O budoucnosti týmu Qhubeka NextHash se rozhodne do poloviny listopadu

22.10.2021 | Marek Matějka, foto ASO / Charly Lopez, LaPresse

O budoucnosti týmu Qhubeka NextHash se rozhodne do poloviny listopadu

Podle ředitele Douga Rydera se o budoucnosti týmu Qhubeka NextHash rozhodne do poloviny listopadu. Jihoafrický celek se stále nevzdává, ačkoliv mu chybí sponzoři a odcházejí závodníci.

Doug Ryder se o současné situaci týmu Qhubeka NextHash svěřil v rozhovoru pro The Outer Line. Tým se k 15. říjnu nepřihlásil o licenci WorldTour pro rok 2022, ale Ryder stále doufá, že sežene sponzory a v nejvyšší cyklistické lize zůstane: "Nevyřešili jsme to do 15. října, ale jsme v pokročilé fázi jednání s několika partnery a věříme, že se ve WorldTour udržíme." 

Qhubeka podle Rydera nejedná se společností Premier Tech, která po letošním roce odchází od Astany, ale s jinými potenciálními sponzory. Jihoafrickému celku se podařilo v průběhu letošního roku sehnat druhého titulárního sponzora NextHash, ale záhadná společnost není spolehlivým partnerem a v příštím roce nedokáže udržet tým nad vodou. Ryder však odmítá, že by NextHash neplnil závazky: "Prošli kontrolou UCI a v současnosti plní, k čemu se zavázali." 

Qhubeka potřebuje sehnat minimálně 6,5 až 7 milionů dolarů. To je minimální rozpočet, se kterým lze závodit na úrovni WorldTour. "Když máte 27 jezdců s průměrným příjmem 100 tisíc dolarů ročně, tak jste na 2,7 milionu dolarů. Další 4 až 5 milionů dolarů stojí vše ostatní, provoz, logistika a management. Takže bych řekl, že absolutním minimem je rozpočet kolem 6,5 až 7 milionu dolarů."

S takovým rozpočtem nebude Qhubeka konkurenceschopná. Už letos byla nejslabším týmem WorldTour, ale dokázala vyhrát některé velké závody, například tři etapy Giro d´Italia. Jenže Victor Campenaerts a Giacomo Nizzolo, kteří získali dvě z těchto třech etap a čtyři z celkových pěti vítězství, odcházejí ke konkurenci. Tým je zásadně oslaben, kromě Belgičana a Itala odcházejí také Michael Gogl (Alpecin Fenix), Lasse Norman Hansen (Uno-X) a Dimitri Claeys (Intermarché) a Matteo Pelucchi a Fabio Aru ukončili kariéru. Kdo si dokázal něco sehnat, okamžitě odchází, ostatní doufají, že se Ryderovi podaří sehnat peníze. 

Rozpočet kolem 7 milionů dolarů se hodí spíše pro druhodivizní tým. Tolik peněz bere každý rok sám Tadej Pogačar v UAE Emirates. Qhubeku by mohlo zachránit spojení s některým druhodivizním týmem, ale Ryder v současnosti s nikým nejedná a svůj tým chce udržet ve WorldTour. Ale bez silných závodníků by to bylo opět trápení, hned několik druhodivizních týmů má mnohem větší kvalitu a také rozpočet. Žádat o licenci WorldTour nemá sportovní smysl, ale Ryder trvá na svém: "Je tolik talentovaných mladých závodníků. Mladá generace je mnohem agresivnější. Když jim dáme šanci, dokážou ji využít. Samozřejmě je škoda, že jsme přišli o Nizzola, Campenaertse a Arua, ale najdeme nové talenty."

"Musíme to dát dohromady do poloviny listopadu," je rozhodnutý šéf jihoafrické stáje. "Bylo by hrozně smutné, kdyby tým nepřežil. V tomto sportu nejde jen o peníze. Peníze pomáhají, ale tu vášeň má každý v sobě. Můžeme na této úrovni uspět bez velkých peněz," dodává. 


 

  

     

Marek Matějka
Všechny články autora


Mohlo by vás zajímat


Diskuze k článku

Pro přidávání příspěvku se prosím přihlaste