Konec kdysi mocného celku

04.10.2019 | Marek Matějka, foto Sirotti

Konec kdysi mocného celku

Katusha končí po jedenácti sezónách a ačkoliv poslední tři roky rozhodně nebyly ideální, dříve byla Kaťuša (ještě když se název týmu psal na dres azbukou) velmi úspěšným týmem. Zejména díky Joaquinu Rodriguezovi a Alexandru Kristoffovi.

Úspěchů dosáhl první ruský profesionální tým v nejvyšší lize dost. Kaťuša měla zásadně přispět k rozvoji ruské cyklistiky, měla přivést na profesionální scénu mnoho ruských talentů, ale vůbec se to nepodařilo. Ruská cyklistika je podobně jako celá ruská společnost v rozkladu. Autoritativní režim, státní zvůle, korupce a celková nefunkčnost státu zasahuje i sport, který v Rusku upadá. 

Tým byl dotován společností Itera miliardáře Igora Makarova a cílem bylo vytvořit významný celek složený pouze z ruských cyklistů. Ale snahy vytvořit jednonárodnostní profesionální týmy ztroskotaly už i v jiných případech a stalo se tak i s týmem Kaťuša. Rusko nedokázalo dodat dost kvalitních cyklistů, veteráni Sergej Ivanov, Jevgenij Petrov, Denis Menšov a další byli ještě poměrně úspěšní, ale situace se postupně zhoršovala a Makarov dodával stále méně a méně peněz. 

Nakonec se rozhodlo o změně licence, tým přestal být oficiálně ruský, získal švýcarskou licenci a přijal název Katusha v anglické transkripci. Značka Katusha začala produkovat cyklistické oblečení, ale dominantními partnery se staly německé společnosti, výrobce šamponů Alpecin a výrobce kol Canyon. Ani to tým nezachránilo a zcela nepovedené angažmá Marcela Kittela bylo posledním neúspěchem. Zatímco dříve Kaťuša vyhrávala až čtyřicet závodů za sezónu, za poslední dva roky má na kontě pouze deset vítězství.  

Značka Katusha ze světa nezmizí. Tým Israel Cycling Academy, který od Makarova koupil licenci WorldTour, bude jezdit v oblečení Katusha a oblékat bude i jeden profesionální tým žen.


Ruský tým zanechal výraznou stopu v historii cyklistiky. Největší osobností v dresu Kaťuše se stal Španěl Joaquin Rodriguez. Dvakrát vyhrál monument Kolem Lombardie, klasiku Valonský šíp a stál na pódiu všech třech Grand Tours. Na Vueltě byl jednou druhý a dvakrát třetí, na Giru druhý a na Tour de France třetí. Celkem vyhrál v dresu ruského týmu 34 závody, většinou na úrovni WorldTour.

Velmi úspěšný byl i Alexander Kristoff. Vyhrál Milán - Sanremo a Kolem Flander, dvě etapy na Tour de France a celkem 64 závody. Mezi nejlepší závodníky dále patří Simon Špilak, Ilnur Zakarin, Dani Moreno, Sergej Ivanov a Luca Paolini. 

Katusha za jedenáct let v profesionální cyklistice vyhrála (zatím) 241 závod, z toho bylo 28 etap na všech Grand Tours, čtyři monumenty a mnoho dalších úspěchů. Výběr některých největších vítězství a úspěchů si prohlédněte ve fotogalerii.

gallery
Mohlo by vás zajímat

Kolem Polska 2020

02.07.2020


Diskuze k článku

Pro přidávání příspěvku se prosím přihlaste


cirkl a andula
Katusha je nesmrtelná, zase se objeví v jiné podobě a s jiným sponzorem
09.10.2019 20:42:24