Mayrhofer vyhrál Cadel Road Race

29.01.2023 | Marek Matějka, foto Cor Vos

Mayrhofer vyhrál Cadel Road Race

Němec Marius Mayrhofer vyhrál svůj první profesionální závod ve spurtu jednorázovky Cadel Evans Great Ocean Rad Race v Austrálii. Závodník týmu DSM překvapil rychlým sprintem, ve kterém porazil Huga Pageho a domácího Simona Clarka.

174 kilometrů dlouhá první jednorázovka série WorldTour neměla být moc přívětivá ke spurterům, ale nakonec se dojíždělo hromadně. Jenže ryzí sprinteři byli hodně unavení a například Caleb Ewan (Austrálie) neměl víc sil než na šestou příčku. Mayrhofer ušetřil dost sil a perfektně načasoval svůj sprint. "Před dojezdem je malý sjezd, tam jsem nabral rychlost, snažil jsem být co nejvíc aerodynamický a začal jsem spurtovat brzo a dal do toho všechno," řekl v cíli nadšený vítěz. 

Závod pojmenovaný a organizovaný nejlepším australským cyklistou historie Cadelem Evansem tvořil dlouhý okruh přes stát Victoria a ze čtyř okruhů v cílovém městě Geelong. Na každém okruhu závodníci stoupali na Challambra Crescent (810 metrů,  9,8 %). Poslední vrchol byl pouze 9 kilometrů před cílem. V posledním okruhu se o rozhodující únik pokusilo hned několik závodníků, útočil bývalý vítěz Dries Devenyns (Soudal Quick-Step), také Sven Erik Bystrøm (Intermarché-Circus-Wanty), Mauro Schmid (Soudal Quick-Step). Všichni byli dostiženi a dojíždělo se do spurtu. 

Mayrhofer byl nejlepší a dal o sobě vědět poprvé od světového šampionátu v roce 2008. Tehdy ještě v kategorii juniorů nejdéle vzdoroval Remcu Evenepoelovi a dojel si pro stříbrnou medaili. Mezi profesionály byl loni nevýrazný a až teď ukázal svůj talent. "Znamená to pro mě všechno. Poslední závod jsem vyhrál v juniorech. Tým odváděl celý den skvělou práci. Tohle těžké stoupání jsme jeli čtyřikrát a pokaždé jsem byl díky nim vpředu. Pokryli útoky, takže jsem se mohl držet ve skupině a šetřit síly na finále. O tomhle vítězství jsem snil tak dlouho, že tomu nemůžu uvěřit. Je to pro nás velké vítězství. Na Tour Down Under se nám jelo dobře, ale nedosáhli jsme žádného výsledku, takže zakončit naše působení v Austrálii dnešním vítězstvím je skvělé. Děkuji celému týmu, personálu a všem," řekl Mayrhofer.

Domácí favority Michaela Matthewse (Jayco AlUla) a Caleba Ewana překvapivě porazili kromě Mayrhofera taky Francouz Page z Intermarché-Circus-Wanty a domácí veterán Simon Clarke (Israel-Premier Tech). 


Marek Matějka
Všechny články autora


Mohlo by vás zajímat


Diskuze k článku

Pro přidávání příspěvku se prosím přihlaste


Podporují nás

ActiveTour
BikeTour
Canyon
Continental
Cratoni
Cube
CYKLOŠVEC
Cyklotrener
Ekoi
ENDORPHINE
ENDURA
Equinox
Fanatik
Flashsport
ForBikes
Fulcrum
HJC
Kalas
Knog
Kolokram
Koloshop
LETAPE
Lapierre
LOOK
MOJEKOLO
Penco
ProgressCycle
ROUVY
Santini
Schindler
SPKOLO
Tubolito
Veloklasik
ZOOKEE