Neporazitelný Evenepoel je novým mistrem světa!

25.09.2022 | Marek Matějka, foto Sirotti

Neporazitelný Evenepoel je novým mistrem světa!

O nejlepším cyklistovi světa není pochyb. Remco Evenepoel rozdrtil soupeře v závodu s hromadným startem na světovém šampionátu ve Wollongongu a poprvé oblékl duhový trikot v elitní kategorii. Dvaadvacetiletý Belgičan udělal vše správně takticky a byl mimořádně silný. Stříbro ve spurtu získal Christophe Laporte, třetí skončil domácí Michael Matthews.

One man show. Jinak se letošní světový šampionát nazvat nedá. Ačkoliv jsme sledovali zrod legendy, protože Evenepoel je poprvé mistrem světa ve stejném věku jako Eddy Merckx a navíc je historicky prvním vítězem Vuelty a mistrovství světa v jedné sezóně, samotný závod moc atraktivní nebyl. Hlavním důvodem je Evenepoelova převaha, ale také bizarní incident Mathieu van der Poela před startem závodu, slabá forma Tadeje Pogačara a týmové povinnosti Wouta van Aerta. Velký souboj největších hvězd současné cyklistiky jsme neviděli, přesto šlo o historickou událost.

Evenepoel byl precizní také takticky a soupeři mu naservírovali ideální příležitost. V podstatě zadarmo se dostal do velkého úniku pětadvaceti jezdců už 75 kilometrů před cílem. K ruce měl několik týmových kolegů, ale nikdo z největších soupeřů se do skupiny nedostal. Velký podíl na jeho titulu mají také Francouzi, kteří se snažili tvořit závod, byli nejaktivnější a odvezli skupinu s Evenepoelem na rozdíl minuty a půl od pelotonu. 

Evenepoel zkusil několikrát nastoupit, ale soupeři ve skupině byli ještě čerství a dokázali reagovat. Proto si radši počkal až na průjezd do dvou posledních okruhů, zrychlil na rovině a jako jediný dokázal zareagovat Alexej Lucenko z Kazachstánu. Lucenko se snažil udržet co nejdéle, ale už na začátku výjezdu na Mount Pleasant odpadl, aniž by Evenepoel viditelně zaútočil. Vítěz Vuelty zkušeného soupeře jednoduše urval z háku a pokračoval sám. 

Svůj náskok rychle navyšoval a poslední okruh už byl jen formalitou. Nikdo ho nemohl ohrozit, nikdo nebyl dost silný a odvážný. Do cíle dojel s náskokem téměř dvě a půl minuty a poprvé se stal mistrem světa v elitní kategorii, čtyři roky po velkém vítězství mezi juniory. V jedné sezóně dokázal vyhrát monumentální klasiku Lutych - Bastogne - Lutych, svou první Grand Tour, španělskou Vueltu a stal se mistrem světa. Vyhrát monument, Grand Tour a světový šampionát v jedné sezóně se podařilo jen třem cyklistům před ním, Alfredu Bindovi, Eddymu Merckxovi a Bernardu Hinaultovi. Těm nejlepším z nejlepších. 

Kukrle v dlouhém úniku 

Závod začal typicky bojem o dlouhý únik a zvykem už se stává, že si do něj naskočí také český reprezentant Michael Kukrle. Závodníka týmu Elkov Kasper doprovodili Jaka Primožič (Slovinsko), Simon Pellaud (Švýcarsko), Pier-André Coté (Kanada), James Fouché (Nový Zéland), Lukasz Owsian (Polsko), Emils Liepinš (Lotyšsko), Juraj Sagan (Slovensko), Scott McGill (USA), Guy Sagiv (Izrael) a Nicolas Sessler (Brazílie).  

Francouzi útočili už na Mount Keira 

Ale obvykle klidné sjíždění dlouhého úniku jsme tentokrát neviděli, protože francouzský tým začal závodit už v prvním dlouhém výjezd na Mount Keira. Pavel Sivakov držel vysoké tempo a zapojili se i další Francouzi. Z pelotonu se utrhla velká skupina, kde nechyběli favorité Pogačar a Van Aert. 

Pogačar byl ve skupině nezvykle aktivní, zrychlil už v prvním výjezdu na Mount Pleasant 195 kilometrů před cílem. Poněkud netakticky utrácel síly velmi daleko před koncem a v závěru se mu to rozhodně nevyplatilo. Skupina byla pelotonem dostižena zejména díky práci Němců a Pogačarova aktivita byla zbytečná.

