Julian Alaphilippe je opět mistrem světa! Štybar 7.

26.09.2021 | Marek Matějka, foto Sirotti

Julian Alaphilippe je opět mistrem světa! Štybar 7.

Julian Alaphilippe obhájil duhový trikot. Stal se sedmým cyklistou v historii, který vyhrál dvě Mistrovství světa. Francouz rozhodl v předposledním okruhu v Lovani několika ostrými nástupy a do cíle dorazil sám. Pro druhé místo si ve spurtu skupiny dojel Dylan van Baarle, třetí skončil Michael Valgren a až čtvrtý nejlepší Belgičan Jasper Stuyven. Zdeněk Štybar patřil k nejlepším a dojel si pro sedmé místo.

Zdeněk Štybar byl prvním závodníkem, který přijel pogratulovat staronovému mistrovi světa Julianu Alaphilippovi. Český cyklista předvedl bojovný výkon, ale nedokázal zareagovat na opakované útoky Juliana Alaphilippa a zůstal ve skupině s favority Woutem van Aertem a Mathieu van der Poelem. Zatímco Francouzi slaví titul po skvělém týmovém výkonu, domácí Belgičané skončili bez úspěchu. Wout van Aert se pouze bránil útokům a Jasper Stuyven prohrál spurt o stříbrnou a bronzovou medaili. 

Evenepoel opakovaně v úniku

Závod mužů na světovém šampionátu ve Flandrech byl až neuvěřitelně atraktivní a plný akce. Závodit se začalo už 178 kilometrů před cílem, když zaútočil Benoit Cosnefroy z Francie a na jeho nástup zareagoval Belgičan Remco Evenepoel, Dánové Magnus Cort a Kasper Asgreen, Slovinec Primož Roglič a další jezdci. Vpředu však chyběli Italové a museli silnou skupinu sjíždět. 

Evenepoel byl v úniku nejaktivnější, což se moc nezdálo jeho krajanovi Timu Declercqovi a několikrát ho na to upozornil. Italové museli použít kapitána Mattea Trentina, aby únik dojeli. Následovalo několik neúspěšných pokusů o únik od dalších závodníků. Aktivní byli Francouzi, Benoit Cosnefroy chtěl splnit svůj úkol udělat závod co nejtěžší. Útočil také Anthony Turgis. Belgičané zareagovali zvýšením tempa a natáhli na okruhu v Lovani peloton. Utrhli při tom například Josefa Černého a Australana Caleba Ewana. 

Další únik se vytvořil asi 90 kilometrů před cílem a opět v něm byl Remco Evenepoel. Belgičan ujel společně s Valentinem Madouasem (Francie), Janem Tratnikem (Slovinsko), Andreou Bagiolim (Itálie), Dylanem van Baarlem (Nizozemsko), Madsem Wurtzem Schmidtem (Dánsko), Nilsem Polittem (Německo) a Neilsonem Powlessem (USA). Evenepoel byl opět největším motorem úniku, ale pro Belgii to bylo výhodné, v hlavním poli nemuseli pracovat a zodpovědnost byla na Britech. 

Závodníci opět zamířili na flanderský okruh, kde se v těžkých stoupáních očekávaly další útoky. Ve Smeysbergu, 70 kilometrů před cílem, opět zaútočil Cosnefroy, ale pokryl ho Belgičan Victor Campenaerts. Peloton se zde natáhl, ale neroztrhal. Ani v následujícím hellingu Moskesstraat nedošlo k rozhodujícímu dělení, ale v čelní skupině se udrželi pouze Evenepoel, Bagioli, Van Baarle, Madouas a Powless. 

Alaphilippe útočil už Bekestraatu

Až v hellingu Bekestraat přišel první z důležitých útoků v hlavním poli. V dlážděném výjezdu zrychlil Julian Alaphilippe a peloton roztrhal. Zdeněk Štybar dobře věděl, co se zde stane a byl na ideální pozici v čele a byl jedním z 11 nejlepších na vrhcolu Bekestraatu. Zaváhali Dánové, Kasper Asgreen musel sjíždět a vyslal Michaela Valgrena dopředu ve výjezdu Veeweidestraat. Štybarova skupina dojela uprchlíky a vytvořil se vítězný únik. 

