Lotto a Israel sestoupí. Co bude dál?

04.10.2022 | Marek Matějka, foto Pauline Ballet, Gautier Demouveaux/ASO

Lotto a Israel sestoupí. Co bude dál?

Celoroční boj o body UCI se blíží ke svému konci a nyní už je v podstatě jasné, že příští rok se týmy Alpecin - Deceuninck a Arkéa Samsic stanou celky WorldTour, zatímco Lotto Soudal a Israel - Premier Tech sestoupí o kategorii níž. Co se se sestupujícími týmy stane?

Profesionální týmy sbíraly body do žebříčku UCI celé tři roky a po součtu deseti nejlepších závodníků je situace už docela jasná. Zatímco Lotto Soudal se smířil se svým osudem, Israel - Premier Tech se podle slov svého majitele Sylvana Adamse chce soudit. Adams požaduje rozšíření WorldTour na dvacet týmů, aby se do první ligy vešel i jeho celek. Zatím se to zdá být hodně nepravděpodobné a Israel bude v příštím roce přinejlepším druhodivizní sestavou. 

Žebříček najdete na LanterneRouge.com. 

Boj o prvních osmnáct míst ve světovém žebříčku byl tvrdý, ale týmy Lotto a Israel se nedokázaly na delší dobu udržet na nesestupových pozicích a pár závodů před koncem sezóny ztrácí Lotto přes tisíc bodů na osmnáctý tým Arkéa Samsic a Israel je dokonce o téměř 1900 bodů horší než francouzská sestava. Týmů ohrožených sestupem bylo mnohem víc, chvíli to nevypadalo dobře ani pro Movistar, který však na konci sezóny zabral a získal hodně bodů zejména díky úspěchům Enrica Mase. Špatně na tom byl také BikeExchange - Jayco, ale i Australané se včas vzpamatovali a jsou už v klidu. Problémy měly také EF Education - EasyPost a Cofidis, ale nakonec nesestoupí. 

Lotto se snažilo s nepříznivým vývojem něco udělat, nasazovalo talentovaného Arnauda De Lieho na co nejvíce jednorázových závodů, které pravidelně vyhrával, ale body z jedničkových závodů nestačily. Lottu se vůbec nedařilo v celkovém pořadí etapových závodů a na Grand Tours. V posledních letech vsadit na zkušené klasikáře Philippa Gilberta a Johna Degenkolba, ale ti svému týmu vlastně nic nepřinesli. Celek zaměřený převážně na hromadné dojezdy se nedokázal překonat a vedení týmu už uznalo, že sestup neodvrátí. John Lelangue, ředitel týmu, odstoupil ze své funkce a odešel pracovat pro pořadatele Okolo Polska. 

Přesto Lotto předvedlo mnohem lepší výkon a snahu než Israel - Premier Tech. A to zejména v letošní sezóně. Lotto letos drží první místo mezi sestupujícími či druhodivizními týmy, takže si zajistí divoké karty na všechny podniky WorldTour. Z tohoto pohledu se pro ně vlastně nic nemění a bude ve dobré pozici, stejně jako Alpecin v posledních letech. "Raději bychom zůstali ve WorldTour, ale je katastrofa být na špici prokontinentálních týmů? Není," říká Jannie Haek, generální ředitel Natonal Lottery, hlavní sponzor belgické sestavy. "Je to vlastně luxusní postavení. Dostaneme pozvánku na všechny závody a můžeme se sami rozhodnout, zda pojedeme, nebo ne a to je také výhoda." 

"Budeme muset zanalyzovat, naše silné a slabé stránky a kde můžeme být úspěšní," dodává Haek. "Tým na naší úrovni už nemůže být konkurenceschopný všude. Budeme muset učinit jasná rozhodnutí. Hodně očekáváme od Andrease Krona a máme také spoustu belgických talentů a dost čekáme i od staré gardy, od Thomase De Gendta a Victora Campenaertse. Vlastně na tom nejsme tak špatně." 

Jenže Israel je až třetí za TotalEnergies, nedostane automatické pozvánky na etapové závody, pouze na jednorázovky. A to je docela špatná zpráva, protože vedení týmu nemůže sponzorům a závodníkům garantovat účast na Tour de France (což je nejdůležitější), ani na dalších velkých etapácích. Což by mohlo vést k exodu nejlepších jezdců. Po sestupu do druhé divize totiž jezdci izraelského týmu mohou jednostranně rozvázat smlouvy a najít si nová angažmá. Ale o koho by mohl být zájem? Israel nemá žádnou velkou hvězdu. Nikoho výjimečného. Chris Froome už je dávno za zenitem, ani Jakob Fuglsang nezáří a Michael Woods toho letos moc nepředvedl. Tým má především stárnoucí lídry a o ty velký boj nebude.

"Tento systém je bastard, který nefunguje," řekl už v září Sylvan Adams. "Je to systém, který ničí týmy, který je destruktivní pro sport. Je jedno, který z týmů nakonec sestoupí, bude to katastrofa, protože je to existenční problém. Proč raději ničíme, než abychom budovali?"

Podle Adamse by se UCI měla snažit o rozšiřování cyklistiky a boj o licence jde opačným směrem: "EF Education reprezentuje Spojené státy. Nechceme tam mít tým? BikeExchange reprezentuje Austrálii, Movistar vede španělskou cyklistiku a můj tým reprezentuje Izrael, úplně novou část cyklistického světa. Takže ohrožovat náš tým tímto sestupem je prostě škodlivé a nevidím v tom smysl. Nevím, co by to mělo přinést, tak to změňme."

Israeli se letos dařilo na Tour de France (dvě etapová vítězství) a na Okolo Švýcarska (jedna etapa a třetí místo celkově), ale jinak to byla většinou marnost. Letos (do 4. 10.) posbíral 4738 bodů, zatímco TotalEnergies 5581 bodů a Lotto 6668 bodů. Sestup je to férový, tým na WorldTour letos nestačil. Adams tvrdí, že do cyklistiky investuje víc peněz, než kdokoliv jiný. Tým však vést neumí a bizarně vyhrožuje UCI a společnosti ASO, že uspořádá vlastní Tour de France. 

"Můžeme mít 20 týmů ve WorldTour a 23 týmů na Tour de France. Bez problému," navrhuje své řešení. "Doufám, že David Lappartient pochopí, že on a jeho rada mají veškerou moc. Jsou správci našeho sportu, tak ať ho neničí, ale budují. Nebojím se jim říct svůj názor. Nemohou mi udělat nic horšího než je sestup do nižší soutěže. Existuje jednoduché řešení, které nikomu neublíží: 20 týmů WorldTour. Je to elegantní cesta, jak z téhle šlamastyky ven."


Marek Matějka
Všechny články autora


Mohlo by vás zajímat


Diskuze k článku

Pro přidávání příspěvku se prosím přihlaste