Marco Pantani by se 13. ledna dožil 50 let

19.01.2020 | Jiří Vlasák, foto: Sirotti

Marco Pantani by se 13. ledna dožil 50 let

Marco Pantani, přezdívaný Il pirata pro příznačný šátek, který začal vozit v době, kdy jiná pokrývka hlavy než cyklistická čepička byla skoro nemyslitelná, je mimořádnou ikonou světové, ale speciálně ještě více italské cyklistiky. Zemřel předčasně v pouhých 34 letech. Kolem jeho smrti dodnes panují pochybnosti a spekulace.

Marco byl především super vrchař. Od roku 1993 do roku 2003 jel celkem 16 Grand Tours a z toho polovinu nedokončil. V druhém roce své profesionální kariéry, v roce 1994, dokázal dojet na Giru 2. a na Tour 3. Stejné umístění na Tour zopakoval ještě o tři roky později. 

Vrcholem jeho kariéry byl rok 1998, kdy dokázal v jednom roce vyhrát Giro i Tour. Což se doposud podařilo sedmi cyklistům a Pantani je posledním v řadě. V následujícím roce suverénně až do předposledního dne vládl Giru, ale pak byl ze závodu odvolán pro podezření z dopingu. Jeho labutí písní pak bylo vítězství ve 12. etapě Tour de France v roce 2000, které mu „daroval“ Lance Armstrong, když spolu odjeli na Mont Ventoux. Posledním vzepětím Marca pak bylo 10. místo na Giru v roce 2003. 

V únoru 2004 byl nalezen mrtev v hotelovém pokoji. Původně se uvažovalo o sebevraždě, ale oficiální příčinou smrti bylo stanoveno předávkování kokainem. Obdobně jako u jiných předčasně zemřelých známých osobností, kteří měli milióny fanoušků po celém světě – vzpomeňme například Elvise Presleye či Jima Morrisona – se kolem jeho smrti vyrojilo mnoho spekulací. A nemají konce. 

Naposledy se v italském tisku objevila informace Pantaniho drogového dealera, který tvrdil, že Marco kokain nešňupal, ale kouřil. A také, že spolu byli domluveni, že bude mít u sebe 20 tisíc lir, které ale policie na pokoji nenašla. Takže vražda? Spekulovat můžeme donekonečna, ale nejspíš nic nového už objeveno nebude. 

Nic se nezmění ani na tom, že Pantani byl skvělý a charismatický cyklista a že takovým zůstane již navždy i přesto, že závodil v době, kdy užívání zakázaných prostředků bylo – zvláště u těch, kteří chtěli vítězit – skoro "normální". 

Jak říkají i cyklisté: Rest in peace, Marco. Cyklistika tě má navždy pod kůží.

Od roku 2006 se v oblasti města Rimini, kde byl Pantani nalezen mrtev, jezdí Memorial Marca Pantaniho, v kterém musí cyklisté opakovaně překonávat 4,5 km a 7% kopec Montevecchio, kde má Marco pamětní desku.

Loni poprvé vyhrál cyklista jiné národnosti, než italské: Lutsenko. Mezi vítězi jsou taková jména jako Bennati, Pellizotti, Viviani, Modolo, Colbrelli, Ullisi či Ballerini. I takto krajané Marca Pantiniho mu i po mnoha letech vzdávají hold!Mohlo by vás zajímat


Diskuze k článku

Pro přidávání příspěvku se prosím přihlaste


bond
A tak budem oslavovat další smažku??? Amstronga ne-to je fuj,ten vyhrával na TdF vícekrát a jiný šmejdy jo? Co ten král ze Španělska Contadoooooooooooooor? ten sežral německou krávu...dneska je čistej,jak lílie a děla na Tour šaška na mašině a plká akční moudra.Toto je problém cyklistiky. Někdo jo a někdo ne...Přitom Amstrong tu komerční TdF zachránil.Díky jemu se tam natáhli sponzoři a televize.
19.01.2020 9:14:52
Potocký M.
bond@ Oslavujte si koho chcete. Tak jak to dělá řada dalších lidí. Ale doporučil bych více nadhledu. Případně si aspoň trochu rozšiřovat vědomosti. Nebýt stimulačních látek, (řada z nich je známá staletí) pak by mnoho válek mělo zřejmě jiný průběh a jiného vítěze. Některé vynálezi by čekali na své objevení. Hudební svět, jeho hity, skupiny a jednotlivci bychom neznali tak jak známe. Ve všech sportovních odvětvích je to stejné jako u toho co jsem zde již vypsal. Pokud by byla tak říkajíc nulová tolerance pro všechny lidi bez ohledu co dělají. Pak by to bylo tak že většina populace jede na podpůrných prostředcíh. A neznalost toho co je podpůrný prostředek který se netoleruje u sportovců ale všude jinde ano. Neomlouvá.
19.01.2020 12:02:49
hsv
to bond: já s Lancem nemám problém, za doby Armstronga, Ulricha, Vinokurova, Pantaniho byl nasypanej každý z první patnáctky v celkovým pořadí. Co se týká Alberta, dostal trest a Froome byl za prohřesek velmi podobnou látkou jako on omilostněn. Vtip je v tom, že lidi jako Pantani, Contador, Nibali dělají cyklistiku zajímavou, kdežto sledovači wattmetrů, jako Froome, z ní dělají vykalkulovanou nuEU.
19.01.2020 16:36:47
hsv
to bond: já s Lancem nemám problém, za doby Armstronga, Ulricha, Vinokurova, Pantaniho byl nasypanej každý z první patnáctky v celkovým pořadí. Co se týká Alberta, dostal trest a Froome byl za prohřesek velmi podobnou látkou jako on omilostněn. Vtip je v tom, že lidi jako Pantani, Contador, Nibali dělají cyklistiku zajímavou, kdežto sledovači wattmetrů, jako Froome, z ní dělají vykalkulovanou nuEU.
19.01.2020 16:36:49