Jumbo zatím vyhrálo všechny důležité dlážděné klasiky. Na Kolem Flander to však bude mnohem těžší

27.03.2023 | Marek Matějka, foto Kristof Ramon/Red Bull

Jumbo zatím vyhrálo všechny důležité dlážděné klasiky. Na Kolem Flander to však bude mnohem těžší

Doposud se konaly čtyři jednorázové závody, které se dají označit za důležité klasiky na kostkách. A všechny vyhráli jezdci Jumbo Visma. Ovšem úspěšnost belgické jarní sezóny se bude posuzovat až podle výsledku na Kolem Flander. tam jezdci ve žlutých dresech rozhodně nemají vítězství jisté.

Jumbo díky vyzrálé týmové taktice vyhrálo Omloop Het Nieuwsblad a Kuurne-Brusel-Kuurne, na E3 Saxo Classic vyhrál Wout van Aert díky rychlému spurtu a houževnatosti a Gent-Wevelgem rozhodla čistě výkonnost Van Aerta a vítěze Christopha Laporteho. Jumbo vládne jarní sezóně, vítězí ve všech typech závodů, jsou jen tři jezdci, kteří nizozemskému celku konkurují, ale hned dva z nich budou na startu Kolem Flander.

Mathieu van der Poel a Tadej Pogačar totiž už na Milán-Sanremo a E3 Classic dokázali, že jsou imunní vůči kolektivní síle týmu Jumbo Visma. Stačí být hodně aktivní a dostat i mimořádně silného Van Aerta pod tlak. A Belgičan s tím souhlasí. "V pátek jsem sice vyhrál v Harelbeke, ale všichni viděli, že jsem z nás tří v kopcích nejhorší. Takže se po dnešku nebudu prohlašovat za největšího favorita Flander,“ řekl po Gent-Wevelgem. 

Čtyři významné dlážděné klasiky vyhrálo Jumbo se čtyřmi různými závodníky, ale na velkém Ronde bude zodpovědnost za výsledek přímo na Van Aertovi. Na E3 byl celý tým v defenzivě, Van Aert jako jediný dokázal regovat na útoky Van der Poela a později Pogačara. I tak dokázal vyhrát ve spurtu, ale Flandry budou o 70 kilometrů delší a mohem náročnější. Pogačar bude mít více příležitostí zaútočit na Oude Kwaremontu a Paterbergu.   

Jenže během jednoho týdne se může forma jednotlivých jezdců celkem výrazně proměnit. Van Aert nebyl na Sanremu a E3 ve stoupáních tak silný jako Van der Poel a Pogačar, ale dva dny po vítězství na E3 byl suverénně nejlepší na Gent-Wevelgem a opět si trochu zvýšil sebevědomí: "Bylo fajn zjistit, že jsem se plně zotavil z pátečního závodu. Byl to úplně jiný závod s úplně jinými soupeři, a přesto byly nohy opět více než v pořádku a dokázali jsme závod rozhodnout. To je příjemné." Dlouhý deštivý závod ho nepochybně unavil, ale v týdnu před Flandry už ho žádný závod nečeká. "Myslím, že budu potřebovat den nebo dva, abych se z toho vzpamatoval. Ale nejdůležitější je, že si do neděle odpočinu. To nebude problém."

Ve středu se na Dwars door Vlaanderen neukáže nikdo z velké trojky, Pogačar, Van der Poel i Van Aert budou odpočívat, představí se však jiné hvězdy, na kolo se vrací vítěz Strade Bianche Tom Pidcock, závodit by měl i Julian Alaphilippe, silná sestava Groupama-FDJ a další.

 


Marek Matějka
Všechny články autora


Mohlo by vás zajímat


Diskuze k článku

Pro přidávání příspěvku se prosím přihlaste


Podporují nás

ActiveTour
BikeTour
Canyon
Continental
Cratoni
Cube
CYKLOŠVEC
Cyklotrener
Ekoi
ENDORPHINE
ENDURA
Equator
ESI
Fanatik
Flashsport
ForBikes
Fulcrum
HJC
Kalas
Knog
Kolokram
Koloshop
LETAPE
Lapierre
LOOK
MOJEKOLO
Penco
ProgressCycle
ROUVY
Santini
Schindler
SPKOLO
Tubolito
Veloklasik
ZOOKEE