Komentář: Časovky nám na MS moc nevyšly a co silnice?

22.09.2021 | Libor Matějka, foto Sirotti

Komentář: Časovky nám na MS moc nevyšly a co silnice?

S výjimkou Elišky Kvasničkové to opravdu nebylo to pravé ořechové, reprezentanti České republiky neuspěli. A silniční závody budou ještě složitější. Tratě nejsou extrémně náročné profilem, ale technicky. Především půjde o umění závodit na technicky složité trati a v silné konkurenci.

Pouze výkon Elišky Kvasničkové v časovce juniorek lze považovat za top výsledek, i když to o pár vteřin nevyšlo na Top 10.

Ostatní výsledky nebyly zrovna nejlepší. Nevyšlo to Pepovi Černému a svým 32. místem skončil daleko za očekáváním. Také Tomáš Kopecký skončil ve čtvrté desítce (34.) v mužích U23. Junioři Matyas Kopecký se Štěpánem Teleckým se zařadili mezi ostatní reprezentanty vyrovnaným výsledkem (32. a 33.) a vzácně stejným časem. Telecký je juniorem prvním rokem a jeho výsledek rozhodně není špatný a v příštím roce bude mít šanci se ještě zlepšit. Ženy nestartovaly.

Juniorky tedy dopadly nejlépe, ale jen díky vzpomínané Elišce Kvasničkové, Julia Kopecky byla 45. 


I silniční závody budou pro nás složité, to si musíme přiznat, především v mladších kategoriích. V Elite mužů máme vhodné závodníky, především Zdeňka Štybara a jde jen o to, jak na tom bude v den "D" s formou. Ale u ostatních kategorií vstupuje do hry velice technická trať. Belgičtí pořadatelé postavili hodně složitou trasu, ale vhodnou především pro domácí závodníky. Ti jsou ve všech kategoriích odkojeni podobnými závody.

Pravá, levá, nahoru, dolů, v ambiciózním pelotonu, to bude opravdu těžké. Lze jít do závodu naplno, aktivně, ale to většinou nevystačí až do cíle. Závodník musí být vyježděný v podobném terénu a silné konkurenci. Protože jde o to být ve hře, ale umět šetřit síly na rozhodující pasáže. Profesionálové se v tomto prostředí pohybují, především klasikáři, i čeští. Ovšem v ženách, juniorkách a juniorech nejde předpokládat, že by naši reprezentanti měli dostatečnou průpravu, ne v závodní sezóně, kterou mají za sebou. Ta sestává zejména z domácích závodů. A například juniorský peloton se letos na závodech Českého poháru často "flákal" a o aktivním závodění se nedalo vůbec mluvit.

Z pohledu klubů a oddílů se dá spoléhat na smysluplnou práci při kondiční přípravě závodníka, ale naučit se závodit bohužel u nás moc nelze, rozhodně ne letos. Uvidíme, s jakou taktikou čeští reprezentanti do závodů nastoupí. Třeba přijde něco aktivního, založeného na dobré fyzické kondici s troškou štěstí.

Například junioři obkrouží svůj závod jen na okruhu v Lovani a podívejte se na mapku a především profil. Osm okruhů a 121 kilometrů hodně náročných kilometrů, i když celkové převýšení 995 metrů nevypadá děsivě. Umět závodit na podobné trati je opravdu složité.


Libor Matějka
Všechny články autora


Mohlo by vás zajímat


Diskuze k článku

Pro přidávání příspěvku se prosím přihlaste


kolojede
Je to bohužel tak, česká reprezentace se tak stala pouhou trapnou atrakcí rodiny Kopeckých, kde argumentace, že oni to tu znají je komedií a opakuje se "tlačenka" typu Holec ap. Bohužel již jsou dlouhodobě dopředu jsou prezentováni závodníci, kteří se vymykají průměru většinou jen tím, že mají tatínky kterým na jejich dětech VELMI záleží a vědí na jaké dveře je třeba zaklepat. Losovačka zahraničních Čechů je, zdá se, velmi vhodná a u nás dosti obvyklá. Co to ukazuje o naší cyklistice, že zde nejsme schopni nikoho vychovat, nebo, že nikdo jiný nedostane příležitost, protože si do nominačních míst nastrkáme tyto závodníky, kteří by si v zemi, kde žijí v reprezentaci ani neškrtli. Umístění v čtvrté desítce opravdu není žádný úspěch a bylo by jistě lepší, pokud by dostal příležitost někdo jiný a ne ten kdo nedojede několik předcházejících závodů vůbec do cíle.
23.09.2021 14:13:15

Podporují nás

ActiveTour
BikeTour
Canyon
Continental
Cratoni
Cube
CYKLOŠVEC
Cyklotrener
Ekoi
ENDORPHINE
ENDURA
Equator
ESI
Fanatik
Flashsport
ForBikes
Fulcrum
HJC
Kalas
Knog
Kolokram
Koloshop
LETAPE
Lapierre
LOOK
MOJEKOLO
Penco
ProgressCycle
ROUVY
Santini
Schindler
SPKOLO
Tubolito
Veloklasik
ZOOKEE