Nečekaná bezradnost. Deceuninck - Quick-Step na Roubaix neuspěl

04.10.2021 | Marek Matějka, foto Sirotti

Nečekaná bezradnost. Deceuninck - Quick-Step na Roubaix neuspěl

Favorizovaný tým neměl v deštivé klasice žádné štěstí. Yves Lampaert zachránil čest Deceuninck - Quick-Step pátým místem.

Přitom na začátku Paříž - Roubaix se vše vyvíjelo podle plánu. Do velkého úniku 30 závodníků se dostali také Tim Declercq a Davide Ballerini a v popředí hlavní skupiny jezdili Zdeněk Štybar, Yves Lampaert, Kasper Asgreen a Florian Sénéchal. Jenže poté se začalo vše kazit. 

V dešti a blátě se začalo naplno závodit nečekaně brzo. Ještě před sektorem Arenberg se peloton rychle zmenšoval a a drolil se i velký únik. Jako první z boje o vítězství vypadl Florian Sénéchal. Francouz měl defekt ještě před Arenbergem, ztratil kontakt s pelotonem a poškodil si i brzdu a vyměnit celé kolo nemohl, protože ho doprovodný vůz minul. Zbylých 100 kilometrů závodu musel absolvovat na poškozeném kole, které ho zpomalovalo.   

Asgreen, Lampaert a Štybar se drželi v hlavní skupině a stále mohli myslet na vítězství. Jenže na Arenbergu zastavil defekt Asgreena i Lampaerta a kontakt udržel jen Štybar. Na obrovských kostkách nejslavnějšího dlážděného sektoru se český cyklista necítil nejlépe, musel si skupinu dojíždět a bylo jasné, že nemá svůj nejlepší den. Ale ve skupině s Mathieu van der Poelem a Woutem van Aertem se udržel a vrátil se sem i Yves Lampaert. 

Naopak Declercqovi a Ballerinimu se v úniku nedařilo, nepatřili mezi nejlepší a propadli se zpět. Lampaert a Štybar byli pozorní a zachytili útok Van der Poela na dlažbě 70 kilometrů před cílem. Štybar brzo odpadl, nedokázal projet zatáčku tak rychle jako Van der Poel a začal se propadat skupinami. Lampaert měl více sil, nejdříve se Nizozemce držel, ale opět ho zbrzdil defekt. Do boje o vítězství už se zapojit nemohl, Van der Poel, Sonny Colbrelli a další favorité byli vpředu a Lampaert se dokázal vrátit aspoň do skupiny s Van Aertem. A nakonec ze smolného dne vykřesal páté místo v cíli, když vyhrál spurt skupiny pronásledovatelů. 

"Měl jsem tři defekty a všechny v rozhodujících chvílích," postěžoval si Lampaert v cíli závodu. "Na kostkách jsem jel stále prostředkem silnice, ale stejně jsem měl tři defekty. Když Van der Poel nastoupil, cítil jsem se skvěle, i když jsem se musel vracet už po dvou defektech. Při výjezdu z Wallersu jsem byl druhý ve skupině, ale chytil jsem třetí defekt. Je to zklamání, protože jsem měl dobrou formu a cítil jsem, že jsem schopný se udržet, i v těchto podmínkách. Nakonec to byl skvělý závod a jsem spokojený s výsledkem a s tím, že jsem si poprvé vyzkoušel mokré Roubaix. Ale snad budu mít příště trochu víc štěstí." 

Deceuninck - Quick-Step tak vůbec nedokázal použít svou kolektivní sílu a takticky ji využít. Po celý závod se vlastně vůbec netaktizovalo a síla týmu nebyla nikomu moc platná. Letošní ročník Paříž - Roubaix byl soubojem individualit a jezdci Deceuninck - Quick-Step nebyli dost silní a ani neměli štěstí. Zdeněk Štybar dojel jako druhý nejlepší jezdec na 26. místě, Bert Van Lerberghe dokončil na 56. místě a Asgreen, Declercq a Sénéchal dokončili v grupetu.   

Vše shrnul Wilfried Peeters, sportovní ředitel Deceuninck - Quick-Step, pro Sporzu: "Pouze Štybar neměl smůlu, ale zase neměl dobré nohy. To je na tom smutné. Naši nejlepší závodníci měli příliš mnoho smůly."  


 

   

Marek Matějka
Všechny články autora


Mohlo by vás zajímat


Diskuze k článku

Pro přidávání příspěvku se prosím přihlaste


Potocký M.
Vše shrnul Wilfried Peeters, . . . To je docela hustý, ale upřímný. Nejlepší závodníci měli smůlu, pouze Štyby ji neměl 🤔 Tak že nepatří k těm nejlepším ⁉ 🤔 Jo já si myslím že Štyby ji měl taky, ovšem ve smyslu že konečně by ho nechali (možná) aby jel na co má. Ale bohužel měl smůlu že mu to nejelo 😞
04.10.2021 19:54:24
mikuc
Někdy se den nepovede. Štyby si své štěstí a dobré dny vybral před lety, bohužel to nevyšlo. A možná kdyby v poslední zatáčce ve sprintu nenadjížděli Moscona a jeli rovně, dal to z té 3. pozice MVP, ta vlnka ho vynesla výš a bylo. Osobně jsem typoval, že za to vezme na dlouhý spurt hned po nájezdu na dráhu. Možná, kdyby...
04.10.2021 22:25:21