Nejvýznamnější přestupy v ženském profipelotonu před sezónou 2023

28.11.2022 | Marek Matějka, foto Fabien Boukla, Thomas Maheux, Romain Laurent/ASO, Josef Vaishar/cycling.photography

Nejvýznamnější přestupy v ženském profipelotonu před sezónou 2023

V ženském profipelotonu došlo k několika významným přestupům. Sezóna 2022 byla v historii ženské cyklistiky mimořádně důležitá zejména díky prvnímu ročníku Tour de France, který přitáhl mnohem více pozornosti než všechny ostatní závody. Ženská silniční cyklistika rychle roste a týmy se snaží co nejvíce posílit. Přinášíme přehled deseti (plus jedna) nejvýznamnějších přestupů sezóny.

Lorena Wiebes (DSM -> SD Worx)

O nejdůležitějším přestupu roku není pochyb. Nizozemka Lorena Wiebes je s náskokem nejlepší sprinterkou světa (ani žádný muž není tak úspěšný), během pěti let mezi profesionálkami posbírala 59 vítězství, jen letos to bylo 23. Je zárukou úspěchu a zájem o její služby byl enormní i když stále měla platnou smlouvu s DSM. Nakonec ji ulovil SD Worx, který po odchodu Anny van der Breggen do závodního důchodu hledal novou jedničku. Nizozemská sestava letos vyhrála 19 závodů, v příštím roce to bude určitě mnohem víc jen díky Loreně Wiebes. 

Zoë Bäckstedt (Tormans Acrog -> EF Education-Tibco-SVB)

Mezi juniorkami neměla Britka Zoë Bäckstedt konkurenci v cyklokrosu ani na silnici a tak samozřejmě zamířila rovnou do WorldTour. Dohodla se s americkou sestavou Ef Education, i když její starší sestra Elynor už několik let jezdí za Trek-Segafredo a otec Magnus je sportovním ředitelem Canyon//Sram. Zoë má z celé rodiny největší potenciál a nejspíš v EF dlouho nezůstane. 

Mavi García

Mavi García (UAE ADQ -> Liv Racing Xstra)

Nejlepší španělská cyklistka překvapivě opouští UAE po jediném roce, kdy do týmu vstoupil nový sponzor. Španělská mistryně v časovce i v silničním závodě se dostala do světové špičky až nezvykle pozdě, ale jen v posledních třech sezónách si připsala jedenáct triumfů a dokáže kombinovat jednorázovky i celkové pořadí na Grand Tours. Od příští sezóny bude jedničkou týmu Liv a kolegyní české mistryně Terezy Neumanové. 

Amanda Spratt (BikeExchange-Jayco -> Trek-Segafredo)

Jedenáct úspěšných sezón strávila Amanda Spratt v domácí sestavě BikeExchange a přestup ve 35 letech do Treku překvapil. Australská vrchařka je spolehlivou závodnicí, která se prosadil až na pódium Giro d'Italia a světového šampionátu. V rostoucím Treku bude jednou z lídryní na celkové pořadí.  

Fem van Empel (Pauwels Sauzen -> Jumbo-Visma)

Nejlepší cyklokrosařka probíhající sezóny toho na silnici dosud moc nepředvedla, ale na výsledcích v terénu je zřejmé, že má obrovský potenciál. Vždyť na vrchol zimní disciplíny se dostala v pouhých dvaceti letech a od příštího roku bude hájit barvy týmu Jumb-Visma. Stane se týmovou kolegyní legendární Marianne Vos a bude se od ní moci hodně naučit v terénu i na silnici. 

Liane Lippert

Liane Lippert (DSM -> Movistar)

Nizozemský celek DSM nepřichází pouze o hvězdnou Lorenu Wiebes, ale také o německou talentovanou vrchařku Liane Lippert. Dvojnásobná mistryně Německa bude v novém angažmá pracovat pro Annemiek van Vleuten, ale vzhledem k tomu, že podepsala tříletou smlouvu, po mistryni světa možná převezme vedoucí úlohu. Čtyřiadvacetileté rodačce z Friedrichshafenu se daří v těžkých jednorázových závodech i v náročných etapácích. 