Některým závodníkům se přesto podařilo ujet a dostihnout vedoucí skupinu. K vedoucí jedenáctce cyklistů se přidali Sivakov, Pieter Serry (Belgie), Samuele Battistella (Itálie) a dva Australané, Luke Plapp a Ben O’Connor. 

Španělé a Nizozemci na šichtě 

Poté se situace uklidnila a dlouhé desítky kilometrů se nic zajímavého nedělo. Náskok uprchlíků kontrolovali Španělé a později se přidali i Nizozemci. A dařilo se jim to, náskok postupně klesal. Snižoval se až do mety 76 kilometrů před cílem. Ve výjezdu na Mount Pleasant zaútočil Francouz Quentin Pacher a z balíku se oddělila početná skupina i s Evenepoelem. 

Byli to však Francouzi, kteří velmi rychle zařídili náskok jedné minuty, konkrétně především Florian Sénéchal. Francie měla v čelní skupině několik jezdců, včetně lídra Romaina Bardeta, ale Julian Alaphilippe, Christophe Laporte a Valentin Madouas zůstali v pelotonu. 

Situace vyhovovala především Belgičanům. Stan Dewulf pracoval a Evenepoel měl k ruce ještě Quentina Hermanse a vzadu Van Aert čekal na případné útoky soupeřů a spurt. Také ostatní silné země měly ve skupině své zástupce, ale nikdo z nich nebyl na Evenpoelově úrovni. 

Pogačar nedokázal nic předvést

Evenepoel nechtěl se svými útoky dlouho čekat. Jeho skupina sice dostihla vedoucí závodníky a náskok se dostal nad minutu a půl, přesto se ji snažil zmenšit už 60 kilometrů před cílem. 

V pelotonu mezitím nebyla vůle odstup stahovat a tak se 42 kilometry před cílem, ve výjezdu na Mount Pleasant, do čela posunul Pogačar a zkusil zrychlit. Nic se však nestalo a naopak sotva zareagoval na mnohem ostřejší nástup Madouase. Vše kontroloval silný Van Aert a nikdo neodjel.

Lucenko zachytil Evenepoela

V první skupině se průběžně nastupovalo, Alexej Lucenko zkusil skupinu roztrhat 38 kilometrů před cílem a Evenepoel ho musel sjíždět. Před nájezdem do posledních dvou okruhů zrychlil Evenepoel a jako jediný zareagoval právě Lucenko. 

A bylo rozhodnuto. Belgičan s Kazachem střídali a ujížděli ostatním uprchlíkům. Pronásledovala je čtveřice soupeřů: Lorenzo Rota (Itálie), Mattias Skjelmose (Dánsko), Pascal Eenkhoorn (Nizozemsko) a Mauro Schmid (Švýcarsko). 

Evenepoel utrhl Lucenka už 26 kilometrů před cílem a pokračoval sám. Lucenko držel druhé místo, za ním se střídali čtyři pronásledovatelé a trvalo jim hodně dlouho, než se k soupeři dostali. Stalo se to až za posledním výjezdem na Mount Pleasant.  Rota, Skjelmose a Schmid nejdříve utrhli Eenkhoorna a poté dojeli Lucenka. A začali taktizovat, což se jim stalo osudným. 

Peloton totiž hodně zrychlil, Van Aert a Alberto Bettiol (Itálie) zaútočili, dojížděli uprchlíky, ale nakonec je sjela početná skupina se sprintery. Eenkhoorn se mezitím vrátil do skupiny bojující o stříbro a pokusil se ji zaskočit, ale neúspěšně. O něco lepší byl Jan Tratnik (Slovinsko), který přijel zezadu o chvíli později. Skupinu objel a pokračoval do cílové rovinky. Jenže za ním už se řítil malý peloton a v posledních metrech před cílem Slovince dojel. 

Ve spurtu byl nejrychlejší Laporte před Matthewsem, čtvrtý skončil Van Aert a pátý Matteo Trentin (Itálie). Peter Sagan překvapil sedmým místem v cili. Zdeněk Štybar dokončil se ztrátou třech minut na 42. místě. Odvážný Kukrle projel cílem na 59. příčce a Jan Hirt nedokončil. 


Marek Matějka
Všechny články autora


Mohlo by vás zajímat


Diskuze k článku

Pro přidávání příspěvku se prosím přihlaste