Kam s ním a kde ho hledat? Přece v Cyklobazaru.cz, aneb Když šedesátník slaví dvacítku

13.07.2019 | Jiří Vlasák, Foto: Cyklobazar.cz

Kam s ním a kde ho hledat? Přece v Cyklobazaru.cz, aneb Když šedesátník slaví dvacítku

Přijde mi, že jsou tři běžně uživatelské komodity, u nichž je technologický vývoj tak překotný, že zítra skoro opravdu znamená včera. Samozřejmě jde o zjednodušení, ale kdo v České republice dnes nemá osobní počítač, auto a … bicykl?

Naše republika je prý nejzabazénovanějí země v Evropě. Když se podíváte na leteckou mapu, dojdete k závěru, že to nejspíš bude pravda. Ale když o slunečném a zvláště pak prázdninovém víkendu vyrazíte na kole v nějaké přírodně příznivé lokalitě, potkáte tolik cyklistů všech věků, pohlaví a výkonnosti, že skoro nestačíte zdravit. A chcete-li být In, tak abyste alespoň jednou za 5 let obnovili svůj kolopark. A většinou i ty nejodolnější nakonec podlehnou. Nejnověji bike na 26“ kolech je archiválie, bike s dvěma (nebo dokonce třemi!) převodníky retro, o němž se skoro stydíte mluvit atd.

A protože jde o peníze až v první řadě, máme při řešení našeho problému a lásky zároveň několik variant. Prodat starý bicykl, nebo archivovat a doufat v jeho pozdější růst ceny coby veterána se sběratelskou hodnotou. Na druhou stranu koupit nový bicykl, nebo se porozhlédnout po zánovním, příliš nezaostávajícím za nejmodernějšími trendy. V obou případech může být nápomocen nějaký cyklobazar. A ty, jak dnes už všichni víme, mohou být dvojího druhu: kamenný a internetový. Ten druhý na rozdíl od toho prvního má v dnešní době výrazně vyšší šance.

Jenomže udržet se úspěšně na trhu se nepodařilo řadě renomovaných i nerenomovaných značek bicyklů a u e-shopů, resp. internetových bazarů není situace o nic snadnější. O to větší pýchu mohou pociťovat lidi, kteří v těchto dnech již dvacet let drží a úspěšně provozují doménu www.cyklobazar.cz.

,,Cyklobazar.cz funguje i po dvaceti letech úspěšně,“ říká se skromnou hrdostí dvaašedesátiletý Zdeněk Kohoutek, matador tohoto ryze českého projektu, který je celý svůj život propojen s cyklistikou v Otrokovicích: „Začínali jsme s cykloservisem v garáži před sedmadvaceti lety a po povodních, kdy jsme neměli dost finančních prostředků na skladové zásoby a kola, jsme v roce 1998 zprovoznili jedny z nejstarších e-shopů v ČR: cykloshop.cz a fitshop.cz. A protože jsme na prodejně nechtěli mít vedle nových i použitá kola, přidali jsme o rok později třetí e-projekt: cyklobazar.cz,“ objasňuje stručnou historii tohoto úspěšného webu Zdeněk Kohoutek.

Jak vypadal Cyklobazar v roce 2001. Starší záznam v lepší kvalitě se bohužel nedochoval ani na webu https://archive.org/

Nikdo z dodavatelů a výrobců jízdních kol tehdy prý nevěřil, že lze prodávat jízdní kola přes internet, a nikdo tehdy ani netušil, jak má e-shop nebo inzertní web vypadat: „První cyklobazar.cz naprogramoval synovec Martin Vybíral, který byl tehdy pouze vyučený elektrikář, jen podle příručky pro mladé programátory. Pracovalo se hlavně v noci, protože připojení na internet přes klasický telefon bylo přes den velmi pomalé a nespolehlivé,“ vzpomíná na dřevní doby Zdeněk Kohoutek a dodává, že obě prvně jmenované domény v konkurenci minimálních marží mega portálů postupně utlumili a jsou nyní na prodej nebo k pronájmu. „Cyklobazar.cz ale pokračuje v nepřetržitém provozu dále!“

Úspěšnost bývá relativní, ale z dostupných statistik vyplývá, že cyklobazar.cz patří mezi tři nejvíce navštěvované cyklo weby v ČR a na Slovensku. „Aby tento projekt fungoval, tak musel překonat spoustu technologických překážek, ale i nekorektních protivenství od konkurence. Naopak poděkování patří tisícům hobby a profi inzerentům, kteří Cyklobazar 20 let navštěvují a podporují,“ nezapomíná na věrné příznivce spolumajitel webu Zdeněk Kohoutek.

Pozdrav Cyklobazar týmu

Cyklobazar.cz spolupracuje také s portálem RoadCycling.cz a to již plné tři roky. „Aktuální reportáže ze světa cyklisticky jsou pro návštěvníky našeho inzertního webu myslím velmi zajímavé. My ale nabízíme spolupráci i ostatním cyklo webům anebo pořadatelům cyklistických závodů, kteří u nás mohou zdarma propagovat své cyklistické akce,“ doplňuje na závěr Zdeněk Kohoutek, jemuž je aktivní cyklistika stále jedním z koníčků, a nadšenými cyklisty jsou i ostatní členové týmu, kteří se podílejí na vývoji a provozu webu cyklobazar.cz.

Podpoříme i Váš cyklo závod !  (Foto: archiv Jakub Vodárek, XC CUP Napajedla)

Tak na zdraví Cyklobazare.cz a na dalších dvacet let!

 Mohlo by vás zajímat

Kolem Polska 2020

02.07.2020


Diskuze k článku

Pro přidávání příspěvku se prosím přihlaste


Lata Ferdus
Všechno nejlepší!
15.07.2019 10:30:20