Komentář: Český cyklokros v klinické smrti

09.11.2020 | Libor Matějka, foto Jaroslav Svoboda

Komentář: Český cyklokros v klinické smrti

Vloni jsem po evropském šampionátu napsal "Umírání českého cyklokrosu", letos se dá napsat že je náš cyklokros na JIPce.

Vloni vyjížděli na zahraniční závody tři čeští reprezentanti Michael Boroš - Jan Nesvadba - Tomáš Paprstka, letos se věnuje cyklokrosu už jenom Boroš. Nesvadba skončil s cyklistikou, Paprstka skončil s cyklokrosem a žádná mladá vlna českých reprezentantů neexistuje.

Michael Boroš se trápí v průměrnosti, možná až v podprůměrnosti. Petr Dlask a svazoví funkcionáři si posteskli, že koronavirová opatření nám vzala možnost startu v juniorských kategoriích, kde jsme měli největší šanci na lepší umístění. Možná.

Junioři byli v České republice vždy velkou nadějí cyklokrosu, ale to by reprezentační základna musela být robustnější, musela by stát na širším základu nadějných cyklistů. My máme několik let jen jednotlivce. Podívejme se na juniorského medailistu Tomáše Kopeckého, který má problémy se zády a je po nadějích celé reprezentace do třiadvaceti let. A tak je to s juniory vždy, když celá disciplína stojí jen na jednotlivcích, tak je i ojedinělá náhoda, že se někdo prosadí v Elite. Stále se svazoví funkcionáři upínají k "nadějnému mládí" a nechtějí si připustit, že nic takového neexistuje. 

Podívejte se, jak vypadají umístění našich reprezentantů v grafické podobě, ona ta dvacátá místa nevypadají až tak děsivě, dokud si je neporovnáte s počtem startujících:

Máme dvě umístění v první dvacítce, tedy na konci první dvacítky, ale zároveň to také bylo čtvrté a páté místo od konce. Máme jedno dvacáté místo, které bylo sedmé od konce. Máme další čtyři místa ve třetí desítce, ale jedno je současně místem posledním, druhé místem pátým od konce. Všechno tedy hluboce podprůměrné výsledky, snad jen v mužích U23 můžeme mluvit o průměrnosti. 


Libor Matějka
Všechny články autora


Mohlo by vás zajímat


Diskuze k článku

Pro přidávání příspěvku se prosím přihlaste


martin
Je materiál - jakejkoli.... Nejsou šílenci, kteří dříve obětovali svůj čas pohodlí a někdy i rodiny, aby vedli a trénovali (mnohdy vesnické) oddíly, nejsou závody (Hajzlík pohár to nevytrhne), není podpora od svazu, nejsou děti a jejich rodiče, kteří by se do tak nejistého podniku (vychovávat závodníka) chtěli pustit, taky kdo by investoval nemalé peníze a pak se třásl, zda se mu dítě vrátí ze silničního tréninku... Chvíli to ještě nějak pojede na bývalé závoďáky a pak to umře úplně.... R.I.P.
12.11.2020 9:28:27
Potocký M.
martin@ pak to umře. Máte namysli cyklistiku jako takovou nebo jen cyklokros? Jak se říká cyklistika je jen jedna a s tím já souhlasím :-) Co se týká cyklokrosu a těch co se o něj pokouší jako závodníci bych především vytknul jejich přístup. Stručně vyjádřeno. Celkově malej objem kilometrů, úměrně tomu malej závodní objem kilometrů. Základem jsou silniční objemy a závody. Ještě bych dodal že hodně z nich vlastně cíleně netrénuje ale pouze se vozí. Kdysi jsem tu položil akademickou otázku jaký podíl na tom mají samotní závodníci v porovnání s trenéry. Ano je u nás málo závodů ale to letos všude. Ovšem výkonostně to postihlo jen naše jezdce. Když jsem na Evropě viděl start Elity a jak si to hned nastupovli, bylo hned vidět co našim lidem zásadně chybí. Rychlost, nemají rychlost, nedokážou během hodiny opakovaně nastupovat. Bodejť by to dokázali když během tréninku na silnici toto netrénují. A takhle by se dalo pokračovat dál. Stručně vyjádřeno jsou lechtiví na trénink. Tak se ale už vyjádřili i lidi co v cyklokrosu patřili ke světové špičce. Tuším byl tu článek na toto téma během minulé cyklokrosové sezony.
14.11.2020 22:01:00
piratelu
Minulý týden jsem tady psal, že ten výkon Boroše je tak na Top 30. No., nespletl jsem se. A to tam ještě chyběla ta střední třída. 40 závoďáků a takový výsledek. Osobně bych se asi už zítra v práci nemusel objevit. Přímo na pracák. To neni jenom dnešek ale poslední 2 roky... Kdo tyhle výkony sponzoruje???
29.11.2020 17:54:52