Josef Černý vyhrál 19. etapu Giro d'Italia!

23.10.2020 | Marek Matějka, foto LaPresse

Josef Černý vyhrál 19. etapu Giro d'Italia!

Josef Černý to dokázal. Vyhrál 19. etapu Giro d'Italia sólovým únikem! Cyklista z Frýdku-Místku vybojoval první velké vítězství pro tým CCC v letošní sezóně.

Josef Černý (CCC) se zařadil k několika málo českým vítězům etapy na závodech Grand Tours. Je čtvrtým českým vítězem etapy na Giro d'Italia po Jánu Svoradovi, Janu Hruškovi a Romanu Kreuzigerovi. 

Je to úžasné, já nemám slov. Dnes se mi splnil sen, jsem moc šťastný. Chci tohle vítězství věnovat svému týmu a své rodině. Pořád tomu nemůžu uvěřit, nemůžu popsat, jak se teď cítím," svěřil se svými pocity sedmadvacetiletý cyklista a přidal pár slov česky v rozhovoru po závodě: Děkuju všem fanouškům. Bylo to těžké, ale zvládl jsem to a jsem rád, že jsem mohl reprezentovat Českou republiku."     

Černý se ve zkrácené 19. etapě s cílem v Asti vydal do dlouhého úniku společně s dalšími 13 závodníky: Giovanni Carboni (Bardiani - CSF), Jacopo Mosca (Trek - Segafredo), Nathan Haas (Cofidis), Simon Clarke (EF), Lachlan Morton (EF), Victor Campenaerts (NTT), Sander Armée (Loto Soudal), Iljo Keisse (Deceuninck - Quick-Step), Simon Pellaud (Androni - Sidermec), Marco Mathis (Cofidis), Alex Dowsett (ISN), Albert Torres (Movistar) a Etienne van Empel (Vini Zabú - KTM).  

V hlavním poli pracoval pouze tým BORA - hansgrohe, ačkoliv etapa byla rovinatá a vhodná pro hromadný dojezd. Celek Groupama - FDJ ale neměl zájem stahovat a ohrozit vedoucí pozici Arnauda Démara v bodovací soutěži, kdyby mu spurt nevyšel a Peter Sagan teoreticky vyhrál. 

Tým BORA - hansgrohe přestal šlapat 57 kilometrů před cílem, když na vedoucí skupinu ztrácel pouze minutu a půl. Bylo zřejmé, že jim nikdo nepomůže a celý tým se před poslední horksou etapou nechtěl unavit. 

Náskok vedoucí skupiny od té chvíle začal rychle stoupat. A začalo se závodit o vítězství v etapě. Skupina se rozdělila na dvě části. Josef Černý se naštěstí udržel v první skupině s opakovaně útočícím Campenaertsem, Moscou, Clarkem, Arméem a Pellaudem. 

23 kilometry za to vzal a zbytek skupiny tím zaskočil. Během jednoho kilometru najel 20 sekund náskoku a pokračoval. Náskok postupně přerostl 40 sekund, ale stále nebylo rozhodnuto, prootže pětice závodníků se dohodla a začala střídat.

Náskok Pepy Černého v posledních kilometrech klesl na 17 sekund, ale český mistr v časovce neztrácel síly. Nervy drásající dojezd ještě zdramatizoval útok Victora Campenaertse kilometr před cílem, ale už bylo pozdě. Severomoravský cyklista si jel pro životní úspěch a největší úspěch polského celku CCC v letošní sezóně. 

Druhý skončil Campenaerts a ve spurtu o třetí místo byl nejlepší Jacopo Mosca. 

Peloton dokončil se ztrátou 11:43 a v celkovém pořadí se nic nezměnilo.


Marek Matějka
Všechny články autora


Mohlo by vás zajímat


Diskuze k článku

Pro přidávání příspěvku se prosím přihlaste


Torsen
Velká Paráda! Gratulace Pepovi! Jinak, v clanku je historicka chybicka. Černý je pátym českým vitezem etapy na GT, zapomnelo se Štybyho a jeho vítězství na Tour :)
23.10.2020 20:02:56
Radek
Obrovská radost, konečně taky skvělá zpráva v záplavě všech zpráv negativních... Torsene, v článku je. že Černý je 4. vítězem na Giru, ale myslím, že jsme měli ještě vítěze na Vueltě - Tomáše Konečného... Je to tak? Napište někdo, jestli víte přesně... Jdu zapít dnešní vítězství Josefa a všechny zdravím, Pepo díky!!!
23.10.2020 20:49:01
Torsen
Aha, ano, omlouvám se, precetl jsem to moc rychle...
24.10.2020 11:10:58