Letizia Paternoster (Trek-Segafredo -> BikeExchange-Jayco)

Italce zkomplikovaly život v posledních sezónách zranění, ale stále je jí teprve 23 let a díky dráhové průpravě je velmi rychlou a šikovnou sprinterkou. Po čtyřech letech v Treku odchází hledat nové příležitosti do BikeExchange a pokusí se navázat na úspěšné sezóny 2018 a 2019. Ve 23 letech se může stále zlepšovat, na silnici i na dráze. 

Ashleigh Moolman

Ashleigh Moolman (SD Worx -> AG Insurance-NXTG)

Po sezóně rozepří s týmovou kolegyní a konkurentkou Demi Vollering se Jihoafričanka Ashleigh Moolman rozhodla odejít z SD Worx a v novém roce povede do boje tým AG Insurance-NXTG. Celek napojený na Quick-Step má velké ambice a naplnit by je měla především šestatřicetiletá vrchařka, která letos jako jediná dokázala porazit Annemiek van Vleuten v horském dojezdu. Na závěr sezóny ujela neporazitelné Nizozemce v etapě s cílem na Thyon 2000 a vyhrála celkové pořadí Okolo Romandie. V belgické sestavě bude mít více příležitostí jezdit na valstní výsledek a mělo by jí to prospět. 

Amalie Dideriksen (Trek-Segafredo -> Uno-X)

Mistryně světa z roku 2016 se v posledních čtyřech letech ztratila z výsluní. Světová šampionka mezi juniorkami i elitními ženami dříve patřila k nejrychlejším ve spurtu, ale pod odchodu z Boels Dolmans (dnes SD Worx) do Treku se jí přestalo dařit. Zlepší se to v Uno-X?  

Lotta Henttala (mateřská dovolená -> AG Insurance-NXTG) 

Vynikající klasikářka a sprinterka Lotta Henttala se vrací do pelotonu po narození syna Olaviho. Třiatřicetiletá Finka už vyhrála 25 profesionálních závodů, včetně klasik Gent-Wevelgem a Dwars door Vlaanderen a etapy na Giro d'Italia. Naposledy závodila na jaře roku 2021, poté odešla na mateřskou dovolenou, ale už v roce 2020 závodila pouze minimálně. Kvůli depresím a celkovému vyhoření si musela od cyklistiky odpočinout. Nyní je zpět, v ambiciózním týmu a jejím největším cílem je získat medaili na Olympijských hrách v Paříži v roce 2024. 

Agnieszka Skalniak-Sójka

Agnieszka Skalniak-Sójka (Atom -> Canyon//Sram)

Některé slavné a vynikající cyklistky se do našeho výběru nevešly, například francouzská mistryně Audrey Cordon-Ragot, italská sprinterka Chiara Consonni (UAE) a další, ale kvůli Agnieszce Sklaniak-Sójka jsme museli udělat výjimku a rozšířily jsme přehled nejvýznamnějších přestupů na jedenáct. Polská cyklistka totiž letos zazářila na českých silnicích, suverénně vyhrála Gracii Orlovou a přidala tři etapy. Byly to první její triumfy v mimořádné sezóně, během které posbírala čtrnáct prvních míst! Pětadvacetiletá univerzálka se tak po jednoleté pauze vrací do WorldTour v dresu Canyonu a měla by se stát jednou z opor. 


 

Marek Matějka
Všechny články autora


Mohlo by vás zajímat


Diskuze k článku

Pro přidávání příspěvku se prosím přihlaste


Petr
A co češky? Nějak o nich není slyšet :-(
28.11.2022 23:14:23
koloběžka
Taky by mne zajímalo, v jakých týmech budou v příštím roce naše závodnice :)
29.11.2022 12:37:06