Na souboj Evenepoel versus Bernal vůbec nedošlo. Nekonal se ani žádný jiný. Miguel Ángel López byl totiž bezkonkurenční!

28.01.2023 | Jiří Vlasák, foto: Vuelta a San Juna, Team Medellin-EPM, Sprint Cycling, Wout Beel

Na souboj Evenepoel versus Bernal vůbec nedošlo. Nekonal se ani žádný jiný. Miguel Ángel López byl totiž bezkonkurenční!

Před královskou etapou Vuelta a San Juan se očekával souboj Remco Evenepoela s Eganem Bernalem. Život jim měla komplikovat skupina několika dalších favoritů především z Kolumbie. Jedním z nich měl být kontroverzní Miguel Ángel López, který musel nuceně skončit v Astaně, takže vzal zavděk kolumbijským Medellinem. Ten se ale v závěrečném výjezdu do Alto Colorado ukázal jako suverénně nejlepší a projel cílem nikým neohrožován. Pochopitelně se ujal průběžného vedení v závodě, na jehož programu už jsou jen dvě víkendové sprinterské etapy.

Brzo po startu odjela sedmička cyklistů. Šest z nich reprezentovalo jihoamerické kontinentální sestavy. Sedmým do party byl Manuele Tarozzi z Green Project-Bardiani CSF-Faizané. Dva z členů úniku na sobě měli zvláštní dresy. Gerardo Tivani z argentinského Agrupación Virgen de Fatima zelený dres vedoucího muže v bodovací soutěži, tedy bodů získávaných na rychlostních prémiích, a Manuele Tarozzi dres oranžový pro nejlepšího vrchaře.

Tarozzi už byl v té chvíli neohroženým kandidátem na cyklistického oscara pro jezdce ve vedlejší roli. V páté etapě a popáté v úniku. Dnes se tedy 24letý Ital vydal na sběr bodů na dalších třech vrchařských prémiích, jelikož asi ani on sám nevěřil, že by mohl sebrat i ty na konci cílového stoupání. A docela se mu to dařilo. Když 70 km před cílem vyhodnotil situaci, že mu kolegové v úniku nejsou v jeho snažení už užiteční, opustil je a vydal se vstříc svým cílům sólově. A jel tak dobře, že 40 km před cílem měl na peloton téměř 6,5 minuty.

Manuele Tarozzi v zeleném dresu Green Project-Bardiani CSF-Faizané

Vzadu, kde zprvu pilotovali peloton sprinteři jako Viviani (Ineos), Richeze (Argentina) a dokonce i lídr průběžného pořadí Gaviria (Movistar), se tedy muselo přišlápnout. A protože dost foukalo, peloton se hodně dělil. Při nájezdu do cílového stoupání měl Tarozzi stále ještě 3 minuty. Finále mohlo začít.

Tarozziho nejprve dostihl 43letý Leandro Messineo z domácího týmu Chimbas. Za nimi si na čelo hlavní skupiny vlezlo pět borců kolumbijského Medellin-EPM a začali redukovat počet lidí ve skupině favoritů.

Dalším důležitým momentem ve vývoji závodu byl sólo nástup Remca Evenepoela (Soudal-Quick Step) 10 km před cílem. Za ním na čele stíhací skupiny vystřídali jezdce Medellinu cyklisté Ineosu. A ti skupinu potrhali na cucky. Takže když se Evenepoel zklidnil, 7 km před cílem ho dojela skupina jen zhruba deseti lidí. 

Remco Evenepoel

A z ní si okamžitě nastoupil Miguel Ángel López (Medellin-EPM). Borci Ineosu museli znovu do práce, což odrovnalo Evenepoela. O kilometr dál López nástup zopakoval. Na zadním kole mu uvisel pouze Sergio Higuita (Bora-hansgrohe) a za nimi jeli už jen tři lidi: Filippo Ganna, Egan Bernal (oba Ineos) a Einer Rubio (Movistar).

Duo Kolumbijců se přehnalo přes Tarozziho s Messineou, jenže 5 km před cílem se z dua stal osamocený premiant. Higuita přestal ďábelskému tempu Lópeze stačit a byl pohlcen trojicí jedoucí za ním.

Z ní se trochu překvapivě vydal na sólo stíhací jízdu těžkotonážní Ganna, jemuž tenhle závod včetně stoupání na Alto Colorado očividně svědčí. Vypadá to totiž, že tu bude potřetí na druhém místě v celkovém pořadí. A zprvu mu stíhání Lópeze šlo docela dobře, jenže s blížícím se cílem a zvyšujícím se sklonem silnice mu začalo docházet. 

Filippo Ganna

Druhé místo sice Ganna uhájil, ale Miguela Ángela nakonec vůbec neohrozil! Třetí místo získal Higuita, který v posledních stovkách metrů dokázal z trojice Kolumbijců opakovaně nastupovat. Evenepoel dorazil do cíle s více jak minutovým mankem na 7. místě a s výrazem muže, který si pořádně hrábnul.

Miguel Ángel López dnes všechny soupeře deklasoval. Znovu ukázal, jakým dokáže být skvělým závodníkem! 

Naši zástupci zas tak moc v etapě vidět nebyli. Jan Hirt na 28. místě jako třetí nejlepší z týmu Soudal-Quick Step si připsal ztrátu +2:39 a Mathias Vacek po Simmonsovi a Tolhoekovi také třetí z týmu Trek-Segafredo na 39. místě +4:16 min. Mathias tím pádem klesl o dvacet míst na průběžné 29. v absolutním pořadí a na 4. v soutěží jezdců do 23 let. V ní je novým lídrem Američan Matthew Riccitello, 20letý nováček v týmu Israel-Premier Tech, který etapu dokončil na 11. místě.

Jiří Vlasák
Všechny články autora


Mohlo by vás zajímat


Diskuze k článku

Pro přidávání příspěvku se prosím přihlaste


Podporují nás

ActiveTour
BikeTour
Canyon
Continental
Cratoni
Cube
CYKLOŠVEC
Cyklotrener
Ekoi
ENDORPHINE
ENDURA
Equinox
Fanatik
Flashsport
ForBikes
Fulcrum
HJC
Kalas
Knog
Kolokram
Koloshop
LETAPE
Lapierre
LOOK
MOJEKOLO
Penco
ProgressCycle
ROUVY
Santini
Schindler
SPKOLO
Tubolito
Veloklasik
ZOOKEE