapu. Situace vyhovovala i Belgičanovi Meurissemu a Černému, kteří obsadili první dvě místa celkově.

Černý skončil druhý i v bodovací soutěži, opět za Meurissem. Nejlepším vrchařem se stal Omar Fraile a nejlepším týmem je Astana.