Francouzi zde měli tři jezdce: Alaphilippa, Madouase a Floriana Sénéchala. Belgičané také tři: Evenepoela, Van Aerta a Stuyvena. Stejně jako Italové: Bagioli, Sonny Colbrelli a Giacomo Nizzolo. Nechyběli Nizozemci Mathieu van der Poel a Dylan van Baarle, Brit Tom Pidcock, Nor Markus Hoelgaard, Slovinec Matej Mohorič, Američan Powless a Zdeněk Štybar. Ostatní, například Peter Sagan, Michael Matthews, Alexander Kristoff a Primož Roglič a Tadej Pogačar zůstali ve druhé skupině bez šance na vítězství.

Evenepoel táhl čelní skupinu a kontroloval situaci pro své krajany. To se nelíbilo Alaphilippovi a v posledním výjezdu na Smeysberg nastoupil. Udržel se ho jen Colbrelli, ale Belgičané únik dojeli a Evenepoel se vrátil na čelo. Mladý Belgičan dovezl první skupinu na okruhy v Lovani. Dva a půl okruhu v centru města mělo rozhodnout o duhovém trikotu. Evenepoel si vystoupil 26 kilometrů před cílem a nechal to Stuyvenovi a Van Aertovi. Těžko mohl pro belgický úspěch odvést víc práce. 

Van Aert nezachytil rozhodující nástup

Julian Alaphilippe se mezitím poradil s Thomasem Voecklerem, trenérem francouzského národního týmu a sdělil Madouasovi taktiku. Ta byla jasná. V předposledním okruhu Madouas rozjede na plný plyn stoupání Wijnpers a Alaphilippe z toho nastoupí. A přesně to se stalo. 21,5 kilometru před cílem se Alaphilippe zvedl a zaútočil. Reagovat musel Van Aert se Štybarem na zadním kole. Alaphilippe byl dostižen, ale všichni byli na limitu a proto to Francouz zkusil ještě jednou na rovině. Opět neúspěšně. Ovšem ani to nebylo vše. Ve krátkém výjezdu St. Antoniusberg, 17,5 km před cílem, udeřil znovu. a tentokrát už nereagoval nikdo. Všichni pouze sledovali vzdalujícího se závodníka s jedničkou na zádech. 

Na vrcholu ze skupiny odjeli Powless, Stuyven a Van Baarle. Do skupiny si doskočil i Valgren, ale Van Aert a Štybar, van der Poel, Pidcock, Italové další zůstali vzadu bez šance na titul. Alaphilippe se vpředu kroutil a trpěl, ale náskok navyšoval, protože ani pronásledovatelé už neměli moc sil. 15 km před cílem měl náskok pouze 12 vteřin, 10 km před páskou to bylo 15 sekund a 5 kilometrů od cílového prostoru už přes půl minuty.

Alaphilippe si jel pro svůj druhý světový titul a věděli to i jezdci ve skupině za ním. Valgren zaútočil ve výjezdu Wijnpers, ale soupeřů se nezbavil. Alaphilippe poslední kilometr slavil a do cíle dojel s náskokem 32 sekund. Ve skupině za ním se spurtovalo, jako první vyrazil Powless, za ním Stuyven, ale přes oba se dostali Van Baarle a Valgren. Stuyven skončil čtvrtý, Powless pátý, Pidcock odjel ze třetí skupiny pro 6. místo a za ním protnul pásku sedmý Zdeněk Štybar. Dojel si pro druhé nejlepší umístění českého závodníka v historii světových šampionátů. Lepší byl pouze šestý Roman Kreuziger v roce 2018 v rakouském Innsbrucku. 

Ještě hůře než Belgičané dopadli Italové. Po dobrém týmovém výkonu to stačilo pouze na 10. místo Sonnyho Colbrelliho.  


       

 

  

Marek Matějka
Všechny články autora


Mohlo by vás zajímat


Diskuze k článku

Pro přidávání příspěvku se prosím přihlaste